

Obdobie pôstu je na konci a mnohí sa tešia na lahôdky neodmysliteľne späté s Veľkou nocou. Ku klasike patria vajíčka a jedlá z nich, šunka, údené mäso, či majonézový šalát. Osvojte si pravidlá ich prípravy a skladovania.
V stravovaní počas sviatkov nič nepreháňajte. Okrem žlčníkového záchvatu ako odplaty za prejedanie sa vás môže potrápiť aj nepríjemná hnačka. Najčastejšie býva príčinou salmonelóza, ale aj kampylobakteriálne infekcie a ďalšie, ktoré môže mať na svedomí vaše obľúbené jedlo.
Nedostatočná hygiena pri príprave jedál a ich nesprávne skladovanie podporujú množenie nebezpečných mikroorganizmov a plesní. Voľným okom na pochúťkach nemusíte zbadať žiadne zmeny, no pre organizmus môžu byť nebezpečné. Myslite na to najmä pri mäse a ostatných živočíšnych potravinách. Sú rizikovejšie, pretože sa v nich omnoho radšej ako v iných pomnožia a rastú mikroorganizmy.
V kuchyni:
Obľúbeným miestom baktérií je kuchynský drez a pomôcky na umývanie riadu, udržiavajte ich v čistote,
- pred každou prípravou jedla, ale aj počas nej, si dôkladne umývajte ruky,
- rovnako si dajte záležať na poriadnom čistení pracovnej dosky, kuchynského náčinia,
- nekrájajte na jednej doske mäso a potom i ostatné potraviny, zeleninu či ovocie,
- potraviny, ovocie i zeleninu čistite a krájajte na to určenými nožmi alebo strúhadlami, náradie nemiešajte a udržujte ho vždy čisté.
3 x mäso
- Znečistené od krvi iba opláchnite pod tečúcou pitnou vodou, nenamáčajte ho vo vode, v umytom mäse sa mikroorganizmy veľmi rýchlo rozmnožujú,
- pri jeho tepelnom opracovaní dodržiavajte čas a správnu teplotu, zničí takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy,
- surové mäso, hydinu, prípadne morské živočíchy vždy oddeľte od ostatných potravín.
Vajíčka neumývajte
Pred použitím vajíčka neumývajte, pomohli by ste tým rozšíreniu mikróbov. Ušpinené, väčšinou z domácich chovov, stačí utrieť suchou handričkou. Dbajte na ich správne rozbíjanie, aby sa neznečistil vaječný obsah. Jedlá s vajíčkami dôkladne tepelne spracujte. Trvanlivosť vajíčka je 28 dní od znesenia.
Ktorá šunka ja kvalitná
Ak si Veľkú noc neviete predstaviť bez šunky, dajte si záležať na jej výbere. V obchodoch si môžete vybrať dusenú, údenú, tepelne opracovanú a surovú sušenú. Šunka musí byť vyrobená zo svaloviny stehna. Kvalitnejšia by mala mať aspoň 75 percent mäsa, jasne ružovú farbu a jasné kontúry svalu. Ak sa svalovina pri jej výrobe rozseká na jemno a pridajú sa náhrady a prídavné látky, po tepelnom opracovaní sa spoja do homogénnej hmoty a kontúry svaloviny neuvidíte. Aj keď údené mäso nie je vo výžive tým optimálnym, patrí tiež k tradícii. Vyberte si radšej menej zaúdené a v každom prípade by ste ho mali pred konzumáciou uvariť.
Pozor na „domácu“ majonézu
Riziková môže byť aj majonéza, ktorú si urobíte doma z čerstvých slepačích vajec. Ak sa predsa rozhodnete pre domácu majonézu, použite čerstvé suroviny a pripravte len toľko jedla, koľko priamo skonzumujete. Bezpečnejšia je však priemyselne vyrobená majonéza, ktorá je pasterizovaná.
Pravidlá pre chladničku
- Majonézu, studené omáčky, dresingy a nátierky, ktoré ste nespotrebovali, uskladňujte pri teplote 0 – 4 °C najviac 48 hodín,
- zeleninové a cestovinové šaláty vydržia pri teplote 0 – 4 °C najviac 12 hodín, pri 5 °C až 8 °C iba šesť hodín,
- mäsové či syrové nárezy a obložené misy skladujte pri teplote 0 °C až 4 °C 24 hodín, ak ich necháte pri 5 °C až 8 °C zjedzte ich najneskôr do dvanástich hodín,
- zvyšky pečeného, vareného, duseného, či vysmážaného mäsa vcelku môžete pri teplote 0 °C až 4 °C uchovávať najviac 24 hodín,
- krémové zákusky a šľahačka vydržia pri teplote do 4 °C 24 hodín, pri 5 °C až 8 °C len dvanásť hodín,
- potraviny nerozmrazujte pri izbovej teplote, ale v chladničke a už rozmrazené nezmrazujte znova.
Aký obal použiť
Jedným z najpopulárnejších obalov v domácnosti sú plastové nádoby. Môžete do nich zabaliť rôzne typy potravín za rôznych podmienok, výrobca garantuje účel použitia. „Všetky plastové materiály a predmety sa pred použitím testujú na konkrétne podmienky podľa štandardných postupov, takže sú zdravotne bezpečné,“ radí Ing. Milada Syčová, vedúca Národného referenčného centra pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade. Prečítajte si vždy písomnú inštrukciu o správnom používaní plastového obalu a rešpektujte odporúčania výrobcu. Nie každý obal je totiž vhodný na zohrievanie potravín v mikrovlnke.
Pri balení zvyškov jedál sa príliš nespoliehajte na polystyrénové obaly. ,,Tie sú určené na jednorazové použitie. Riziko migrácie z týchto obalov do potravín je síce nízke, no jedlá v nich radšej nenechávajte dlhšie ako štyri hodiny a ani ich nepoužívajte opakovane. Na čas prihliadajte i pri používaní alobalu. Je určený len na krátkodobý priamy kontakt s potravinami, najviac štyri hodiny, pričom hlavne kyslé a veľmi osolené jedlá by ste doň nemali vôbec baliť. Typické veľkonočné jedlá – majonézový šalát, salámy, klobásy, ani údené mäso doň rozhodne nepatria,“ odporúča odborníčka. Radí tiež nepoužívať opakovane kelímky a nádoby, v ktorých už boli balené potraviny.
Národné
centrum zdravotníckych informácií
Foto: pixabay