Bryndzové doliny a tiesňavy

53

Z horného Považia, nazývaného aj severné Považie, zasahujú do Trenčianskeho kraja okresy Považská Bystrica a časť okresu Púchov. Región následne pozvoľna prechádza do Dolného Považia a Ponitria. Z východu ho ohraničuje Turiec. Na severe ho lemujú Kysuce. Z hľadiska Trenčianskeho kraja sú strediskami mestá Považská Bystrica, s asi 41-tisíc obyvateľmi a „gumárenský“ Púchov s 18-tisíc obyvateľmi, najľudnatejšou obcou Považia je Beluša.

Pokrčený papier. Hovorí sa, že územie horného Považia možno charakterizovať ako pokrčený papier. Región je hornatý, známy niekoľkými skalami, tiesňavami, vrchmi, dolinami. Kopce a pastviny predurčovali ľuďom živiť sa pastierstvom a salašníctvom. Rodný list má odtiaľto pravá slovenská bryndza, takú aj dnes ochutnáte na salaši v Pružine v údolí Strážovských vrchov. Medzi naj regiónu patrí najužší kaňon na Slovensku – Manínska tiesňava vyznačujúca sa bizarnými skalnými formami a vzácnou faunou a flórou.

Skalné hrady, bratské stretnutia. Región má medzi kopcami veľa usadlostí, ktoré si zachovali folklórny ráz. Spätosť s českým či skôr moravským národom pripomínajú pravidelné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine. Oblasť obľubujú cyklisti, turisti, ale aj hubári. Milovníkov histórie potešia Považský hrad, Súľovský hrad, Mojtín… Z Mojtína pochádza známy „cisársky večný vojak“ Ladislav Škultéty-Gábriš, celé desaťročia bojujúci v armáde Habsburgovcov.

Zo skál do kúpeľov. Región má dostatok príležitosti na oddych, predurčuje ho na to okolitá príroda, folklór i história. Ak nechcete obdivovať neopakovateľné Súľovské skaly, tiesňavy či skalné hrady, ešte sú tu kúpele pre relax či liečbu. Nimnica, minerálna perla Slovenska, najmladšie slovenské kúpele, situované nad vodnou nádržou Nosice, medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Blahodarnosť tunajších teplých prameňov potvrdzujú aj kúpele v Belušských Slatinách – tie však slúžia len rehoľníčkam.

Láska ubližuje. Presvedčili sa o tom páni Považského hradu – bratia Podmanickí, lúpežnícki rytieri, ktorí si nectili ani kráľa.  Na jednej z výprav sa Ján zamiloval do dcéry poľského šľachtica, no páčila sa aj druhému. Krásna Hedviga nechcela ani jedného, bratia sa pohnevali. Túžba po majetku ich však opäť zblížila a spolu sa vydali vyrabovať Budatínsky hrad. Otec Hedvigu však medzitým vyslobodil a Považský hrad podpálil. Bratia Podmanickí nakoniec žiadali u kráľa milosť. Zrúcaniny hradu sú dnes jednou z mnohých podobných historických pamiatok v regióne.

Zdroj: trencinregion.sk, foto: Slavomír Flimmel