Futbalová obec smúti za Miroslavom Škripcom

1821
Miroslav Škripec (vľavo) so synom, nevestou a vnúčaťom.

Púchovská futbalová obec smúti. Minulý týždeň sa naposledy rozlúčila s bývalým hráčom Púchova Miroslavom Škripcom, ktorý zomrel vo veku 65 rokov. Miroslav Škripec bol odchovancom púchovského futbalu a písal úspešnú históriu futbalu v meste pod Lachovcom v druhej polovici sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia.

Reprezentoval púchovský ligový dorast, neskôr v rámci zapracovávania vlastných odchovancov sa stal aj členom mužského kádra Gumární Púchov. Hoci pôsobil na poste strednopoliara, neskôr dokonca na stopárskej pozícii, mal aj čuch na góly. V súťažnom ročníku 1978/1979 počas účinkovania Púchova v I. Slovenskej národnej lige, bol spolu so Šuranom a Gajdošekom najlepším strelcom mužstva.

Miroslav Škripec patril k tým, ktorý srdce bilo pre púchovský futbal. Neopustil ho ani po neúspešnej sezóne 1981/1982 kedy Púchovčania zostúpili z I. Slovenskej národnej ligy. Zaradil sa medzi tých statočných, ktorí pod vedením trénera Štefana Kračuníka hneď po roku vrátili Púchovu I. Slovenskú národnú ligu. Púchovčania súťaž vyhrali s pohodlným päťbodovým náskokom pred Handlovou.

Takto si Miroslava Škripca pamätajú spoluhráči a priaznivci futbalu z čias aktívnej kariéry.

Po skončení aktívnej hráčskej kariéry pričuchol aj k trénerskému remeslu, niekoľko rokov robil asistenta pri ligovom doraste úspešnému trénerovi Jánovi Jozefovičovi. „Miroslav bol pre futbal zapálený, miloval ho a obetoval mu veľa,“ spomína Jozefovič. V prípade Miroslava Škripca nepadlo futbalové jablko ďaleko od stromu. Futbalu sa upísali aj obaja jeho synovia – Juraj a Miroslav. Juraj bol dokonca jedným z tých šťastných púchovských futbalistov, ktorí nastúpili na pamätné stretnutie európskeho pohára v Trnave proti Barcelone a bol členom kádra, ktorý písal najúspešnejšiu históriu púchovského futbalu.

S Miroslavom Škripcom sa vo štvrtok naposledy rozlúčili nielen príbuzní, priatelia a známi, ale aj veľká futbalová rodina bývalých spoluhráčov a kamarátov – futbalistov. Česť jeho pamiatke!

Miroslav Škripec v hornom rade 4. zľava.

Do redakcie Púchovských novín nám jeho spoluhráč Jozef Chromý poslal svoju spomienku:

Zanechal vo mne veľkú stopu

Pred 32 rokmi som prišiel do Púchova na futbalovú skúšku. Nikto ma v tomto meste nepoznal akurát jeden človek, ktorému moje priezvisko povedalo najviac. Spolu s mojim najstarším bratom ako študenti vysokých škôl hrávali za bratislavský Rapid a ostali im na seba z futbalových ihrísk a študentských čias len a len krásne, nezabudnuteľné spomienky. A možno aj preto mi futbalový život v púchovskom drese na začiatku veľmi chutil a aj vďaka tomuto človeku si myslím, bol úspešný.

Keď som aj prechádzal v gumárenskej Matadorke ako technológ na oddelenie dopravných pásov, vždy som našiel tohto človeka pracovne, odborne zdatného a športovo naladeného. Po skončení svojej futbalovej kariéry pracoval s veľkým srdcom a aj úspešne v mládežníckych kategóriách futbalového klubu v Púchove. Ako tréner vychovával športovo a aj mentálne desiatky úspešných futbalistov, ktorí rovnako ako ja len tak ľahko na neho nezabudnú… A že jeho futbalový kumšt mal pokračovateľa, na ktorého bol právom hrdý, bol aj jeho syn hrajúci ako reprezentant Slovenska najvyššie súťaže u nás aj v Čechách. Vždy, keď sme sa stretli v meste Púchov, bol som so stretnutia s ním šťastnejší, lebo ma poznal viac ako ostatní…

Skončím ako som začal. Pred rokom som bol v mojom rodnom meste na zápase Kucka team a Škrteľ team. Počas neho odovzdávali ocenenia pre najlepších hráčov a trénerov v histórii tohto baníckeho klubu. Milý Miroslav Škripec nebol som na poslednej rozlúčke s Tebou. Budeš mi v Púchove dlho chýbať a chcem Ti aspoň takto poďakovať, že som mohol s Tebou sedávať spolu v jednej futbalovej kabíne, nosiť rovnaký futbalový dres a stretávať Ťa aspoň na chvíľu aj mimo futbalových trávnikov. A ak bude raz futbalový Púchov oceňovať futbalistov a trénerov, ako to bolo v meste, kde som sa narodil, myslím si, že by si mal byť medzi prvými, ktorí by boli ocenení a ostať nezabudnutý. Česť Tvojej pamiatke!

Foto: MŠK a archív J. Škripca