Koniec leta bude bohatý na podujatia v Trenčianskom kraji

307

Každoročne je leto v Trenčianskom kraji bohaté na množstvo kultúrnych či športových podujatí. Organizáciu mnohých z nich Trenčianska župa finančne podporuje zo svojho dotačného systému. Prinášame vám krátky prehľad tých najväčších z nich, na ktorých sa neoplatí chýbať. Ich dátumy si už teraz môžete poznačiť do svojho kalendára.

Dožinkové slávnosti v Turej Lúke (Myjava)

August neodmysliteľne patrí dožinkovým letným slávnostiam, ktoré majú v kraji dlhodobú tradíciu. Poďakovanie za úrodu odštartujú dožinky v myjavskej miestnej časti Turá Lúka, ktoré sa uskutočnia už tento, druhý augustový víkend. Popri ukážkach tradičnej žatvy a maľby si môžete zasúťažiť v kosení, zajazdiť na koňoch, vyskúšať tradičné jedlá ako od babičky, poľovnícke špeciality či ochutnať miestne destiláty v Koštovke páleného alebo si domov odniesť suvenír v podobe ľudovoumeleckých výrobkov. Kultúrny program vyskladajú prevažne regionálni umelci, pomôcť im príde Folklórna skupina Lubená z Poluvsia i Ženský spevácky zbor z Veľkej nad Veličkou v Českej republike. Neodmysliteľnou súčasťou podujatia, finančne podporeného Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK), je príprava dožinkového venca, ale i odovzdanie ceny riaditeľky Centra tradičnej kultúry Myjava v zriaďovateľskej pôsobnosti župy za prínos v oblasti rozvoja tradičnej kultúry.

Aj toto leto sa nezabudneme poďakovať za úrodu v Lednici

Dožinkové slávnosti sa z Myjavy presunú aj do ostatných zákutí kraja; tretí augustový víkend zavíta napríklad oslava ukončenia žatvy do Lednice, kde tradičné lednické dožinkové slávnosti vstúpia do dospelosti. V poradí 18. ročník ponúkne bohatý kultúrny program, v ktorom si svoje miesto nájde krojovaný sprievod obcou so žatevným vencom, sedliacka jazda na vyzdobených konských záprahoch, staré žatevné mechanizmy i Ledničania v pôvodných pracovných aj slávnostných krojoch. Chýbať nebudú ani folklórne skupiny, súbory a dychovky. Aj na organizáciu tohto podujatia prispel finančnou čiastkou Trenčiansky samosprávny kraj.

V Uhrovci sa bude spomínať na udalosti Pražskej jari

Obec Uhrovec, rodná obec jedného z hlavných aktérov udalostí Pražskej jari, sa spolu s TSK, Trenčianskym múzeom v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti župy a Trenčianskou univerzitou A. Dubčeka v Trenčíne podujala na 50. výročie tejto významnej udalosti pripomenúť si jej význam v našich dejinách. Spomienkové stretnutie v pondelok 20. augusta 2018 začne položením vencov k pamätným tabuliam uhrovských rodákov pred Rodným domom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Prehliadku pamätnej izby obohatí diskusia na tému Alexander Dubček – osobnosť a symbol Pražskej jari 1968 a koncertné vystúpenie gitaristu Adama Mráza. Alexandra Dubčeka spoznáte aj vďaka pripravenej výstave a prezentácii bulletinu, venovanému Alexandrovi Dubčekovi a 50. výročiu Pražskej jari.

Krajské oslavy na Jankovom vŕšku opäť pripomenú odkaz Slovenského národného povstania

V sobotu 25. augusta 2018 sa na Jankovom vŕšku nad obcou Uhrovec bude spomínať na odvahu ľudí, ktorí pred 74 rokmi nezostali ľahostajní a zapojili sa do ozbrojeného povstania proti okupácii nemeckej armády. Pripomenúť si pamiatku hrdinov pietnym aktom kladenia vencov vyzýva TSK v spolupráci s mesto Bánovce nad Bebravou, mestom Partizánske, obcou Uhrovec a Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín. Autenticitu bojov z obdobia druhej svetovej vojny priblíži historická ukážka bojov a zážitok ešte upevní vojenská hudba. Prezrieť si v areáli bunkrov môže verejnosť aj výstroj a výzbroj používanú v 2. svetovej vojne a na Mohyle na Jankovom vŕšku výstavu s názvom Nezabúdajme na spoločnú históriu. Súčasťou Krajských osláv 74. výročia SNP bude opätovne aj Pochod Nesmrteľného pluku, zapálenie vatry či 48. ročník Hádzanárskeho turnaja, ktorý prebehne v Mestskej športovej hale v Bánovciach nad Bebravou.

Regionálne špeciality už po deviatykrát na Mňam Feste v Bánovciach nad Bebravou

Podpora regionálnych výrobcov. Aj to je hlavným cieľom najväčšieho farmárskeho festivalu, ktorý v Bánovciach nad Bebravou v sobotu 22. septembra 2018 už po deviatykrát predstaví stopercentné regionálne dobroty. Gurmánske špeciality z dielne regionálnych farmárov, potravinárov a okolitých obcí Bánovského regiónu nasýtia každého návštevníka Mňam Festu 2018. Okrem ochutnávky čaká gurmánov aj celodenný kultúrny program, rôzne atrakcie či súťaže. Pod organizáciu čoraz obľúbenejšieho podujatia sa podpisuje mesto Bánovce nad Bebravou spolu s regionálnymi farmármi a potravinármi. Festival sa koná s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a Národnej siete rozvoja vidieka SR. Tieto dobroty príďte určite ochutnať!

Zdroj: TSK