Napriek pandémii sa uskutočnili v obci Vieska-Bezdedov Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v motocyklovej súťaži Trial

410
Marco Mempór

Nad plánovaným pretekom prvého ročníka na Slovensku v motocyklovej súťaži Trial visel pre KOVID 19 veľký otáznik. Organizátori Trial klubu Kamikadze vynaložili počas roku príprav nemalé úsilie na zorganizovanie tohto podujatia. Čo ich však trápilo najviac bola skutočnosť, že práve pred 50-timi rokmi sa v Záriečí začala písať história Trialu na Slovensku pod názvom Záriečské šlapačky. Po veľkej námahe sa im to nakoniec podarilo a preteky sa uskutočnili v dňoch 11.- 12.7.2020 sa za účasti približne 80 pretekárov zo 6 krajín. Stalo sa tak presne na deň ako sa konali prvé preteky v Záriečí (12.7.1970).

Na Slovensku poznáme Trial pod názvom šliapačky, pretože v tomto športe sú rozhodujúce šliapnutia na zem, a nie čas. Ten pretekár, ktorý má najmenej šliapnutí, teda kontaktov nohou so zemou, vyhráva. Organizátori klubu Kamikadze z Viesky majú silné puto ku tomuto športu, veď mená ako Milan Gurín či Peter Lovíšek sú vnukmi jazdcov s rovnakým menom ako jazdili v 70-tych rokoch.

Prvý deň pretekov mala trať 12 kontrolovaných úsekov, z toho každý úsek mal 5 obťažností podľa kategórii. Jeden z nich bol v štýle retro, aby pripomenul začiatky trialu. Pretože na tento rok pripadlo aj ďalšie výročie pretekov enduro na Vieske, tak organizátori vložili do súťaže jednu endurácku kategóriu. Počas pretekov prvého dňa v druhom kole prišla silná búrka a trať zostala nezjazdná. Súťaž bola prerušená v druhom kole a z pôvodných troch kôl sa výsledky pretekárom započítali len z prvého kola. Niečo podobné sa stalo aj v druhom ročníku Záriečských šlapačiek v roku 1971.

Sobotňajšia búrka spôsobila veľké škody na trati, ale obetaví organizátori dokázali trať znovu pripraviť na ďalší deň. Nedeľné preteky už boli v peknom slnečnom počasí a každý milovník tohto športu si prišiel na svoje. Celkovým víťazom sa stal rakúsky majster Marco Mempór pred maďarským majstrom Barnabášom Czizmaziom a poľským juniorským šampiónom Pawlom Ryncarzom. Náš majster Šimon Sordyl z Nitry uprednostnil individuálny tréning a tak najlepšími zo Slovákov bola trojica domácich jazdcov: Milan Gurín 7. miesto, Daniel Mikuš 9. miesto a Tomáš Marcina 10. miesto.

Medzi juniormi sa nestratil ani Ján Hudák so svojim 7. miestom. V ženskej kategórií vybojovala domáca Lucia Gurínová druhé miesto. Vloženú triedu ENDURO vyhral v sobotu Vladimír Viater z Dohňan a v nedeľu Martin Smatana z Nových Nosíc. Kategória, v ktorej Slovensko obidva dni dominovalo, bola kategória Žiak nad 8 rokov, a to zásluhou Simona Pástora z Dudiniec. Deti do 8 rokov vyhrala Tereza Húlková z Česka pred nováčikom jazdiacim za TkK Šimonom Jantošom. V tejto kategórií štartovalo 12 detí z toho polovica za domáci klub. To je dobré znamenie pre ďalšie roky, aby trial v Púchovskej doline nezanikol.

Na záver treba vyzdvihnúť obetavosť organizátorov a všetkých dobrovoľníkov na kontrolovaných úsekoch. Poďakovanie patrí aj všetkým Veščanom, ktorí pomáhali a umožnili použiť ich súkromné pozemky na preteky. Nedá mi nezverejniť akési novodobé miestne porekadlo: „Správny Veščan musí mať motorku a vypáliť každý rok aspoň 50 litrov slivovice, ináč nie je Veščanom.“