Pozvánky na víkendové podujatia v TSK

69

Turniansky pedál 2020

V sobotu 15. augusta 2020 je v Trenčianskej Turnej pripravený program pre malých i veľkých milovníkov cyklistiky. Nasaďte prilby, šliapnite do pedálov a poďte si zasúťažiť o pekné ceny. Jedinečná rodinná cykloakcia bude doplnená bohatým programom. Čakajú na vás tvorivé dielničky, maľovanie na tvár či majstrovstvá sveta v hode céčkami!

Ilešháziovské panské hody

Dubnické múzeum srdečne pozýva na 4. ročník historického podujatia Ilešháziovské panské hody v Dubnickom kaštieli v sobotu 15. augusta 2020. Pripravený bude bohatý program so šermiarmi, divadelníkmi, tanečníkmi, hudobníkmi, kaukliarmi, sokoliarmi, lukostrelcami, remeselníkmi a rytierskym turnajom na koňoch.

Program začína o 10.00 h dobovým sprievodom cez mesto. Až do 18.00 h na vás v parku Jána Baltazára Magina čakajú dobové remeslá, ako kováč, sviečkar, minciar, brašnár, dobová hygiena, lukostreľba, dobýjanie slameného hradu, hry a súťaže pre deti, sokoliari, ukážky šermu a výuka dobových tancov. Môžete sa tiež povoziť na koni, na koči alebo byť svedkom Rytierskeho turnaju Gastona de Camarque a Rytierskeho turnaji Normani s novým zábavným príbehom a hrôzostrašným drakom.

Na nádvorí kaštieľa sú pripravené od 10.00 h šermiarsko – divadelné scénky, dobové tance, kaukliari, remeselníci na chodúľoch, dobová kuchyňa s ochutnávkami podľa dochovaných receptov, ako aj dobová hudba. Počas obeda môžete vyskúšať tradičnú šutelicu, a pripomenúť si tak výročie zahnania hladomoru v Dubnici. Od 18.00 h bude na nádvorí kaštieľa prebiehať galaprogram najlepších vystúpení, ktorý ukončí ohňová šou.

Duša dreva na Beckove

500. výročie trhového práva v Beckove pokračuje a tento víkend na vás na hrade Beckov čaká podujatie s názvom Duša dreva. Tešiť sa tak môžete na rezbárov a ich tradičné drevené výrobky. Pripravené sú aj ukážky kresania a čapovania, pričom prácu s drevom si budete môcť dokonca aj vyskúšať.

Okrem toho bude pre vás pripravená aj hrnčiarska a kováčska dielňa, ukážky maľovania na sklo, výroba sviečok z včelieho plastu a ďalšie zaujímavosti. Občerstviť sa môžete v hradnom bufete, dať si dobrú kávičku či oriešky v karameli alebo ochutnať letné ovocné vínko.

V sobotu a nedeľu 15. a 16. augusta o 11.00 h, 15.00 h a 17.00 h sa budú v priestoroch dolného nádvoria konať sokoliarske vystúpenia, pričom dravce a ďalšie domáce zvieratká budete môcť obdivovať počas celého víkendu v hradnom hospodárstve. V priestoroch hradu objavíte aj obrazy slávneho uhorského a beckovského maliara Ladislava Mednyánszkeho, výstavu Erbovné beštie a tohtoročnú novinku – drevenú sochu draka Blundusa.

Absolvovať môžete aj prehliadku hradu so sprievodkyňami, ktoré vám odhalia históriu strážneho hradu Beckov, jeho povesti aj rôzne stredoveké zaujímavosti.

Zdroj: trencinregion.sk