Kliešťová sezóna prináša encefalitídu a lymskú boreliózu

75

Kliešte sú takmer neviditeľné, no o to prefíkanejšie. Prebúdzajú sa v apríli, aby nám škodili nepretržite až do jesene. Sú zákerné a aj ohľaduplné. Dokonale umŕtvia miesto vpichu, takže vôbec nepocítime, keď sa do nás zahryznú.

Výskyt kliešťov

V strednej Európe má kliešť charakteristickú krivku sezónneho výskytu s dvoma maximami – v apríli a máji (väčší) a v septembri a októbri (menší). Na Slovensku má kliešťová encefalitída maximum výskytu v neskorom lete. Kliešte sa vyskytujú v tzv. endemických oblastiach, ktoré sú relatívne nemenné. Na Slovensku je známych 37 endemických ohnísk kliešťovej encefalitídy. V týchto oblastiach sú ohrození napríklad chovatelia domácich zvierat, ale aj náhodní návštevníci, ktorí prichádzajú za rekreáciou, za športom, z dôvodu sezónnych prác, zberu lesných plodov a pod.

Kliešte žijú predovšetkým na okrajoch zmiešaných listnatých a ihličnatých lesoch, možno ich však nájsť aj v parkoch väčších miest, kam ich z voľnej prírody mohli preniesť vtáky, túlavé psy či mačky. Mnohí ľudia si myslia, že kliešte padajú zo stromov. To nie je pravda – zachytávajú sa na trávach a koncoch listov prízemných rastlín. Prichytia sa na telo alebo odev a odtiaľ sa potom dostanú do podpazušných jamôk, medzi stehná alebo pod prsníky. Prisatého kliešťa je treba čo najrýchlejšie odstrániť.

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza

Každá z týchto nákaz má svoje osobitosti, čo sa týka výskytu, inkubačnej doby, možností prevencie i liečby. Kliešťová encefalitída sa častejšie vyskytuje v ohniskách, čiže v závislosti od regiónu, čo pre boreliózu až tak neplatí. Nasledujúce dni po uštipnutí kliešťom sledujte, či máte príznaky, ktoré sú prítomné pri ochoreniach prenášanými kliešťami.

Lymská borelióza sa prejavuje nasledovnými príznakmi:
• červenkastá škvrna okolo miesta uštipnutia kliešťom v tvare kruhu,
• príznaky podobné chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesť hlavy.

Kliešťová encefalitída sa prejavuje nasledovnými príznakmi:
• príznaky podobné chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesť hlavy,
• a bolesť svalov, žalúdočná nevoľnosť.

Vyhľadajte svojho lekára ak pocítite niektorý z uvedených príznakov počas 4 týždňov po uštipnutí kliešťom. V neskoršej fáze tohto ochorenia môže dôjsť k poškodeniu nervového systému človeka, ktoré sa prejaví príznakmi zápalu mozgových blán.

Encefalitídu spôsobuje vírus, takže jej liečba je nešpecifická. Vírusmi sa možno nakaziť dokonca aj pri konzumácii nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich. Na druhej strane – proti encefalitíde prenášanej kliešťami jestvuje očkovanie. Ak sa vykoná správne, predstavuje veľmi spoľahlivú ochranu. Lymská borelióza má bakteriálny pôvod, takže sa dá v skorom štádiu úspešne liečiť antibiotikami. Očkovanie proti nej však u nás dosiaľ nejestvuje.

Ochrana pred kliešťami očkovaním

Očkovanie, repelent a dôkladná prehliadka tela po každom výlete v lese, na lúke či v okolí riek. To sú tri najdôležitejšie preventívne opatrenia, s pomocou ktorých sa možno chrániť pred nepríjemnými nákazami prenášanými kliešťami. A ak si nás už kliešť chytil, treba zabudnúť na krútenie a dusenie masťou či kvapkou oleja. Zvýšite tým len riziko nákazy!

Očkovať proti kliešťovej encefalitíde je vhodné najmä v zimných mesiacoch ako je január či február, možné je však aj v marci či začiatkom apríla, teda tesne predtým, ako sa kliešte vyroja do tráv. Zimné mesiace sú pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde najvhodnejšie, pretože vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov.

Očkovanie v troch dávkach (optimum je február, marec a tretia dávka v septembri) môže človeka chrániť pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov. Očkovanie môže u svojho ošetrujúceho lekára absolvovať ktokoľvek, odporúča sa však najmä osobám, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. V najvyššom riziku nákazy sú ľudia, ktorí v rámci výkonu svojej profesie alebo za rekreačnými účelmi sa zdržiavajú v endemických oblastiach. Sú to najmä pracovníci lesných závodov, poľovníci, chatári a podobne. Proti lymskej borelióze neexistuje očkovacia látka.

Na Slovensku nie je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu vysoká. Ide ročne o 70 až 90 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, ktorá trvá v priemere dva týždne. Aj z toho dôvodu sa u nás nikdy neuvažovalo o celoplošnej vakcinácii proti tejto chorobe, pretože mnoho ľudí nie je vystavených tomuto riziku.

Aj keď sú známe ohniská výskytu kliešťov, treba myslieť na to, že kliešte sa vyskytujú všade, kde im to klimatické podmienky dovoľujú – teda do nadmorskej výšky 800 metrov. S klimatickým otepľovaním sa posúvajú ešte vyššie. Po návrate z prírody sa preto vždy dôkladne prezrite a kliešťa odstráňte čo najskôr kývavými pohybmi. Dôležitá je dôkladná dezinfekcia ranky.

Zdroj: ruvzpo.sk, uvzsr.sk, foto: pizabay