Noc múzeí a galérií opäť 15. mája online

22

Po ročnej odmlke sa múzeá a galérie opäť 15. mája 2021 zapoja do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií a Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice (SNK) nebude výnimkou. Keďže situácia stále nedovoľuje organizovať hromadné podujatia, SNK pripravila večer plný zaujímavých online aktivít a príspevkov. Sledujte profily Slovenskej národnej knižnice už od 17. hodiny na Facebooku a Instagrame.

„Online noc“ SNK štartuje o 17. h aktivitami pre deti – ale samozrejme, pomoc rodičov prípadne babičiek a starých otcov bude vítaná. Keď si zopakujete rozprávky Pavla Dobšinského, budete mať napoly vyhraté. Rovnako vám odporúča SNK trénovať si pravé alebo ľavé zápästie (podľa toho, ktorou rukou píšete), aby ste zvládli myškou kliknúť na tie kúsky, ktoré ku sebe budú najlepšie pasovať – a to teraz nenašepkáva len malým, ale aj veľkým 🙂

Aj pre skôr narodených fanúšikov má pripravené aktivity, ktorými si precvičia šedé mozgové bunky, ale na troška inej báze. Nuž a na záver, k šálke čaju na dobrú noc, ponúkne zaujímavý video dokument.

SNK sa na vás teší na sociálnych sieťach Slovenskej národnej knižnice Facebook a Instagram, 15. mája 2021 od 17. do 22. hodiny.

Ak by Vás to v tento deň predsa do Literárneho múzea SNK ťahalo, môžete ho individuálne navštíviť od 8. do 16.00 hodiny. Pri vstupe je potrebné preukázať sa negatívnym antigénovým testom nie starším ako 7 dní.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. Záštitu nad podujatím prebrala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Na obľúbené celoslovenské podujatie sa pripravili aj župné inštitúcie. Návštevníkov osobne rada privíta Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne a Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, program Trenčianskeho múzea si môžete pozrieť online z pohodlia vášho domova.  

Program v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi bude prebiehať v sobotu 15. mája od popoludňajších hodín až do večera. Pre návštevníkov je pripravený voľný vstup a prehliadky dokumentujúce tradičné remeslá, vyšívané čepce či vývoj regiónu hornej Nitry. V Galérii M.A. Bazovského môžete osobne obdivovať diela autorov 6 výstav v rámci prehliadok s tvorivými úlohami, počas celého dňa budú premietané najlepšie animované filmy pre deti aj dospelých z festivalu Fest Anča 2019. Noc múzeí a galérií v online priestore si pripravilo Trenčianske múzeum v Trenčíne, od 16. hodiny bude divákom postupne dávkovať pútavé informácie o ceste pravekom či Koryčanskej madone a predstaví tiež život Matúša Čáka Trenčianskeho aj niektoré objekty Trenčianskeho hradu. Prednášky v rozsahu cca 5 minút môžete sledovať na YouTube kanáli múzea.

Zdroj: snk.sk, TSK