Valentínska kvapka krvi 2021

87

Je to v našich rukách – jednoduchý slogan 26. ročníka Valentínskej kvapky krvi. V čase pandémie je v nemocniciach akútny nedostatok tejto život zachraňujúcej tekutiny, preto je dôležitá každá kvapka. Kampaň Slovenského Červeného kríža zameraná na bezpríspevkové darcovstvo krvi sa začína 15. februára 2021 a potrvá do 19. marca 2021.

Cieľom celoslovenských kampaní je už viac ako štvrťstoročie získavať nových darcov krvi a pripomínať potrebu zaistiť dostatočný počet pravidelných darcov pre Slovensko. „Darovanie krvi je prejavom spolupatričnosti k druhému človeku, často neznámemu. I toto je posolstvo našich kampaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

Mimoriadna situácia spôsobená pandémiou COVID-19 priniesla aj zmeny niektorých podmienok pri darovaní krvi. Mobilné odbery sú momentálne zrušené, darcovia krvi však naďalej môžu darovať krv na pracoviskách Národnej transfúznej služby a na hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach na Slovensku. Ich zoznam nájdete na webe Slovenského červeného kríža.

„Ani počas pandémie nezabúdajme na tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní. Ak ste zdraví a súčasná situácia vám to umožňuje, prekonajte obavy a choďte darovať krv. Overte si však, ako je to vo vašom meste – v rámci protiepidemiologických opatrení je možné, že sa na odber krvi budete musieť objednať. Nenechajte sa však odradiť, pomôžete tak iným,“ dodáva Zuzana Rosiarová.

Praktické informácie súvisiace s darovaním krvi

  • Na odber krvi na pracoviskách Národnej transfúznej služby SR je potrebné telefonicky sa objednať na presný dátum a hodinu – predchádza sa tým zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí na jednom mieste.
  • Darca musí mať ochranné rúško alebo jeho náhradu, pri vstupe na odberové miesto si vydezinfikuje ruky a bude mu odmeraná teplota.
  • Pred bežným postupom darovania krvi každý darca najprv vyplní tzv. checklist – vstupný skríning darcu krvi k obmedzeniu rizika infekcie COVID-19.
  • Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu, a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 28 dní po opustení krajiny (kvôli možnosti prenosu iných infekcií ako COVID-19).
  • Darca, ktorý navštívil európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 14 dní po opustení krajiny.
  • Darca, ktorý bol v styku s človekom chorým na COVID-19 alebo s človekom v karanténe alebo bol v úzkom kontakte (menej ako 2 m, bez rúška) s človekom, ktorý pricestoval v priebehu posledných 14 dní zo zahraničia, a nemal infekciu dýchacích ciest, môže znovu darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto človekom.
  • Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.
  • Darca, ktorý prekonal infekciu spôsobenú koronavírusom (alebo akúkoľvek inú infekciu dýchacích ciest), môže znovu darovať krv 14 dní po vyliečení (v prípade ochorenia COVID-19 zároveň po negatívnom výsledku testovania na koronavírus).
  • Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po očkovaní.
  • V prípade, že sa u Vás objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37 °C v priebehu 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to oznámte pracovisku, kde ste krv darovali.

Kto môže darovať krv?

Aby ste boli vhodným darcom, musíte mať aspoň 18 rokov a 50 kg. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do 65 rokov. Mnohé chronické ochorenia, sezónne alergie, operácie a moderné kozmetické zákroky obmedzujú darovanie krvi, preto je vhodné sa o týchto obmedzeniach vopred informovať. Muži môžu darovať krv každé 3, ženy každé 4 mesiace.

Čo je dôležité urobiť pred darovaním?

Nehladujte

Hoci sme zvyknutí, že na odber krvi sa chodí nalačno, v prípade darovania krvi to neplatí. Naraňajkujte sa. Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá ako ovocie, zeleninu, sucháre, vločky, netukové pečivo s džemom, medom či lekvárom.

Vyhnite sa mastným jedlám

Večer a ráno pred darovaním sa vyhnite tučným a mastným jedlám, ako je syr, maslo, smotana, údeniny, čipsy a arašidy. Majú vysoký podiel tuku, ktorý organizmus zbytočne zaťažuje a tým klesá aj kvalita krvi.

Odpočiňte si

Večer pred odberom vynechajte náročné športové aktivity, doprajte si kvalitný spánok, ktorým zabezpečíte regeneráciu organizmu. Výrazne tým eliminujete fyzický aj psychický stres.

Pite dostatok tekutín

Pri štandardnom darovaní krvi Vám odoberú cca 450 ml krvi, čo je omnoho vyšší objem ako pri bežnom odbere u lekára. Pred darovaním je preto potrebné dbať na dostatočný pitný režim. Deň pred odberom vypite aspoň dva litre vody alebo čaju. Pitný režim je vhodné doplniť ešte aspoň pol litrom vody, minerálky alebo ovocného čaju tesne pred odberom.

Nefajčite a nepite alkohol

Darovaná krv musí spĺňať náročné požiadavky. Musí byť od zdravého darcu, aby bola kvalitná, odber je realizovaný za prísnych podmienok. Deň pred darovaním krvi preto nepite žiadny alkohol a minimálne 6 hodín nefajčite.

Čo je dôležité urobiť po darovaní?

Darovanie krvi sa môže u niektorých ľudí spájať s nepríjemnými pocitmi. Môže sa objaviť slabý závrat, únava. Preto aj po darovaní krvi myslite na pitný režim, naobedujte sa, ak nemusíte nešoférujte, oddýchnite si. Ak pocítite závrat alebo iný náznak nepohodlia, oznámte to zdravotnému personálu v odberovom centre.

Po odbere by ste nemali dvíhať ťažké predmety, vynechajte akúkoľvek namáhavú fyzickú aktivitu. Namiesto toho si doprajte oddych a kvalitný spánok. K bežným aktivitám sa odporúča vrátiť až po uplynutí 24 hodín.

Zdroj: Národný portál zdravia, foto: pixabay