Pozvánka na výlet: Čertov

139

Šport a relax v stredisku Ski Čertov Javorníky

Lyžiarske stredisko Ski Čertov Javorníky leží na konci obce Lazy – Čertov, ktorá sa nachádza v pohorí Javorníky, v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce na slovensko – moravskom pohraničí. V stredisku s nadmorskou výškou 600 – 900m n. m. sa nachádza sedem zjazdoviek vhodných pre lyžiarov začiatočníkov i pre tých pokročilých. Stredisko je rozdelené do dvoch areálov. Nižšie položený areál „Krivá“ ponúka dve modré zjazdovky pre začiatočníkov. Vo vyššie položenom areáli „Lamže/Balúchovce“ je päť zjazdoviek, ktoré svojou náročnosťou prilákajú stredne pokročilých i pokročilých lyžiarov. Odvážlivcom odporúčame zjazdovku „Preteková“, ktorej prevýšenie je 290m. Celková dĺžka tratí je 5,4km, jednotlivo po 1.800, 1.000, 800, 700, 580, 300 a 250 metroch. Hlavná zjazdovka „Lamže“ je osvetlená a technicky zasnežovaná, na ostatných zjazdovkách sa lyžuje na prírodnom snehu.

Občerstviť sa môžete priamo pri nástupnej stanici v bufete „Čertík“. Stredisko disponuje požičovňou lyžiarskej výstroje, skiservisom a lyžiarskou školou Skippy Club. Pre priaznivcov bežeckého lyžovania je v rámci strediska udržiavaných 15km bežeckých tratí. Priamo pod lyžiarskymi svahmi stojí chata, ktorá vám spríjemní oddych teplučkom sálajúcim z krbu, zo sauny alebo z čerstvého grogu. V reštaurácii vaše chuťové bunky uspokojí tradičné jedlo slovenskej kuchyne našich babičiek. Ak pred spúšťaním sa na lyžiach uprednostňujete chôdzu po „vlastných“, neváhajte a vykročte na túru na Čertov alebo na Kohútku. Množstvo turistických chodníkov vedie najkrajšími miestami Javorníkov a vaše úsilie bude obdarené nádhernými výhľadmi na okolie.

Zaujímavosti okolia

Zalesnenej hradbe rovných hrebeňov západných Javorníkov kraľuje masívny vrch Makyta. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov slovensko – moravského pomedzia. Vyniká pôsobivosťou starých lesov a výskytom vzácnych rastlín a živočíchov. Tunajšie lesy sú domovom rysov, vlkov i medveďov. Najnižšie položené sedlo v hlavnom hrebeni Javorníkov je Papajské sedlo. Je tu rázcestie turistických značiek vedených do všetkých svetových strán. Papajské sedlo je hraničnou oblasťou medzi Slovenskom a Českom. Prechádzal ním 1. československý armádny zbor predtým, než oslobodil Vsetín. Pamätník postavený pod Papajským sedlom je pripomienkou na túto udalosť.

Zdroj: trencinregion.sk