Vitamín D ako prevencia ochorenia COVID-19?

150

Nedostatkom „slnečného vitamínu“ trpí väčšina Slovákov. Déčko pritom zohráva dôležitú úlohu v boji s mnohými chorobami, štúdie naznačujú, že aj s COVID-19. Jednoznačné dôkazy však zatiaľ chýbajú.

Na Slovensku aktuálne bojujeme nielen s pandémiou koronavírusu, no dlhodobo aj s pandémiou nedostatku vitamínu D. Zníženú hladinu tohto vitamínu môže mať 60 až 80 % ľudí, ťažký deficit má 30 % populácie, v prípade seniorov je to až 95 %. Kedysi odborníci déčko spájali najmä so zdravím kostí a zubov. Pri jeho nedostatku v detstve vznikala krivica (rachitída) a keďže sa zistilo, že v materskom mlieku je ho málo, pediatri začali deťom predpisovať déčko v kvapkách. „Pre správny vývoj kostí je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun viacerých vitamínov a minerálov u detí. Tými najdôležitejšími sú vápnik, fosfor a vitamín D,“ vysvetľuje prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Bratislava a zakladateľka Detského osteologického centra NÚDCH v Bratislave.

Do objavenia vitamínu D sprevádzal pediatriu celé storočia masívny výskyt rachitídy u detí, ktorá ide ruka v ruke s osteopéniou. „Po odštartovaní plošnej profylaxie vitamínom D u dojčiat a batoliat sa mnohé zmenilo. Aj dnes je však mimoriadne dôležité monitorovať koncentráciu tohto vitamínu v krvi u detí a hypovitaminózu adekvátne liečiť,“ hovorí profesorka Podracká. Ako dodáva, ohrozené nedostatkom vitamínu D sú predovšetkým predčasne narodené deti, dojčené deti, ktorých matka trpí ťažkým deficitom tohto vitamínu, deti s tmavou pokožkou a nedostatočným pobytom na slnku, s nedostatočným obsahom vápnika a vitamínu D v strave či obézne deti. Ohrozené sú tiež deti s chronickými ochoreniami ako celiakia, IBD, cystická fibróza, s chronickými ochoreniami obličiek a pečene, reumatologickými, onkologickými ochoreniami či pacienti užívajúci lieky s nepriaznivým vplyvom na metabolizmus vápnika a vitamínu D (napr. kortikoidy).

Vitamín D a COVID-19

Dopĺňať by si ho však mali nielen deti, ale aj dospelí. Vitamín D je účinnou prevenciou pred vírusovými infekciami, onkologickými ochoreniami (najmä rakovinou hrubého čreva, pankreasu, prostaty a prsníka) a jeho správne hodnoty v krvi napomáhajú aj lepšiemu manažmentu pacientov s metabolickými ochoreniami kostí vrátane osteoporózy.

Zahraničné štúdie naznačujú, že vitamín D zohráva významnú úlohu aj pri prevencii a liečbe ochorenia COVID-19. Ukazuje sa v nich, že pacienti, ktorí mali dostatočne vysokú hladinu vitamínu D, boli odolnejší proti nákaze koronavírusom. Menej často ochoreli, a ak, mali ľahší priebeh a rýchlejšie sa vyliečili. „Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v regulácii imunitnej odpovede pri infekcii vírusom SARS-CoV-2. Aktuálne už máme práce o tom, že hladina vitamínu D koreluje s chorobnosťou, hospitalizáciami a aj úmrtnosťou na COVID-19. Preto adekvátny príjem vitamínu D dostáva v súčasnosti ešte ďalší rozmer,“ hovorí doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, lekár V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a člen výboru Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Na jednoznačné závery však treba ďalšie analýzy, keďže počet epidemiologických štúdií je stále obmedzený. Vitamín D zrejme nebude zázračnou molekulou, ale iba jedným z viacerých faktorov ovplyvňujúcich priebeh a závažnosť infekcie. Jeho užívanie rozhodne neuškodí ľuďom, ktorí sa javia ako najrizikovejší z pohľadu ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, teda seniorom, obéznym pacientom a ľuďom s tmavou farbou pleti. Práve tieto skupiny obyvateľstva sú zároveň najviac postihnuté nedostatkom déčka.

Prečo sa mu hovorí aj slnečný vitamín?

Je to preto, lebo jeho hlavným zdrojom je slnečné žiarenie. Z potravy si vieme zabezpečiť len 5 až 10 percent vitamínu D, zvyšok pochádza z UV žiarenia. Nájdete ho najmä v treščej pečeni, obsahuje ho tiež losos, makrela, sardinky v oleji, tuniak v oleji, celé vajíčko, mlieko. Oplatí sa jesť aj hríby, kvasnice, kakao, kokos, ďatle či rastlinné tuky.

Mnohí ľudia trpia nedostatkom déčka celoročne, nielen v zime. Doplniť si ho môžete formou liekov, resp. výživových doplnkov z lekárne. V ponuke sú tablety, kapsuly alebo kvapky, ktoré treba užívať spolu s jedlom alebo nápojom s obsahom tuku, keďže déčko je rozpustné v tukoch. Dostupný je aj ústny sprej. Umožňuje aplikáciu pod jazyk alebo na vnútornú stranu líc, čo ocenia najmä starší pacienti, ktorí majú problémy s prehĺtaním. Pre deti môžu byť vhodnou alternatívou ochutené žuvacie pastilky.

Vyšetriť hladinu D vitamínu v krvi vám môže dať napríklad váš všeobecný lekár, prípadne aj špecialista. Treba však na to mať lekárske odôvodnenie. Ak hladinu déčka nemáte vyšetrenú, neužívajte viac ako 1 000 až 2 000 IU denne. Nadmerné užívanie vitamínu D môže byť toxické.

Zdroj: npz.sk, foto: pixabay