Ako je to s testami na Covid?

32

Ochorenie na Covid-19 je možné zistiť rôznymi typmi testov. Český vedec vysvetľuje aké sú medzi nimi rozdiely:

PCR testy sú momentálne najspoľahlivejšie. Majú najvyššiu citlivosť, čo znamená, že zachytia prítomnosť vírusu dva dni (48 hodín), kým sa človek stane infekčným. Ich citlivosť je taká vysoká, že niekedy zachytia prítomnosť vírusu aj po tom, ako je človek už infikovaný. Ale nie je to až taká veľká tragédia – v dôsledku toho sa nezomiera. Nevýhodou PCR testov je, že na ich vykonanie je potrebný drahý prístroj (stojí najmenej 2.700 eur), ale potom už majú len výhody. Pracuje sa pri nich s už neinfekčným materiálom (95°C za 5 minút zničí posledného Covida 19), tie najrýchlejšie dajú výsledok aj do 40 minút. Za šesť hodín môžete v mobilnom laboratóriu pretestovať aj celé malé mesto (3.000 ľudí), pretože PCR sa dá dobre automatizovať a analyzovať množstvo vzoriek naraz. Vďaka tomuto sú PCR testy oveľa lacnejšie ako antigénové testy. Vlastné vyšetrenie jednej vzorky stojí výrazne menej ako 4 eurá. Pri rýchlosti, presnosti a cene sú PCR testy vhodné na pravidelné testovanie zamestnancov rôznych veľkých podnikov, účastníkov hromadných kultúrnych a športových podujatí.

LAMP testy sú podobné PCR testom. Nepotrebujú také drahé prístroje, ale použité chemické látky sú oveľa drahšie a tiež majú výrazne väčšie riziko falošných výsledkov. Asi preto sa používajú málo.

Antigénové testy sú určitým opakom PCR testov. Tie momentálne používané sú oveľa menej citlivé ako PCR testy, takže na negatívne výsledky sa dá spoľahnúť len niekoľko hodín. Uvádza sa 12 hodín, ale negatívnemu výsledku by som dôveroval maximálne 2 hodiny. Pri bezpríznakových infikovaných rozpoznávajú len približne každého tretieho testovaného. Niektoré antigénové testy nevyžadujú žiadne zariadenie a môžu byť vykonané vyškoleným kaskadérom. Umŕtvovanie vírusu 95°C horúcou kúpeľou, ktoré je možné pri PCR, je pri antigénovom teste vylúčené – pracuje sa celý čas s vysoko infekčným materiálom. Výsledky presnejších antigénnych testov by sa mali hodnotiť pomocou špeciálnych zariadení. Veľkou výhodou antigénových testov je, že sa dajú vykonať počas čakania priamo v mieste odberu vzoriek. Napríklad pri vstupe do domu seniorov alebo do letiskového salóniku. Nedajú sa však automatizovať a preto nie sú príliš vhodné na testovanie väčšieho počtu ľudí.

Testami na protilátky sa určuje, či človek v minulosti prekonal nákazu Covid-19 alebo bol očkovaný a vytvoril si proti vírusu protilátkovú imunitu. Protilátky vznikajú až niekoľko dní po vypuknutí infekcie a pretrvávajú v krvi dlhé mesiace, u niektorých osôb viac ako rok. Človek môže byť chránený, alebo aspoň čiastočne chránený pred infekciou, aj po poklese hladiny protilátok. V tele má pamäťové T a B bunky, ktoré dokážu po novej infekcii rýchlo naštartovať tvorbu protilátok. Prítomnosť pamäťových buniek sa totiž zisťuje výrazne horšie a nákladnejšie. Napriek tomu je pravdepodobné, že v budúcnosti bude určitá úroveň protilátok podmienkou platnosti covidového pasu.

Zdroj: FB Jaroslav Flegr, foto: pixabay