COVID-19: Z ochorenia sa vyliečili už dvaja Slováci

69

Slovensko hlási prvých dvoch oficiálne vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19. Ide o ženu a muža z košického regiónu. Muž bol hospitalizovaný a žena v domácej karanténe. K dňu 26.3.2020 celkovo evidujeme 226 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v SR.

Kedy pacienta možno považovať za vyliečeného

„Osoba s potvrdeným ochorením, ktorej ustúpili príznaky COVID-19, musí byť ešte dva týždne v karanténe. Ak sa u nej následne neprejavujú žiadne známky ochorenia, musí byť ešte dvakrát testovaná s negatívnym výsledkom, až potom je oficiálne považovaná za osobu, ktorá prekonala ochorenie,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Osoby, ktoré boli v preventívnej karanténe netreba testovať

„Osoby, ktoré boli v povinnej 14-dňovej domácej karanténe z preventívnych dôvodov, napríklad z dôvodu návratu zo zahraničia a neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19, sa môžu vrátiť do bežného života bez potreby následného testovania,“ doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že v tejto problematike rovnako postupujú aj iné krajiny.

Osem nových osôb pozitívne testovaných na koronavírus v TSK

Podľa informácií, ktoré pre Trenčiansky samosprávny kraj poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne, je k dnešnému dňu evidovaných ďalších osem osôb s pozitívnym výsledkom testovania na koronavírus. Tri nové prípady pribudli v okrese Partizánske (žena z Partizánskeho, žena a muž z obce Bošany), dva nové prípady sa objavili v okrese Považská Bystrica (žena a muž z Považskej Bystrice). Pribudol tiež jeden infikovaný muž z Novej Dubnice v okrese Ilava. Prvé prípady nákazy evidujeme už aj v okrese Prievidza – ide o muža z Dolných Vesteníc a ženu z Kamenca pod Vtáčnikom.

Hlavné výstupy zo stretnutia Štábu pre krízové situácie TSK:

  • V Trenčianskom kraji bolo doposiaľ v súvislosti s podozrením na koronavírus testovaných 195 osôb, potvrdených je k dnešnému dňu 20 prípadov nákazy koronavírusom.
  • Všetci pacienti majú ľahký priebeh ochorenia, nachádzajú sa v domácej liečbe, teda nezaberajú lôžka vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.
  • Podľa informácií RÚVZ v Trenčíne je v Trenčianskom kraji v karanténe 2.300 ľudí.
  • Od 25.3.2020 funguje testovanie na koronavírus aj v Trenčíne, na RÚVZ v Trenčíne bolo zriadené štvrté štátne zariadenie určené na laboratórne testovanie.
  • V rámci kraja aktuálne fungujú 2 odberné tímy, z toho jeden na hornej Nitre. Ten vznikol za pomoci RÚVZ v Prievidzi, Hornonitrianskych baní Prievidza, NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach a dobrovoľníkov – medikov. Druhý tím je zabezpečený sanitkou Hasičského a záchranného zboru.
  • Témou bola aj obsadenosť lôžok nemocníc v Trenčianskom kraji, ktoré sú subjektmi hospodárskej mobilizácie. Tá sa aktuálne pohybuje okolo 30% (v nemocnici v Ilave je to okolo 50%).
  • Na základe informácií z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne bolo doteraz oznámených 437 nahlásení súvisiacich s možným porušením nariadení kompetentných orgánov v súvislosti s koronavírusom, z toho bolo 123 opodstatnených, ktoré polícia postúpila na vybavenie RÚVZ v Trenčíne.
  • TSK rozhodol, že v rámci kraja vyčlení neupotrebiteľný majetok, ktorý bude možné zo strany Ministerstva vnútra SR či jednotlivých samospráv v prípade potreby využiť ako karanténne miesto. Ide o 3 objekty s kapacitou 157 lôžok: školský internát bývalej SOŠ sklárskej v Lednických Rovniach (54 lôžok, nutné dovybaviť nábytkom a posteľami), bývalý internát SOŠ v Handlovej (30 lôžok), internát SOŠ obchodu a služieb na Piešťanskej ulici v Novom Meste nad Váhom (73 lôžok).

Zdroj: ÚVZ SR, TSK