70 rokov výroby autoplášťov v Púchove

279

Púchovskí gumári si tento rok pripomenuli 70. výročie začatia výroby autoplášťov MATADOR v Púchove.

Bývalá akciová spoločnosť Matador so sídlom v Púchove, ktorá v súčasnosti pôsobí na slovenskom trhu prostredníctvom dvoch spoločností Continental Matador Rubber a Continental Matador Truck Tires, bola v minulosti jedna z najväčších spoločností podnikajúcich v chemickom a gumárenskom priemysle na Slovensku. Mala vo svojom výrobnom programe výrobu a predaj autoplášťov na osobné, ľahké nákladné a nákladné automobily a ich protektorovanie. Zaoberala sa aj výrobou a predajom dopravných pásov, duší, autovložiek a ostatných výrobkov z technickej gumy. Ďalšou charakteristickou činnosťou spoločnosti bola výroba a predaj gumárenských strojov, ich montáž a generálne opravy.

Počiatky výroby slovenských autoplášťov siahajú do roku 1925

Matador Púchov bol nositeľom tradičnej obchodnej známky MATADOR, ktorú používala bratislavská gumárenská firma Matador – prvý výrobca autoplášťov v bývalom Československu. Matador Bratislava vyrábal autoplášte od roku 1925. V tridsiatych rokoch sa matadorky montovali na všetky slávne československé automobily a natrvalo sa zapísali do rozvoja automobilového priemyslu po boku ŠKODY, TATRY, AERA a ďalších.

Spoločnosť Matador – gumové a balatové závody bola zaregistrovaná vo firemnom registri 7. septembra 1905. V marci 1906 začal Matador s výrobou gumových hadíc a remeňov v Bratislave-Petržalke. Pokusná výroba autoplášťov začala v roku 1925 a až do roku 1931 bol bratislavský Matador jediným výrobcom autoplášťov v ČSR. V roku 1945 bol podnik zoštátnený a v roku 1946 sa stal tzv. národným podnikom.

Položenie základného kameňa podniku Matador v Púchove – Horných Kočkovciach dňa 7. septembra 1947, ktorého sa zúčastnil povereník priemyslu a obchodu JUDr. Ján Púll.

V púchovských gumárňach vyrobili prvý autoplášť v roku 1950

V rámci povojnovej industrializácie Slovenska bol v Púchove dňa 7. septembra 1947 položený základný kameň nového gumárenského závodu. Základná stavebná príprava bola ukončená v roku 1948. Napriek problémom po zastavení dodávok kontrahovaného technologického zariadenia z USA, ktoré sa podarilo vyriešiť vďaka obetavosti našich ľudí dodávkami strojov a zariadení z českého pohraničia a z vlastných zdrojov, skúšobná prevádzka fabriky začala 1. marca 1950.

Výroba sa v novopostavenom závode začala 1. mája 1950, kedy bol vyrobený prvý autoplášť s názvom Matador. V roku 1953 sa závod osamostatnil a prijal názov Gumárne 1. mája. Ich výrobky pod značkou Barum, ktorá vznikla z názvov Baťa, Rubena a Matador, čoskoro poznali zákazníci v mnohých krajinách. V roku 1955 sa začala výroba dopravných pásov. Monopolným výrobcom autoduší v Československu je firma od r. 1962. V roku 1968 začala firma vyrábať nákladné radiálne plášte STEEL. O tri roky neskôr začínajú gumárne v Púchove vyrábať osobné radiálne plášte.

V roku 1976 bol výrobný program firmy rozšírený o nákladné radiálne plášte ALL STEEL. V roku 1979 sa začala výroba oceľolanových dopravných pásov. Spoločnosť založila v roku 1987 vlastné výskumné a vývojové stredisko a poskytla technickú pomoc pri výstavbe gumárenských závodov v Indii, Indonézii, Etiópii, Kambodži, Barme, Sýrii, Turecku, Iráne a Juhoslávii.

V roku 1990 sa stala firma jednou z prvých štátnych akciových spoločností pod názvom Gumárne Barum Púchov. K svojmu pôvodnému názvu Matador Púchov sa vrátila od 1. júla 1993. V roku 1994 bola firma privatizovaná formou samostatnej akciovej spoločnosti, čo výrazne ovplyvnilo jej ďalšie aktivity. V roku 1995 podpísali zakladateľskú zmluvu, na základe ktorej sa začala v apríli 1996 výroba osobných radiálnych autoplášťov v spoločnom podniku Matador – Omskšina v ruskom meste Omsk.

Zmluva s koncernom Continental

Dňa 17. septembra 1998 bola v Púchove podpísaná zmluva s nemeckým koncernom Continental o založení spoločného podniku Continental Matador na výrobu nákladných autoplášťov. Výroba v tomto spoločnom podniku bola slávnostne spustená 7. januára 1999. Táto časť podniku sa dnes nazýva Continental Matador Truck Tires.

Rok 2004 sa niesol v duchu výrazných akvizícií. S etiópskou spoločnosťou Addis Tyre Company založil Matador, a. s., spoločný podnik Matador ATC so sídlom v etiópskej Addis Abebe na výrobu diagonálnych a radiálnych autoplášťov pre africký trh. V roku 2007 získal Continental 51% gumárenskej divízie Matador Rubber. V priebehu rokov 2008 a 2009 navýšil nový akcionár Continental AG Hannover svoj majetkový podiel na 100%. Táto časť podniku sa dnes nazýva Continental Matador Rubber. V priebehu roka 2009 sa v Púchove otvorilo nové distribučno-logistické centrum spoločnosti Continental pre strednú a východnú Európy. Continental otvoril v máji 2010 v Púchove novú výrobnú halu.

Vedením spoločnosti Continental bol v roku 2011 odsúhlasený projekt ďalšieho zvýšenia výrobných kapacít. Dokončených bolo 20.000 m² skladovacej plochy, 7.150 m² novej výrobnej haly vrátane montáže výrobných technológií a ukončila sa hrubá stavba ďalšej výrobnej haly o výmere 7.400 m².

Spoločnosť Continental patrí medzi najväčšie spoločnosti v oblasti výroby autoplášťov vo svete. Ponúka široký sortiment pre osobné vozidlá, komerčné vozidlá a dvojkolesové vozidlá. Vďaka neustálym investíciám do výskumu a vývoja spoločnosť Continental výrazne prispieva k nákladovo efektívnej a ekologicky účinnej mobilite.

Zdroj: matador-belts.com, matador-pneumatiky.sk, wikipedia.org, foto: archív PN

Videá na Youtube:

1950 Púchov – Matador

1987 Maják – Rozkrádanie v Gumárňach 1. mája v Púchove

1989 Gumárne 1. mája Púchov
2014 Continental Matador Rubber Plant in Puchov, Slovakia