História 100 rokov púchovského futbalu (7. časť)

168

Tri ročníky Matadoru Púchov na medzinárodnej scéne

Ambíciou každého športovca, každého športového odvetvia je prezentovať sa na medzinárodnom poli, porovnať svoju výkonnosť so svetom. Najbližšie k naplneniu takéhoto želania je úspech v domácich súťažiach, pretože možnosť reprezentovať dostanú len tí najlepší.

Futbalistom Matadoru Púchov sa dostalo takejto pocty reprezentovať v pohári UEFA už po roku účinkovania v I. lige, a to dokonca trikrát po sebe. A nebolo tomu tak v prvom prípade zásluhou umiestnenia v tabuľke (skončili na šiestom mieste), ale zásluhou slušného vystupovania a korektnej hry, čo prinieslo popredné umiestnenie v súťaži fair play.

V nasledujúcom ročníku to už bolo zásluhou druhého miesta v tabuľke. V treťom prípade miestenku vo futbalovej Európe Púchovčanom zabezpečilo víťazstvo v Slovenskom pohári. Vo všetkých troch prípadoch začali Púchovčania súťaž v predkole, kde súpermi boli mužstvá z futbalovo menej atraktívnych krajín.

V prvom prípade Malta, pri druhom štarte Kazachstan a nakoniec súper z Gruzínska. Napriek stúpajúcej úrovni futbalu v týchto krajinách bol postup do hlavnej súťaže vo všetkých troch prípadoch pomerne jednoznačný. V prvom kole to už boli atraktívni súperi z futbalovom vyspelejších krajín. Cez tých sa už futbalisti Matadoru do ďalšieho kola nedostali.

Premiéra na medzinárodnom poli

Súperom v prvom ročníku bol v prvom kole po vyradení Sliema Wanderers z Malty (3:0, 1:2) bundesligový FC Freiburg z Nemecka. Stretnutie, ktoré sa hralo v Púchove 11. septembra 2001 sa zapísalo hneď dvomi mimoriadnymi udalosťami. Hralo sa pri umelom osvetlení, ktoré nainštalovali len pre túto príležitosť (požiadavka televízneho prenosu do Nemecka). Druhou udalosťou, ktorá televízny prenos skomplikovala, bol teroristický útok na „dvojičky“ – mrakodrapy Svetového obchodného centra v New Yorku. Nerozhodný výsledok proti účastníkovi bundesligy dával šancu do odvety. Tú Matador dlho držal na svojej strane, a tak o postupe favorita rozhodol až nešťastný gól v záverečnej minúte stretnutia vo Freiburgu.

Na Francúzov nestačili

V ďalšom ročníku Matador vyradil v predkole FK Atyrau z Kazachstanu (0:0, 2:0) a v prvom kole mu bol súperom známy francúzsky klub Girondins Bordeaux. V tomto súboji sa o postupe rozhodlo už v prvom stretnutí vo Francúzsku, kde domáci ukázali svoju kvalitu a Púchovčanov deklasovali 6:0. Odveta sa hrala tentokrát v Žiline, aby sa naplnila požiadavka televízneho prenosu do Francúzka v požadovanom večernom čase pri umelom osvetlení. I v odvete zvíťazili Francúzi (4:1) a pre Púchovčanov to bol koniec účinkovania v tomto ročníku.

