Ako sa v karanténe a počas home office nezblázniť

27

Pandémia je skúškou nielen pre psychické zdravie, ale aj pre vzťahy, predovšetkým tie rodinné. Koronavírus bude súčasťou našich životov pravdepodobne ešte dlho, preto sa s ním musíme naučiť žiť. Ale ako?

Žijeme v období, ktoré je vo väčšej či menšej miere psychicky náročné pre každého človeka. Sme izolovaní, bojíme sa o seba a svojich blízkych. Jednou z vecí, ktorá na našu psychiku výrazne vplýva, je množstvo negativity. Tá sa na nás valí z každej strany. Kým za normálnych okolností nemáme toľko času na sledovanie správ a sociálnych sietí, v karanténe je situácia iná. Niektorí ľudia môžu mať dokonca pocit, že sa na nich valí apokalypsa – prehlbuje sa pocit strachu, úzkosti, paralýzy či beznádeje, a to len preto, že sledujú šírenie nákazy v priamom prenose niekoľko hodín denne.

Riešenie je pritom pomerne jednoduché. Nepotrebujete poznať každodenný počet obetí v jednotlivých krajinách, ani sledovať každú tlačovú konferenciu po zasadnutí krízového štábu. Na správy si vyhraďte len určitý čas, napríklad polhodinu ráno i večer. Namiesto neustáleho sledovania prevažne negatívnych správ o koronavíruse sa radšej venujte krajším a užitočnejším veciam. Napríklad nejakej fyzickej aktivite.

Ako sa odreagovať

Šport je skvelým pomocníkom na odpútanie sa od nepríjemných myšlienok. Telo počas neho produkuje hormóny, ktoré nám prinášajú pocity šťastia, cítime sa spokojne a psychicky dobre. Práve karanténa či práca z domu vás môže naštartovať k cieľom, ktoré sa vám pri každodennom zhone nepodarilo dosiahnuť. Veľa trénerov začalo poskytovať hodiny online. Možno práve toto obdobie je pre vás výborná príležitosť začať konečne cvičiť a spraviť niečo napríklad pre svoj boľavý chrbát.

Na odreagovanie sa sú vhodné aj aktivity, ktoré vám pomôžu „vypnúť“ a obrátiť pozornosť od rozmýšľania k zmyslovým podnetom – napríklad šitie, kreslenie, vyfarbovanie, práca na záhrade, počúvanie či skladanie hudby a podobne. Dostať zo seba von to, čo vám beží hlavou a čo cítite, je skutočne uvoľňujúce.

Doma musí vládnuť režim

Pracovať z domu je náročné, najmä ak vám pri tom asistujú členovia rodiny, napríklad školopovinné deti. Základom fungovania je dodržiavať plán dňa pre celú domácnosť, či už žijete sami, alebo ste viacčlenná rodina. Aj keď v týchto dňoch pracujete z domu, vytvorte si režim, ako keby ste stále chodili do práce. Nastavte si budík, urobte si zoznam úloh a odškrtávajte. Skúste tiež striktne oddeľovať čas v práci a čas doma. Deti treba naučiť, že dištančné vzdelávanie nie sú prázdniny a školské povinnosti si treba plniť rovnako dôsledne, akoby chodili do školy. Samozrejme, poobede je čas na voľnočasové aktivity od pohybu až po hry.

Nezabúdajte na seba

Počas karantény nezabúdajte na vlastné potreby, ciele a túžby. Deťom treba vysvetliť, že určité percento času venujete im, a zároveň, že istý čas potrebujete aj pre seba a pre svoju prácu či záľuby. Udržiavanie rovnováhy medzi spoločným a vlastným je ukážkou kvality vzťahu, ako rodičovského, tak aj partnerského. Aktivity, ktoré vás napĺňajú radosťou by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vašich dní. Môžu to byť maličkosti, napríklad ranné pitie kávy na balkóne, večerný teplý kúpeľ, obľúbený časopis alebo každodenná polhodinová prechádzka.

Dôležité je tiež dbať na priamu komunikáciu. Ak máte pocit, že potrebujete byť chvíľu sami, povedzte to otvorene, predídete tak konfliktom a nedorozumeniam v rodine. Musí to však platiť aj opačne. Buďte veľkorysejší k svojim blízkym. Keďže aj vy očakávate, že váš partner pochopí niektoré vaše podráždené reakcie, lebo ste v strese, snažte sa i vy niektoré veci hodiť za hlavu a zbytočne sa v nich „nerýpať“.

Komunikujte s blízkymi

Aktuálna situácia nám dáva príležitosť rozvíjať súcit a priateľskosť k sebe aj druhým. Spýtajte sa susedov, ako sa majú, či niečo nepotrebujú, zavolajme blízkym. Rodičia a starí rodičia sú skupina, ktorá sociálne odlúčenie vníma obzvlášť citlivo. Zrazu prišli o možnosť chodiť do kostola, obávajú sa ísť k lekárovi či do potravín, prísne nariadenia ich obrali o sociálne interakcie. Internet a nekonečné hovory by ste mali naplno využiť práve teraz a fyzický kontakt ponechať na určité obdobie bokom, aby ste ich neohrozili. Počas rozhovorov sa snažte udržiavať pozitívne témy, vďaka ktorým prídete na krajšie myšlienky.

Kde vám pomôžu

Ak začínate pociťovať stres, hovorte o tom. Je to normálne zažívať obavy v situácii neistoty. Oslovte priateľov, blízkych, alebo si urobte denník a píšte o svojich pocitoch. V prípade, že si s vašim problémom neviete poradiť sami, obráťte sa na niektorú z liniek pomoci:

Linka dôvery Nezábudka – 0800 800 566 – non stop – prevádzkuje Liga za duševné zdravie SR
Onkoporadňa – 0800 11 88 11 – prevádzkuje Liga proti rakovine
Linka detskej istoty – 116 111 – nonstop – prevádzkuje Linka detskej istoty
Krízová linka pomoci – 0800 500 333 – nonstop – prevádzkuje IPčko
Senior Linka – 0800 172 500 – prevádzkuje Fórum seniorov.
Národná linka pre ženy zažívajúce násilie – 0800 212 212 – nonstop – prevádzkuje MPSVaR

Všetci sa snažme, aby ľudia, ktorí ochoreli na COVID-19, neboli stigmatizovaní. Aby vedeli, že nie je hanba mať pozitívny test, stať sa to môže komukoľvek z nás.

Zdroj: npz.sk, foto: pixabay