V rodných Košariskách spomínali na Najväčšieho Slováka

69

Celodenný program v Košariskách bol venovaný 140. výročiu narodenia generála Milana Rastislava Štefánika.

Sprievodné podujatia k oslavám významného výročia tohto velikána začali v Brezovej pod Bradlom už v tretí júlový pondelok. V utorok 21. júla si košarišského chlapca uctili kladením vencov v Priepasnom. Pripomenúť si odkaz a osobnosť svetobežníka, politika, vedca, astronóma či fotografa prišiel do tejto malebnej kopaničiarskej obce na Myjave aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. „Okrem toho, že Štefánik bol Najväčší Slovák v histórii slovenského národa, vynikal húževnatosťou, ctižiadosťou a vždy išiel za svojím cieľom. Napriek svojmu krátkemu životu dokázal bojovať na viacerých frontoch. Veľmi si ho ako človeka vážim. Myslím si, že sme mu všetci dlžníkmi za to, že môžeme žiť v samostatnej Slovenskej republike,“ povedal trenčiansky župan.   

V Košariskách boli súčasťou programu osláv slávnostné služby Božie v miestnom evanjelickom kostole. Za účasti všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov sa pred Rodným domom M. R. Štefánika uskutočnil pietny akt kladenia vencov, ktorý odštartoval prelet leteckej techniky na počesť generálových narodenín. Súčasťou týchto výnimočných osláv bolo aj oceňovanie vojnových veteránov.

K sprievodným podujatiam spomienky na Štefánika patrilo tiež otvorenie výstavy Reflexie domoviny či literárno-hudobná kompozícia „Veriť, milovať, pracovať…“, ktoré v evanjelickom kostole priblížili rodáka z Košarísk verejnosti. Oslavy 140. výročia narodenia generála Štefánika zavŕšili Rok M. R. Štefánika, ktorý bol vládou SR vyhlásený minulý rok pri príležitosti 100. výročia jeho tragického úmrtia. 

    

Zdroj: TSK