Tip na výlet: Ski centrum Kohútka

165

V prekrásnom kúte Moravy, kde pásmo hôr spája Čechov a Slovákov, leží vrch Kohútka. Ponúkne vám pohľad vskutku malebný, panorámu Vsetínskych vrchov a Moravských Beskýd. Kohútka je rázcestím, z ktorého chodníčky vás povedú po hrebeňoch Javorníkov a prekvapia vás výhľadom na Moravskoslezské Beskydy, Jeseníky, Martinské hole a Kysuce. Kohútka je rázcestím, ku ktorému vedú chodníčky z Čiech i Slovenska. Kde Slovák s Moravanom sa pobratá.

ŠPORT A RELAX

Ski centrum Kohútka vás priláka množstvom zjazdoviek pre zdatných i menej zdatných lyžiarov. Ako jediný lyžiarsky areál v zlínskom kraji disponuje štvorsedačkovou lanovkou. Celková dĺžka zjazdoviek je 6.610m a ich maximálne prevýšenie je 210m. Najdlhšia trať „Runda“ je dlhá 1.300m a disponuje stredne ťažkým terénom. Pre náročných je pripravená „Veľká“ s dĺžkou svahu 850m a priemerným sklonom 30%, čím sa radí medzi najstrmšie zjazdovky v Čechách. Nohám rekreačného lyžiara istotne ulahodí „Babská“ s dĺžkou 1.200m.

Najmenší návštevníci strediska prežijú zábavné chvíle v detskom skiparku. Pre milovníkov severského lyžovania sú pripravené bežecké trate po hrebeňoch Javorníka, trať k Papajskému sedlu a okruh Kohútka. Lyžiarov začiatočníkov oboznámia so základmi lyžiarskej techniky inštruktori v lyžiarskej škole či škôlke. K dispozícii je tiež požičovňa lyžiarskeho vybavenia a v prevádzke je skibus, ktorý je určený prednostne pre zjazdových lyžiarov.

KRÍŽ NA KOHÚTKE – SYMBOL BRATSTVA

Tam sa stretá Slovák s Moravanom. Pri kríži na Kohútke, na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Tam prichádza pútnik z Nového Hrozenkova, aby si podal ruku s Horným či Dolným Marikovanom. Kríž na Kohútke je symbol. Symbol dedičstva otcov, symbol spätosti dvoch národov, Čechov a Slovákov.

VEĽKÝ A MALÝ JAVORNÍK

Veľký Javorník je najvyšším vrchom Javorníkov. Leží v blízkosti slovensko-českej štátnej hranice na slovenskej strane pohoria. Na severovýchodnom svahu Veľkého Javorníka sa rozprestiera najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, Veľký Javorník, chrániaca spoločenstvá pralesovitého charakteru. Malý Javorník, nazývaný Chotárna je najvyšším kopcom českej časti hrebeňa Javorníkov. Na južných svahoch sa nachádza prírodná rezervácia Adamkov, chrániaca pôvodné lesné spoločenstvá.

Zdroj: trencinregion.sk