Staň sa pánom Matúšovej zeme a vyhraj!

37

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región po prvýkrát predstavila letnú súťaž s názvom MATÚŠOVÁ ZEM v stredu 30. júna 2021 na Trenčianskom hrade. Súťaž začína už vo štvrtok 15. júla a potrvá dva mesiace, do 15. septembra 2021. Registrácia účastníkov štartuje už 1. júla 2021.   Účastníkov zavedie na 12 hradov a panstiev Matúša Čáka Trenčianskeho. Hra vznikla na počesť tohto uhorského šľachtica a ako pripomienka k jeho 700. výročiu úmrtia.

“Sme veľmi radi, že aj touto súťažou môžeme rozpohybovať ľudí v Trenčianskom kraji a že opäť precestujú a objavia zaujímavé zákutia a lokality, ktorým panoval sám Matúš Čák. Okrem príjemne strávených chvíľ sa registrovaní, ktorí splnia všetky úlohy, môžu tešiť aj na lákavé a hodnotné ceny,” informovala riaditeľka KOCR Trenčín región, Eva Frývaldská.

Odborným garantom súťaže sa stal zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne, Tomáš Michalík: “Ako odborný garant som sa podieľal na výbere lokalít, ktoré priamo súvisia s Čákom. Sú to miesta s bohatou históriou, ktoré sa stali jeho panstvami. Súťaž má veľký potenciál a pevne verím, že sa jej zúčastnia nielen obyvatelia z blízkeho okolia.”

Hrady s bohatou minulosťou

Pán Váhu a Tatier oplýval mnohými panstvami po celom Uhorsku. Kam až dosahoval jeho vplyv a majetky sa dozvedia aj účastníci letnej súťaže. Hra ich zavedie napríklad na prvý hrad nadobudnutý Matúšom Čákom. Predtým, ako sa Matúš odsťahoval do Trenčína, bol jeho rezidenciou hrad Uhrovec. V roku 1302 získal do dedičného vlastníctva aj Bojnický zámok. K starším hradom, zabratým Matúšom patrili aj hrady Čachtice, Beckov a už zaniknuté hrady v Prievidzi a na Vyšehrade.

Cesty zavedú súťažiacich aj na Považský hrad či hrad Tematín, kde sa, na rozdiel od ostatných hradov, posádka oduševnene bránila a hrad chránila, no nakoniec podľahla. K najvyššie položeným hradom, ktorý bude jednou zo zastávok v letnej súťaži, bude hrad Vršatec, ležiaci na skalnom brale vo výške 805 m. Matúš Čák bol rovnako jeden z vlastníkov Lednického hradu. K dôležitým zastávkam patrí aj Skalka nad Váhom. Jeden z opátov tohto miesta chodil totiž údajne slúžiť Matúšovi omše, keď bol exkomunikovaný z cirkvi. Súťaž by však nebola kompletná, keby medzi zastávkami nefigurovalo aj najznámejšie sídlo Čáka, Trenčiansky hrad.

Ako sa zapojiť? 

Podmienkou je registrácia v termíne od 1.7. do 15.8.2021 na mail matusovazem@trencinregion.sk, kde po zaslaní kontaktných údajov bude každému súťažiacemu zaslaná čelenka s vizuálom koruny. Tá bude registrovaných účastníkov sprevádzať na návšteve všetkých 12 lokalít, ktoré je potrebné prejsť od 15.7. do 15.9.2021.

Súťažiaci sa musia odfotiť aj v zaslanej „korune“ na hradoch Čachtice, Lednica, Prievidza (kostolík na Mariánskom vŕšku), Tematín, Uhrovec, Vršatec a na Vyšehrade. Druhou úlohou bude zodpovedanie 5 otázok, na ktoré je možné nájsť správnu odpoveď len pri návšteve Skalky nad Váhom, Trenčianskeho hradu, Bojnického zámku, Považského hradu a hradu Beckov. Treťou úlohou je ovládnutie Váhu – zaslanie fotografie z kúpania sa či plavbe po rieke Váh. V poslednej úlohe sa registrovaní ocitnú na svojom bicykli na ľubovoľnom úseku Vážskej cyklomagistrály v Trenčianskom kraji a rovnako túto aktivitu zvečnia fotoaparátom.

Stačí odoslať a počkať na výhru

Stred septembra je zároveň záväzným termínom na zaslanie všetkých fotografií a zodpovedanie otázok, ktoré je potrebné vyplniť vo formulári na webovej stránke www.matusova-zem.sk. Všetci registrovaní, ktorí zdolajú dané lokality a splnia všetky podmienky súťaže, sú automaticky zaradení do žrebovania o hodnotné pobytové, wellness či vecné ceny vrátane voľných vstupeniek na viaceré hrady v Trenčianskom kraji. Na jedného šťastlivca čaká hlavná výhra v podobe pobytu pre 4-člennú rodinu na 2 noci v luxusnom Hoteli Elizabeth****, ktorý sa nachádza priamo pod Matúšovým hradom v Trenčíne.  

trencinregion.sk