Gigant na Slovensku nevyhral

Najatraktívnejšie vyvrcholenie prišlo v treťom ročníku účinkovania Púchovčanov v Pohári UEFA. Po vyradení Sioni Bolnisi z Gruzínska (3:0, 3:0), nasledoval šťastný žreb a ten prisúdil Matadoru v prvom kole súpera z absolútnej svetovej špičky – španielsky veľkoklub FC Barcelona. Obrovský záujem o toto stretnutia priamo predurčil odohrať ho na zodpovedajúcom štadióne. Rozhodnutie odohrať stretnutie v Trnave bolo šťastné, pretože organizátori pripravili regulárne a dôstojné podmienky pre akciu, ktorá nemá v samostatnej futbalovej histórii Slovenska obdobu. Fantastickú atmosféru pripravilo vypredané osemnásťtisícové hľadisko. Vynikajúci zážitok poskytli hráči Matadoru, ktorí len v máločom zaostávali za hviezdami svetového formátu a dosiahli fantastickú remízu 1:1. Na vedúci gól Kluiverta odpovedal v samom závere stretnutia Jambor. Bol to zážitok, o ktorom hovorilo celé Slovensko.

Po zdrvujúcej kritike, ktorej sa dostalo Barcelone po nečakanej remíze v Trnave, jej vyšla dokonalá odveta. Kompletné mužstvo nabité svetovými futbalovými esami si bojazlivý Matador vychutnalo a nasúkalo mu osem gólov. No obrovský kotol pre takmer 100.000 divákov (na Púchov ich prišlo asi 30.000) by naštrbil psychiku aj odolnejším a skúsenejším mužstvám. Tým sa trojročná medzinárodná púť Matadoru v európskych súťažiach skončila a ťažko predpokladať, či bude mať ešte svoje pokračovanie.

Medzinárodná prestíž a neoceniteľné skúsenosti

Napriek tomu sa meno Matador Púchov pravidelne objavovalo v tabuľkách UEFA, ktorá v nej hodnotila účastníkov medzinárodných súťaží. Išlo o veľkú poctu a uznanie pre púchovský futbal. Ďalším, nemenej dôležitým pozitívom, boli medzinárodné styky. V súlade s prísnymi pravidlami UEFA, ktoré predpisujú požiadavky vybavenia štadiónov, boli na „starom“ púchovskom štadióne vykonané viaceré úpravy. Došlo k rozšíreniu hľadiska na kapacitu 6000 divákov na samostatných sedadlách a tiež vnútorné vybavenie pre hráčov oboch mužstiev. Ďalšie zámery – predovšetkým umelé osvetlenie a služby návštevníkom (sociálne zariadenia, bufety a iné), zostali zatiaľ len v rovine želania.

Tri ročníky Púchova v Pohári UEFA v číslach:

Ročník 2001/2002

Predkolo

9. 8. 2001 v Púchove:
Matador Púchov – Sliema Wanderers 3:0 (1:0)
Góly: Breška, Perniš (11 m), Belák, ŽK: Buchta – Said, Dončic, Turnej
Rozhodoval: Kulovič (Bosna a Hercegovina), 4265 divákov

23. 8. 2008 v La Valete (Malta):
Sliema Wanderers – Matador Púchov 2:1 (1:0)
Góly: Busutti, Said – Perniš (11 m), ŽK: Ciantar, Di Carlo, Busutti, Mamo – Buchta, Bernady, Šatka, Bugala, ČK: Ciantar – Šatka
Rozhodoval: Sokol (Albánsko), 1500 divákov

I. kolo

11. 9. 2001 v Púchove:
Matador Púchov – SC Freiburg 0:0
ŽK: Mužlay – Kehl, Zeyer
Rozhodoval: Fjordefeld (Švédsko), 5476 divákov

27. 9. 2001 vo Freiburgu:
SC Freiburg – Matador Púchov 2:1 (1:0)
Góly: Coulibaly, Tanko – Perniš, ŽK: Kehl, Selimy – Belák, Buchta, Štrba, Perniš
Rozhodoval: Kľučnikov (Rusko), 19.000 divákov

Ročník 2002/2003

Predkolo

15. 8. v Atyrau (Kazachstan):
FK Atyrau – Matador Púchov 0:0
ŽK: Gurtajev – Škripec
Rozhodoval: Stiles (Anglicko), 10.000 divákov

