1.VK Púchov – obzretie za uplynulou sezónou

154

Máme za sebou súťažnú sezónu 2018/2019, tak sa v sobotu 15.6. stretli v telocvični ZŠ Gorazdova rodičia a hráčky s vedením 1.VK Púchov. V klube sme mali celkovo 6 družstiev, 5 mládežníckych a 1 seniorské družstvo, spolu 59 hráčok a 4 trénerov. Zhodnoťme si jednotlivé družstvá:

Mladšie žiačky / 3kový minivolejbal – hrali 2 družstvá A a B. A-družstvo bolo tvorené prevažne z hráčok, ktoré už mali zápasové skúsenosti z prechádzajúcej sezóny. Pred sezónou nebol stanovený žiadny fixný cieľ, v tejto kategórii sú družstvá nepredvídateľné, dievčatá proste hrali naplno. A prišlo prekvapenie, A-družstvo postúpilo do finálovej skupiny Západ a bojovalo o postup na M-SR. Celkové 4.miesto síce na postup nestačilo, ale aj tak je to vynikajúci výsledok z 18 družstiev v oblasti Západ. Družstvo má zápasovú bilanciu: z 18 zápasov je 11 výhier a 7 prehier. B-družstvo, s bilanciou 18 zápasov, 10 výhier a 8 prehier, bolo zložené z úplne nových hráčok a nestratilo sa v súťaži. Obsadilo celkovo 11.miesto z 18 družstiev. Tréneri Elena Kasenčáková a Ján Pazdernatý, ocenili najmä výbornú dochádzku na tréningy, poctivý a vzorný prístup k cvičeniam, čo bolo ocenené pamätnou medailou pre tieto hráčky.

Mladšie žiačky / 4kový midivolejbal – družstvo bolo zložené z vekovo mladších žiačok, ktoré už hrávali za staršie žiačky a z najlepších hráčok A-družstva minivolejbalu. Hlavná myšlienka tohto družstva bola: pre najlepšie hráčky z mini dať šancu získavať skúsenosti z vyššej kategórie a tak sa viac zlepšovať. A môžeme povedať, že tento cieľ sa podarilo naplniť. Družstvo pod vedením trénera Michala Suchánka odohralo 18 zápasov, z toho bolo 10 výhier a 8 prehier, celkovo 10.miesto z 15 družstiev.

Staršie žiačky – štartovali v 2.triede starších žiačok oblasti Západ, polovica družstva boli nové hráčky, družstvo sa učilo hrať pre hráčky úplne nový herným systémom na jednu nahrávačku, čo bol veľký skok oproti minulosezónemu 4kovému volejbalu. Podľa trénera Michala Suchánka to hráčky zvládli dobre a tiež sa individuálne zlepšili v technike odbíjania. Celkovo odohrali 20 zápasov, za 15 výhier a 5 prehier obsadili konečné 2.miesto. Dievčatá sa zaslúžene tešili zo strieborných medailí.

Kadetky – boli taktiež v súťaži oblasti Západ. Družstvu chýbala kapitánka z minulej sezóny, ktorá prestúpila do Slávie UK, ďalšia hráčka zo základu bola dlhodobo zranená a tak sa úzky káder dievčat musel odnaučiť robiť lacné chyby, ktoré stáli družstvo lepší výsledok. Tréner Miroslav Klučka bol spokojný s herným výkonom družstva až ku koncu sezóny, práca na tréningoch priniesla svoje ovocie v hernom prejave, celkovo to však stačilo na 6.miesto v oblasti Západ, s bilanciou 28 zápasov, z toho 6 výhier a 22 prehier.

Ženy – pod vedením trénera Jána Pazdernatého hralo 1.ligu Západ. Bolo zložené z hráčok, vlastných odchovankýň, ktoré už nemôžu hrávať za mládežnícke kategórie. Družstvo tento rok posilnili aj dve hráčky z Pov. Bystrice. Najväčšie ťažkosti mali hráčky s časovým zosúladením svojich pracovných alebo študentských povinností s možnosťami účasti na tréningoch a zápasoch. V tomto družstve bol aj priestor, aby sa tu niečo priučili aj viaceré perspektívne hráčky z kadetiek, ako sa hrá v seniorskej kategórii. Pre tieto mladé hráčky to boli cenné skúsenosti a veľká pomoc v zlepšovaní sa. Ženy odohrali celkom 40 stretnutí, 18 výhier a 22 prehier, čo stačilo na slušné 5.miesto.

Slovenský pohár žiačok hrá vytvorené družstvo z hráčok kadetiek, ktoré sú vekovo žiačky a je doplnené najlepšími hráčkami z družstva starších žiačok. Oblastné kolo sa konalo minulý týždeň. Zo 6 družstiev postupovali do finále SP prvé 3 družstvá, vďaka 1 výhre a 4 remízam a žiadnej prehre sme obsadili 2.miesto, a tak po 5 rokoch máme opäť zastúpenie na finálovom turnaji mládeže, budúci týždeň v Mošovciach (21.-23.6.), kde bude 12 dievčenských družstiev.

Súčasťou vyhodnotenia sezóny bolo vyhlásenie aj najlepších hráčok jednotlivých družstiev, boli udelené aj zvláštne ceny a bola vyhlásená aj najlepšia hráčka klubu. Špeciálne ceny: skokan sezóny družstva minivolejbalu (cena skokan je určená pre hráčku s najväčším medziročným výkonnostným rastom) získala Lucia Kršková, skokanom v starších žiačkach sa stala Katka Mišíková a v kadetkách Lívia Ďurkechová. Cenu pre najužitočnejšiu hráčku sezóny v družstve minivolejbalu získala Nikola Hoštáková a v družstve žien bola ocenená Barbara Bransová, ktorá odohrala 38 zo 40 stretnutí. Titul Najlepšia hráčka družstva získala Lea Pečeňová /mini B, Monika Vričanová / mini A, Vanda Chovancová / midi, Zojka Červená / staršie žiačky, Natália Zugová / kadetky a Júlia Kafková / ženy. Najlepšou hráčkou klubu 1.VK Púchov v sezóne 2018/19 sa stala Martina Gašpárková z družstva žien.

V plánoch na sezónu 2019/2020 je cieľom udržať stav súčasných družstiev, čo bude to závisieť najmä o reálneho počtu hráčok, ktoré budú k aktuálne dispozícii. Chceli by sme otvoriť novú prípravku pre 3.-6.ročník ZŠ, prekážkou je chýbajúci tréningový čas v telocvičniach a tiež hľadáme ďalšieho trénera pre toto družstvo. Finančne má klub vyrovnané všetky záväzky za minulú sezónu a nová je už zabezpečená predbežne v tej istej úrovni. Ďakujeme za podporu Mestu Púchov, rodičom, partnerom a hlavne trénerom a hráčkam za odvedenú prácu.

Michal Suchánek, foto: Slavomír Flimmel