Trenčianska župa vydáva kalendár venovaný folklórnym tradíciám

60

S prichádzajúcim koncom roka 2018 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) opäť vydal svoju vlastnú limitovanú edíciu nástenného i stolového kalendára. Krásne fotografie, zaujímavé informácie či pridaná hodnota v podobe pohľadnice, to všetko nájdete v župných kalendároch na rok 2019. 

Používali ho už ľudia približne štyritisíc rokov pred Kristom v Egypte, ale i v Číne. Vlastnú špecifickú verziu si vytvorila dávna Mayská civilizácia. Počas svojej existencie sa viackrát menil a upravoval svoju podobu. Tak, ako ho poznáme dnes, sa začal v Európe používať v roku 1582. Reč je o kalendári, ktorý v súčasnosti využíva snáď každý jeden z nás. Kalendáre nám však neslúžia len na počítanie dní, mesiacov a rokov. Viaceré z nich prinášajú aj niečo viac, nadstavbu v podobe príbehu, umeleckých fotografií či zaujímavých faktov. Podobným typom kalendárov sa prezentuje aj Trenčianska župa, ktorá sa každý rok snaží priniesť originálny a inovatívny nástenný i stolový kalendár.

Po úspechu v aktuálnom ročníku súťaže o Najkrajší kalendár Slovenska 2018, kde Trenčiansky samosprávny kraj získal druhé miesto v kategórií nástenné kalendáre a tretie miesto v kategórií stolové kalendáre, vydala župa na rok 2019 kalendáre pripravené opäť zabojovať o popredné priečky v tejto súťaži. Spoločne s Trenčianskym osvetovým strediskom (TNOS) v Trenčíne vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti župa vytvorila nástenný kalendár s názvom Ročný cyklus ľudových tradícií Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Kalendár na dvanástich listoch prináša fotografie znázorňujúce folklórne tradície v kraji, ktoré sú pre daný mesiac v našom regióne typické. Jednotlivé fotografie mapujú udalosti od Troch kráľov cez fašiangy, Veľkú noc, stavanie mája, žatvu až po Luciu v decembri,“ priblížila Jaroslava Kohútová z TNOS v Trenčíne, ktorej zameraním je folklór, hudba, spev a tanec. Každú tradíciu, jej pôvod a históriu približuje pútavý popis, nachádzajúci sa na každej strane kalendára.

Tematický nástenný kalendár už tradične dopĺňa aj kalendár stolový. Jeho obsah tvoria fotografie z celoročného diania v Trenčianskom kraji. Nechýbajú v ňom napríklad fotografie z organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskej župy, akými sú stredné školy a zariadenia sociálnych služieb, či fotky zachytávajúce prírodné krásy kraja, historické pamiatky, ale aj jedinečné momenty zo spoločenských, kultúrnych, športových či iných podujatí. „Pri tvorbe kalendárov sa vždy snažíme vymyslieť niečo, čo by im dodalo pridanú hodnotu. Minulý rok sme obohatili kalendár o titulnú stranu vo forme puzzle. Tento rok stolový kalendár obsahuje vylupovateľnú poštovú pohľadnicu. Novinkou sú aj QR kódy pri vybratých fotkách. Po ich načítaní telefónom bude užívateľ presmerovaný na webové sídlo tsk.sk, kde sa dočíta viac o podujatí alebo téme, ktorú fotografia zachytáva,“ opísala novinky týkajúce sa stolového kalendára vedúca Oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov na Úrade TSK Veronika Rezáková. V kalendári sú uvedené okrem sviatkov aj významné historické jubileá, rôzne svetové dni či dôležité udalosti v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Stolový kalendár Trenčianskeho samosprávneho kraja vznikol v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región. Fotografie v oboch kalendároch pochádzajú z archívov Oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK, KOCR Trenčín región a Radovana Stoklasu. Nová limitovaná edícia kalendárov je nepredajná a určená prevažne len pre zamestnancov zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a spolupracujúce inštitúcie. Kolekcia kalendárov slúži zároveň na propagáciu Trenčianskej župy medzi širokou verejnosťou.

Zdroj: TSK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × three =