29. 8. 2002 v Púchov:
Matador Púchov – Atyrau 2:0 (0:0)
Góly: Breško, Štrba, ŽK: Breška, Štrba – Voskobojnikov, Asuchanov
Rozhodoval: Delevič /Juhoslávia), 4164 divákov

I. kolo

17. 9. 2002 v Bordeaux:
Girondins Bordeaux – Matador Púchov 6:0 (2:0)
Góly: Sommeil, Dugaryy, Feindouno, Pauleta, Darcheville, Vavrík (vlastný),
ŽK: Štrba
Rozhodoval: Hanson (Švédsko), 12.000 divákov

3. 10. 2002 v Žiline:
Matador Púchov – Girondins Bordeaux 1:4 (1:2)
Góly: Mužlay – Darcheville 2, Feindouno, Savio, ŽK: Zavaterník
Rozhodoval: Halsey (Anglicko), 2450 divákov

Ročník 2003/2004

Predkolo

14. 8. 2003 v Púchove:
Matador Púchov – Sioni Bolnisi 3:0 (0:0)
Góly: Breška 2, Perniš, ŽK: Holčík, Čvirik – Gabidauri
Rozhodoval: Genov (Bulharsko), 3825 divákov

28. 8. 2003 v Bolnisi (Gruzínsko):
Sioni Bolnisi – Matador Púchov 0:3 (0:3)
Góly: Nemec 2, Gegič, ŽK: Chudžadze
Rozhodval: Stanišic (Srbsko), 4300 divákov

I. kolo

24. 9. 2003 v Trnave:
Matador Púchov – FC Barcelona 1:1 (0:0)
Góly: 49. Kluivert – 90. Jambor, ŽK: Hricko
Rozhodoval: Miftioglu (Turecko), 18.000 divákov
Zostava Matador Púchov: Bernady – Hrisko, Ovad (77. Brisuda), Čvirik, Holčík, Škripec (52. Majerník), Belák, Jambor, Gegič, Breška, Nemec (76. Perniš),
tréner: Štefan Zaťko
Zostava FC Barcelona: Valdes – Puyol, Reiziger, Cocu, Van Brockhorst, Luis Enrique, Havi, Quaresma (74. Saviola), Ronaldinho, Overmars, Kluivert,
tréner: Frank Rijkaard

16. 10. 2003 v Barcelone:
FC Barcelona – Matador Púchov 8:0 (3:0)
Góly: Ronaldinho 3, Luis Enrque 2, Saviola 2, Motta, ŽK: Holčík, Perniš
Rozhodoval: Volguarzt (Dánsko), 29.701 divákov
Zostava FC Barcelona: Rustu – Gabri (60. Oscar), Puyol, Cocu, Van Brockhort, Gerard, Motta (78. Overmars), Luis Enrique, Luis Garcia, Ronaldinho (67. Iniesta), Saviola,
tréner Frank Rijkaard
Matador Púchov: Bernady – Hrisko, Ovad, Čvirik (74. Brisuda), Holčík, Talda, Belák, Jambor, Majerník, nemec (58. Perniš), Breška (46. Beliančin),
tréner: Štefan Zaťko

Štatistiky:

Púchovčania odohrali v pohároch 12 stretnutí, štyrikrát zvíťazili, trikrát remizovali, päťkrát prehrali so skóre 15:23. V 12 stretnutiach zasiahlo do hry 28 hráčov Matadoru Púchov. Všetkých 12 zápasov odohrali Bernady, Holčík, Breška a Perniš, Belák nastúpil v 11 stretnutiach, Ovad a Talda v deviatich, Zavaterník v ôsmich, Štrba hral sedemkrát a Bugala šesťkrát. O 15 strelených gólov sa podelili: Perniš a Breška po 4, Nemec 2, Belák, Jambor, Gegič a Mužlay po 1.

(Pokračovanie v budúcom čísle)

Zdroj: Vavro Slovák – 85 rokov púchovského futbalu (2005)