Obujte si vibramky a vyberte sa na výlet

124

Turistika je univerzálna športová činnosť vhodná pre všetky vekové kategórie, ktorej ľudia „holdujú“ prakticky celoročne. Vďaka tomu sa im naskytá príležitosť spoznať rozmanitosť a krásy prírody, ktorá sa nachádza na Slovensku. Trenčiansky kraj v týchto krásach nijako nezaostáva a ponúka širokú paletu unikátov týčiacich sa v horách a lesných cestičkách, ktoré stoja za vašu pozornosť! V článku vám predstavíme niekoľko z nich.

Strecha Slovenska dostupná pre každého

V prípade, že ste už absolvovali turistiku v Považskej Bystrici, možno ste sa stretli s pojmom „Strecha Slovenska“. Aj tak sa totiž nazýva známa Kostolecká tiesňava, ktorá sa nachádza v pohorí Strážovské vrchy. Jedná sa o 500 metrov dlhý kaňon, ktorý disponuje zaujímavými skalnými útvarmi trojuholníkového tvaru, pripomínajúci pomyselnú strechu so vstupným otvorom. Práve vďaka týmto útvarom a výskytom niekoľkých vzácnych rastlinných druhov sa stali predmetom ochrany a v roku 1970 bola táto lokalita vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Ak ste zástancom poctivo vyšliapanej turistiky s náročnejším terénom, pravdepodobne vás nepoteší asfaltová cesta vedúca priamo k tiesňave. Na druhej strane, práve ona dáva priestor na návštevy aj turistom – začiatočníkom, deťom, starším ľuďom či ťažko zdravotne postihnutým.

Návštevu tohto kaňonu odporúčame skombinovať s výletom do susednej Manínskej tiesňavy, ktorou vás prevedie aj náučný chodník.

Prírodná rarita – Manínska tiesňava

Národná prírodná rezervácia nachádzajúca sa blízko Považskej Teplej je súčasťou mesta Považská Bystrica. Turistami obľúbená a vyhľadávaná prírodná atrakcia sa pýši titulom najužší kaňon na Slovensku. Lákavá je najmä bizarnými skalnými formami či vzácnou faunou a flórou vďaka mikroklíme, ktorá umožňuje výskyt horských druhov rastlín a živočíchov.  Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny, ktoré sú na niektorých miestach vysoké až 400 m. V podstate sa jedná o dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu. Táto rarita má za následok, že lokalita je obľúbeným miestom nielen turistov, ale aj fotografov.

Zážitkové  Haluzice

Obec Haluzice na území Trenčianskeho kraja ponúka výletníkom viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V prípade, že plánujete turistiku v okrese Nové Mesto nad Váhom, v blízkosti spomenutej obce je hneď niekoľko neprehliadnuteľných bodov, ktoré môžete absolvovať. Po turistickej cestičke smerom na Haluzice navštívte drevenú rozhľadňu Hájnica, ktorá sa nachádza priamo nad Haluzicami.

Ak vám to však nebude stačiť a budete bažiť po ďalších prírodných krásach, k dispozícii je možnosť navštíviť Haluzickú tiesňavu. Za cintorínom v obci Haluzice vás drevená šípka nasmeruje na náučný chodník cez lúku k okraju lesa, v ktorom sa nachádza ústie tiesňavy. Tiesňava je prehradená mohutnou prehrádzkou, pričom na informačnom panely je spomenutý jej význam. Vďaka tabuliam sa zakaždým dozviete o zaujímavostiach, ktoré sa nachádzajú v okolí i o botanických faktoch. Najmonumentálnejšia časť tiesňavy je nazývaná Pod kostolom. Vysoké steny a úzke dno vytvárajú nefalšovaný kaňon. Za pomoci dreveného rebríka prekonáte ďalšiu prehrádzku a skalný prah, za ktorým uvidíte impozantný skalný amfiteáter.

Posledným lákadlom je románsky kostolík, ktorý ste už zaiste zaregistrovali. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1299. V minulosti slúžil v čase núdze ako krátkodobé útočisko najbližšieho okolia. Dobytý bol kráľovským vojskom Matúša Čáka Trenčianskeho a neskôr prebudovaný v gotickom a renesančnom slohu. V súčasnosti sa na tomto mieste konajú omše a dokonca aj svadby. Haluzický kostolík je vďačným objektom mnohých fotografov a oplýva jedinečnou atmosférou.

Rozhľadne v Soblahove, Veľkom Lopeníku a Prievidzi

V prípade, že aj vy patríte k milovníkom božských výhľadov, ktoré sú lepšie než akýkoľvek obraz či fotografia s prírodnou tematikou, odporúčame vám navštíviť rozhľadne, ktoré sa nachádzajú v Trenčianskom kraji v hojnom počte. Každá oplýva vlastnou unikátnosťou a určite by stálo za zváženie urobiť si vlastný plánik na absolvovanie a navštívenie každej jednej z nich.

