Britská mutácia koronavírusu mohla v našom regióne dominovať už cez Vianoce

129

Britský variant koronavírusu B 1.1.7 sa na Slovensku vyskytol už 14.11.2020. Táto mutácia navyše tvorila 57 % pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne.

Takzvaný britský kmeň je podľa zistení odborníkov viac infekčnejší. Ľahšie sa viaže na bunku a o to je efektívnejší vo vyhľadávaní bunky a rozmnožovaní. Znamená to tiež, že sa dá ľahšie nakaziť od človeka, ktorý má britskú mutáciu. Stačí menší počet častíc, aby vás nakazili. Infekčnosť je vyššia približne až o 50 až 70 percent.

Úrad verejného zdravotníctva a regionálne úrady v Trenčíne a Nitre prispeli k vývoju a zavedeniu novej metódy diagnostiky tzv. britskej mutácie koronavírusu (variant B1.1.7) na Slovensku. Po jej optimalizácii a validácii bude možné v rámci jednej PCR reakcie nielen potvrdiť, resp. vylúčiť prítomnosť vírusu vo vzorke, ale aj odlíšiť britský variant od bežného variantu SARS-CoV-2. To skráti čas diagnostiky, čo rýchlejšie umožní prijať potrebné opatrenia.

V rámci testovania metódy sa podarilo potvrdiť prvý výskyt britského variantu v zmrazenej vzorke zo 14.11.2020. Takisto sme 18.1.2021 vykonali analýzu vzoriek z plošného testovania v Trenčíne, ktoré sa konalo 19. – 20.12.2020 (Ag pozitívni pacienti boli pretestovaní pomocou PCR metódy). Z celkového počtu týchto vzoriek bol v 57 % prípadoch potvrdený britský variant SARS-CoV-2.

Z aktívneho vyhľadávania pozitívnych pacientov prichádzajúcich z Veľkej Británie (koniec mesiaca december 2020), vykonali diferenciálne testovanie u troch pozitívnych vzoriek. V dvoch sa potvrdili prítomnosť variantu B 1.1.7. Z toho v jednej vzorke potvrdila prítomnosť „anglického kmeňa“ aj sekvenácia na pracovisku SAV. Zistené výsledky sa budú ďalej overovať pomocou genetickej sekvenácie v laboratóriu ÚVZ SR.

Podľa vyjadrenia Martina Smatanu sú to dobré správy

„Až do tejto informácie sme pracovali s dvoma hypotézami. Prvá bola tá, že tu anglická mutácia ešte nie je rozšírená. To, že nám lockdown nezaberá tak rýchlo ako sme videli v iných krajinách a ako sme očakávali by v tejto hypotéze znamenalo, že ľudia sú nezodpovední, nedodržujú pravidlá, alebo máme zle nastavené opatrenia. Toto v praxi najviac nahrávalo potrebe plošného testovania – lebo by to preukazovalo, že proste lockdown už nie je riešenie.

Ak by sa potvrdilo, že tu mutáciu máme a pomalší efekt lockdownu je spôsobený tým, že vírus je o desiatky percent infekčnejší, tak by to bolo dobré znamenie, nakoľko vieme, že opatrenia ho vedia udržať, len musíme prerobiť hygienické štandardy a ich sprísniť. Vedeli by sme teda, že to je cesta, len treba zatlačiť. Plošné testovanie v Trenčíne bolo 19 – 20.12.2020. Je teda veľká pravdepodobnosť, že dnes to je dominantnou formou už na celom Slovensku.

Treba preto nutne zvážiť aktualizáciu opatrení (napr. 2m rady, definíciu úzkeho kontaktu či samotný semafor) a výrazne navýšiť epidemiologické štandardy pred nastávajúcimi masovými testovaniami, aby sme nimi nerozšírili vírus ešte viac.“

Potvrdenie rozšírenia oveľa nákazlivejšej britskej mutácie koronavírusu od novembra 2020 by bolo tiež logickým vysvetlením, prečo sa v našom regióne tak veľmi zhoršila pandemická situácia koncom minulého roku.

Zdroj: ÚVZ SR, FB Martin Smatana, foto: pixabay