Výskyt komplikácií pri COVID-19 závisí aj od liečby cukrovky

58

Každoročne si 14. novembra pripomíname Svetový deň diabetu, ktorého cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky na svete. Na Slovensku patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia, ročne ho lekári odhalia tisíckam Slovákov.

Liečba diabetu sa v tomto roku výrazne skomplikovala. COVID-19 pre diabetikov znamená zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia, no nielen to. Reštrikčné protipandemické opatrenia spôsobili, že diabetici obmedzili návštevy u lekára a poľavili aj v dodržiavaní režimových opatrení. Docent MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej asociácie, si to všimol aj u svojich pacientov: „Viacerí sa priznali, že majú menej pohybu a horšiu kvalitu stravovania. Častejšie si doprajú vyprážané jedlá, konzervované a trvanlivé potraviny.“ Mnohí zároveň prežívajú stres z finančných následkov krízy a straty sociálnych kontaktov. To všetko vplýva na zhoršenie metabolickej kontroly a zvýšené riziko akútnych aj chronických komplikácií, ktoré súčasne môžu zvyšovať aj riziko dôsledkov pri eventuálnej následnej infekcii COVID-19. „Dôležitou úlohou diabetológa je preto previesť pacientov obdobím trvania pandémie s čo najnižším rizikom dôsledkov a zodpovedne rozhodnúť, kedy prevláda riziko nákazy a kedy dôsledky samotného diabetu,“ dodáva docent Martinka. Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby napriek náročnému pandemickému obdobiu pravidelne komunikovali so svojím diabetológom a dodržiavali zásady predpísanej liečby. Dôležitý je aj pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, cvičenie, zdravá strava, podpora imunitného systému a dostatok odpočinku.

Vhodné pohybové aktivity pre diabetikov starších ako 50 rokov:

 • chôdza (rýchlosťou 4 až 6 km/hod., ak to dovolí zdravotný stav),
 • nordic walking (chôdza s paličkami),
 • cross trainer (trenažér umožňujúci elipsovitý pohyb šetrný ku kĺbom),
 • posilňovanie,
 • plávanie, vodný aerobik (nevhodné pre pacientov s diabetickou nohou),
 • bicyklovanie,
 • cvičenie s fit loptou.

Pohybová aktivita by mala trvať aspoň 30 minút, ideálne hodinu denne.

Nevhodné športy sú adrenalínové a športy, pri ktorých hrozí riziko úrazu či poranenia dolných končatín. Pozor aj na dlhotrvajúce fyzické aktivity a opakované šprinty, ktoré môžu navodiť hypoglykémiu.

Liečba znižuje riziko ďalších ochorení

Podľa najnovšej štatistiky NCZI sa vlani (v roku 2019) na Slovensku liečilo vyše 370-tisíc diabetikov a pribudlo vyše 24-tisíc nových pacientov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. Prevažná väčšina (336 968) sa liečila na diabetes 2. typu. Na diabetes 1. typu bolo liečených 27 124 pacientov. Odborná verejnosť navyše hovorí o cca 100-tisíc doteraz nediagnostikovaných diabetikoch, ktorých najčastejšie odhalia predoperačné vyšetrenia či preventívne prehliadky.

Cukrovka so sebou prináša tzv. pridružené ochorenia, akými sú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, ochorenia srdca, očí, obličiek, celiakia a iné. Najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s cukrovkou 2. typu sú kardiovaskulárne ochorenia. „Číslo je pritom skutočne alarmujúce, až 75 % pacientov s diabetom 2. typu zomiera na srdcovo-cievne ochorenia,“ hovorí doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD., podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Prelom v liečbe diabetu nastal v roku 2015 vyhlásením výsledkov prvej štúdie zameranej na ovplyvnenie srdcovocievnych ochorení novou skupinou antidiabetík. Tie výrazne zlepšujú prognózu pacientov, a to zásahom do rozvoja tých najzávažnejších sprievodných ochorení diabetu, akými sú srdcovocievne, mozgovo cievne ochorenia a ochorenia obličiek. Nové lieky vedú k redukcii úmrtí zo srdcovocievnych príčin až o 38 %, úmrtí z akejkoľvek príčiny o 32 %, k redukcii potreby hospitalizácií pre srdcové zlyhávanie o 35 % a redukcii progresie ochorenia obličiek o 39 %. Na Slovensku ich užíva približne len 5 až 7 percent pacientov, čo je podľa odborníkov veľmi málo. Dôvodom sú tzv. indikačné obmedzenia pre hradenú liečbu. Diabetológovia aj pacientske organizácie sa preto snažia o zmenu a žiadajú prehodnotenie tejto skupiny liekov. Upozorňujú aj na ďalší problém. Mnohí diabetici, najmä seniori, si len ťažko môžu dovoliť znášať veľké finančné zaťaženie na doplatkoch za lieky. Následkom býva vynechávanie liečby, čo vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu pacienta a následným ťažkým komplikáciám, akými sú diabetická noha, zlyhávanie obličiek, zhoršovanie videnia, infarkty a mozgové porážky. Pacienti, ktorí sú dobre liečení, majú výrazne nižšie riziko komplikácií aj v súvislosti s COVID-19.

Ako podporiť imunitný systém diabetika

Diabetici sú rizikovou skupinou, náchylnejšou na akékoľvek infekčné ochorenie dýchacieho systému. Majú oslabený imunitný systém, a tým vyššie riziko infekčných ochorení horných aj dolných dýchacích ciest. Vyššiu pravdepodobnosť na ochorenie COVID-19 majú diabetici s horšou glykemickou kontrolou, teda vyššími glykémiami. Preto je dôležité dodržiavať tieto odporúčania:

 • čo najlepšia kontrola glykémií,
 • dostatok pravidelného pobytu na čerstvom vzduchu a slnku,
 • dostatok pohybu, aeróbne cviky, ako aj cviky na posilňovanie svalovej hmoty,
 • zdravá strava s primeraným príjmom bielkovín, minerálnych látok, stopových prvkov, vitamínov (A, B, C, D, E) dostatočným príjmom zeleniny, ovocia, rýb, strukovín, orechov, húb a pod., resp. ich zabezpečenie prostredníctvom nutričných produktov,
 • doplnková konzumácia potravín s posilňujúcim účinkom na imunitu (zázvor, baza, čučoriedky, huby, ustrice, pšeničné klíčky, jogurt, melón, špenátové lístky, zelený čaj, brokolica, cesnak, cibuľa, granátové jablká),
 • podpora zdravej črevnej flóry (črevnej mikrobióty) primeraným príjmom zeleniny, ovocia, kyslomliečnych produktov, prípadne probiotík,
 • dostatočná hydratácia (príjem tekutín 2 až 2,5 l tekutín denne),
 • dostatok odpočinku, dostatočne dlhý spánok (8 hodín),
 • vyhýbať sa stresu a stresovým situáciám,
 • pozitívne myslenie, predchádzať stavom depresie a úzkosti.

Zdroj: npz.sk, foto: pixabay