Rozhľadňa Soblahov „Dúbravka“ sa radí medzi najkrajšie na Slovensku. Vďaka 9,5 metrovej drevenej stavbe môžete vidieť panoramatický pohľad na okolité obce, ako napríklad na Trenčín, Mníchovu Lehotu, Soblahov, Trenčiansku Turnú i významnú časť pohoria Strážovské vrchy, Biele Karpaty či Považský Inovec. Vzhľadom na blízkosť známej cyklotrasy je možné túto lokalitu navštíviť aj v rámci rodinnej cyklotúry.

K ďalším dominantným stavbám poskytujúcim krásny výhľad patrí rozhľadňa na vrchole Veľkého Lopeníku. Dvadsaťmetrová veža s murovanou základňou z dubového dreva bola vybudovaná v roku 2004. Na jej vrchole sa okrem rozhľadne nachádza aj odpočívadlo, altánok, lavičky a informačné tabule.

Ak obľubujete romantické prechádzky, na vašich cestách určite zablúďte aj do lesného parku v Prievidzi, kde sa pompézne týči rozhľadňa už 31 rokov. Pripomína renesančný balkón uprostred lesného zátišia. Kovové telo stojí na štyroch betónových pilieroch a má striebornosivú farbu so zeleným zábradlím. Je vysoká tri metre a poeticky pripomína balkón z Rómea a Júlie.

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch

Keď je reč o čarovných výhľadoch, nesmieme opomenúť nové lákadlo Bojníc, ktorým je vyhliadková veža „Čajka v oblakoch“. Tridsať metrov vysoký monument zostrojený z oceľovo-drevenej konštrukcie sa teší veľkej obľube zo strany malých i veľkých návštevníkov. Kúpele Bojnice sa pri výstavbe inšpirovali obdobnou vežou v susednej Českej republike. Stavba ponúka jedinečný vizuálny zážitok z pohľadu na Bojnický zámok a široké okolie. Vyhliadkový chodník je ukrytý v korunách stromov a s ideálnou šírkou tri metre je vhodný aj pre mamičky s kočíkmi. Návštevu atrakcie si užije celá rodina, no najmä deti, ktoré sa môžu vyšantiť na zábavných adrenalínových prvkoch a cestu z vrchu vyhliadky si skrátiť toboganom.

Pri najbližšej návšteve Inovca nezabudnite navštíviť aj železnú lady týčiacu sa na samom vrchu. Jedná sa o meteorologickú telekomunikačnú rozhľadňu nazývanú „Helene“. Jej výhľad je k dispozícii od roku 2015, pričom o jej vznik sa zaslúžil pán chatár z Inoveckej chaty, ktorý našiel spoločnú reč so zamestnancami spoločnosti, ktorej cieľom bolo postaviť na Inovci meteorologický radar. Veža je vysoká 21 metrov a ponúka famózny výhľad na bradlá Vršatca, štíty Veľkej Fatry a Tatier či kopce Kľak a Veľký Lopeník na Morave. Na dlani sa vám predostrú mestá  Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Dubnica nad Váhom, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

Rozhľadňa Púchovskej doliny

Na začiatku 19. storočia stála na kopci Tlstá hora rozhľadňa, ktorá slúžila na vojenské a geodetické účely. Prežila dve svetové vojny a zanechala po sebe hlboký príbeh. Dnes na Tlstej hore stojí nová rozhľadňa nazývaná „Rozhľadňa Púchovskej doliny“. Vznikla v rámci projektu „Rozhľadne Hornolidečska a Púchovskej doliny“. Sprístupnená pre verejnosť je od 17. októbra 2009. Na jej zostrojenie bolo použitých približne 60 kubíkov dreva a 35 metrov kubických betónu. Turistom sa tak naskytá jedinečný pohľad na okolitú prírodu a príjemnú prechádzku s rodinou či priateľmi.

Za návštevu rozhodne stoja aj rozhľadne Malý Jelenec, Žalostiná, Brestovec, Stratenec, Vršatské bradlá a Hrajky.

Najkrajším momentom pobytu v prírode je nielen nadýchanie sa čerstvého vzduchu, počúvanie spevu vtákov a veselé šušťanie lístia, ale aj objavovanie nových, pre vás dosiaľ neprebádaných, miest. Vyberte sa s rodinou na takýto druh výletu, ktorý môže mať na myseľ a telo ozdravujúci účinok.

P.S.: Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, krémy, repelenty či základnú lekárničku, poctivú desiatu, kompas, mapku, adekvátne oblečenie a hlavne dobrú náladu.

Zdroj: trencinregion.sk, foto: pixabay.com.