Ako to bolo s nami… s detskými folklórnymi súbormi

111
Mikulášska obchôdzka najmenších folkloristov

Opatrenia v súvislosti s epidemiologickou situáciou sa dotkli i nás – mladších folkloristov. A keďže šťastný folklorista je predovšetkým tancujúci folklorista, rozhodli sme sa tanečné skúšky DFS Biela voda v období od novembra 2020 do polovice mája 2021 realizovať dištančne. Technika však ukázala svoje nedostatky – raz vypadol zvuk, inokedy zmrzol obraz. O synchronizácii zvuku a obrazu ani nehovoriac. My sme to však nevzdali. Počas spomínaného online-obdobia sme spracovali vianočné video i video z našej dištančnej práce a od januára 2021 sme sa intenzívne venovali novej choreografii. Niet však nad to, ako vidieť sa „naživo“.

V máji 2021 sa dvere našej tanečnej sály konečne otvorili. Po viac ako polroku sa deti z Prípravky, Púchovčeka i Bielej vody – všetci viditeľne podrástli – opäť pustili do práce. Púchovská kultúra, s.r.o. odštartovala svoju činnosť podujatím „Deň otvorených dverí“ a my sme boli pri tom. Okrem folklórnej výstavy, ktorej hlavným cieľom bolo prezentovanie tradičných artefaktov ľudovej kultúry, sme sa aktívne podieľali i na programe. DĽH Lachovček rozozvučala svoje nástroje a DFS Púchovček svoje hlásky veselými rozhovormi a riekankami.

Remeselný jarmok v Ilave

Ku koncu letných prázdnin – v auguste – sme dostali pozvanie na Remeselné trhy „Na ľudovú nôtu“ v Ilave. V nultom ročníku folklórneho festivalu pod názvom „V TEJ ILAVE PRI VÁHU“ sa DFS Púchovček a DĽH Lachovček predstavili programom s drotárskou tematikou. Ale ako to už s deťmi býva – najväčšiu radosť mali z cukrovej vaty a preliezačiek za javiskom.

Po septembrovom jarmoku a presunoch folkloristov do Púchovčeka a Bielej vody sme uskutočnili zápis nových členov. Napriek ťažkému obdobiu sa tešíme a sme vďační neutíchajúcemu záujmu o detské folklórne súbory. Nových 29 folkloristov začalo svoju činnosť v Prípravke, Púchovčeku i Bielej vode.

Marcelka Podymáková

V súčasnosti tanečná sála opäť zíva prázdnotou. Pýtate sa, čo robia vedúci, keď nemajú možnosť venovať sa priamej činnosti s deťmi? Stále pracujú. Podarilo sa nám získať finančný dar, ktorý venovali detským folklórnym súborom Nadácia Matador a Continental Matador Rubber, s.r.o., za ktorý im veľmi pekne ďakujeme. Z jeho prostriedkov sme zabezpečili látky a pustili sa do šitia krojov – stále ich nie je dosť – pre najmenších folkloristov.

Nakúpili sme nové súčasti krojov – mnohé z nich sú ešte stále v procese výroby – nielen od výrobcov, ale i od zberateľov. A tak sa môžeme pýšiť asi 60-ročnými kapkami (horehronskými čepcami), ktoré sú ručne vyšívané ženou z Polomky. Zrealizovali sme Mikuláša, čerta a anjela u najmenších folkloristov – formou obchôdzky v Streženiciach, Púchove, Nových Nosiciach, Dolných Kočkovciach i Udiči. Vďaka iniciatíve kolektívu Púchovskej kultúry, s.r.o. sme nezabudli ani na starších folkloristov, ktorí si svoje balíčky mohli vyzdvihnúť cez výdajné okienko v Divadle.

Horehronské košele a kapky

Kroje, výroba rekvizít, choreografie, scenár atď. – to všetko je predprípravou na program, ktorý čaká na svoju realizáciu. Veríme, že sa s našimi folkloristami čoskoro stretneme a budeme spoločne pokračovať v plnení našich plánov. Na všetko, čo máme ešte pred sebou, sa veľmi tešíme. Dovtedy sa k vám – milé deti, budeme snažiť aspoň priblížiť. Príjemný adventný čas a krásne prežitie vianočných sviatkov vám praje vedenie detských folklórnych súborov.

Žanet Littová