Mladí karatisti opäť v Púchove

687

Približne po roku sa v sobotu 14. apríla v hale MŠK v Púchove stretli tradiční karatisti Slovenskej federácie karate a bojových umení na III. kole Pohára federácie v karate a kobudo.

Pre Púchov je táto súťaž zaujímavá aj preto, že si na nej môžu po prvý raz zasúťažiť na vrcholnej slovenskej súťaži všetky mladé talenty. Zároveň diváci môžu vidieť kam sa dostalo slovenské karate a kobudo. Tradiční karatisti Slovenska rok pred organizáciou Majstrovstiev sveta WUKF 2019 v Bratislave vnímajú každú organizáciu väčšieho turnaja ako prípravu na túto vrcholnú súťaž.

Aj púchovská súťaž musela byť preto na patričnej úrovni. O to, že aj bola, sa pričinili hlavne rodičia detí z krúžku karate CVČ ZŠ Gorazdova, Rada rodičov a CVČ ZŠ Gorazdova a mnoho bývalých úspešných reprezentantov, ktorí prišli omladinu podporiť ako rozhodcovia alebo kouči. Na rozdiel od minulosti bolo financovanie súťaže hlavne na pleciach sponzorov a účastníkov turnaja. Ale takéto problémy nemajú tento rok len karatisti.

Čo sa týka súťaže samotnej zúčastnilo sa 28 klubov a bolo celkom 377 štartov v súťažiach jednotlivcov. Z Púchovčanov najlepšie dopadol Michal Kunst. Michal popri maturite a prijímacích pohovoroch na vysokú školu stíha aj trénovať deti v CVČ Gorazdova a ak všetko dobre dopadne mal by sa ako reprezentant Púchova a Slovenska zúčastniť na Svetovom turnaji v karate na Okinawe. Michal svoju kategóriu v kata vyhral a v cvičení kobudo s dlhou zbraňou skončil druhý. Na treťom mieste skončil druhý Púchovčan Tomáš Čvirik.

Tomášovi sa v kata veľmi nedarilo a hoci neurobil chybu, absencie na tréningoch sa podpísali na jeho cvičení a na stupňoch víťazov tentoraz chýbal. Radosť nám urobili sestry Terézia a Viktória Rosinové, ktoré s pekne zacvičenými, relatívne nízkymi katami, skončili vo svojich kategóriách na 2. a 3. mieste.

To, ako sa dokáže absencia na tréningoch, pri tvrdej konkurencii medzi dorastencami na Slovensku, podpísať na výkone pretekárov pocítilo aj družstvo kata v zložení Čvirik, Jandušíková, Máček. Doposiaľ pomerne pravidelne vyhrávali, no v Púchove sa museli uspokojiť len s druhým miestom.

Nina Jandušíková si mohla zlepšiť náladu v súťaži kumite, o finále ju však pripravil diskutabilný výrok rozhodcova nakoniec si vybojovala len bronz. Vanesa Iman Kebisová skončila vo svojej kategórii na 3.mieste.

Matej Behro podal dobrý výkon. V kata aj v kumite skončil krôčik od medailových pozícií. Ani ostatní Púchovčania si nespravili hanbu, hoci pre mnohých to bol prvý štart na takejto súťaži. A ešte jedna správa pre priaznivcov karate. O týždeň organizujú svoj turnaj kolegovia z Lednických Rovní, kde sa môžeme opäť vidieť.

Ing. František Komora, tréner

Foto Katka Brečková: