Bojnický zámok – jeden z najkrajších v Európe

428

Trenčiansky kraj sa môže opäť pochváliť ďalším NAJ. Prestížny magazín National Geographic, známy svojimi odporúčaniami pre turistov, zostavil zaujímavý rebríček. Tentokrát vytvoril zoznam 10 najkrajších zámkov v Európe a nechýba tam ani ten náš!

Bojnický zámok, jedna z dominánt Trenčianskeho kraja, učaroval aj autorke známeho cestovateľského magazínu National Geographic. Okrem toho, že náš najromantickejší zámok zaradila medzi tie najpozoruhodnejšie v celej Európe, označila ho aj za miesto ideálne na snívanie. Vyzdvihla nielen rozprávkový vzhľad zámku, jeho históriu, ale aj najpopulárnejšie podujatia, ktoré robia zámok výnimočným. National Geographic ocenil originálne udalosti ako nočné sviečkové pochody či Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa každoročne koná v priestoroch zámku.

Aktuálne jeden z najnavštevovanejších zámkov, ktorý ročne navštívi viac ako 200 tisíc návštevníkov, bol pôvodne len drevenou konštrukciou postavenou v 12. storočí. Súčasný romantický vzhľad získal až v 19. storočí. V tom čase sa ho jeho posledný majiteľ, gróf Ján František Pálffy, rozhodol prestavať po vzore francúzskych hradov z údolia rieky Loiry. Gróf Pálffy sa dokončenia prestavby nedožil, zanechal však po sebe zbierku vzácnych obrazov, ktoré sa dodnes vystavujú v zámku a sú súčasťou Slovenského národného múzea. „Zaradenie Bojnického zámku medzi top 10 európskych hradov a zámkov si veľmi ceníme a budeme sa i naďalej podieľať svojou prácou na dôstojnej reprezentácii Slovenska a jeho kultúrneho dedičstva,“ zhodnotila vedúca marketingového oddelenia Bojnického zámku Kamila Píšová.

„Veľmi ma teší, že sa Bojnický zámok objavil na takom prestížnom zozname akým je rebríček National Geography. Je to pozitívna reklama nielen pre Trenčiansky kraj, ale pre celé Slovensko. Som rád, že aj vďaka takýmto článkom sa dostaneme do povedomia v zahraničí ako kraj hradov a zámkov, ktorý sa oplatí navštíviť ,“ uviedol predseda krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región Juraj Gerlici.

Spolu s Bojnickým zámkom sa na zozname najkrajších zámkov objavil aj nemecký zámok Neuschwanstein, Drakulov hrad Bran v Rumunsku, zámok Chambord vo Francúzsku, zámok Moszna v Poľsku, anglický zámok Leeds, Pražský hrad, palác Pena v Portugalsku, pevnosť Segovia v Španielsku a Budínsky hrad v Maďarsku.

Bojnice2

Petra Slabá (www.trencinregion.sk)