V Trenčianskom a Žilinskom kraji jazdí od Vianoc osem nových elektrických vlakov Panter

38

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prevzala pred Vianocami od dodávateľa osem elektrických jednotiek „Panter“ (EJ) vyrobených v konzorciu českej ŠKODA TRANSPORTATION a slovenskej ŽOS Trnava.
Spolu s prvými dvomi, ktoré boli uvedené do prevádzky začiatkom mesiaca, bude v priebehu dnešného a zajtrajšieho dňa postupne do prevádzky nasadzovaných ďalších 8 ks nových elektrických jednotiek z najväčšieho tendra v histórii ZSSK.
„Na v decembri dodané prvé vozidlá máme výborné ohlasy od rušňovodičov i cestujúcich. Po pandémii a rekonštrukcii žilinského okruhu bude týchto 25 Panterov skvelou pevnou kostrou regionálnej dopravy v okolí Žiliny,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.
Osem kusov nových trojvozňových jednotiek bolo prevzatých od výrobcu tri dni pred Vianocami, aby od nasledujúceho dňa boli v aktuálnom počte 10 kusov prichystané odviezť cestujúcich na jednotlivých tratiach podľa grafikonu.
Jednotky sú postupne nasadzované v žilinskom i trenčianskom regióne, najmä na tratiach Žilina – Trenčín, Žilina – Čadca, Čadca – Zwardoń, Žilina – Liptovský Mikuláš.
Svojím objemom takmer 160 miliónov eur (159.999.500 eur bez DPH) je tender, ktorý prinesie žilinskému a z veľkej časti i trenčianskemu regiónu spolu 25 nových elektrických jednotiek, najväčším v histórii národného dopravcu.
Majoritná časť z tejto sumy je pokrytá Kohéznym fondom Európskej únie (134.598.779 eur), 23.752.725 eur je hradených zo štátneho rozpočtu, sumu 1.647.994 eur uhradila ZSSK z vlastných zdrojov.

Zdroj: ZSSK