10. ročník súťaže Najkrajšia torta Slovenska

370

Slávnostná torta neodmysliteľne patrí ku každej výnimočnej udalosti. V divadelnej sále v Púchove, kde sa konal už 10. ročník obľúbenej súťaže o Najkrajšiu tortu Slovenska, bolo možné vidieť niekoľko slávnostných tort naraz. Súťaž organizuje Klub cukrárov Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov pod záštitou Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Púchove.

Odborným garantom je Slovenský zväz kuchárov a cukrárov, člen celosvetovej organizácie WACS s veľkou podporou mesta Púchov. Na otvorení sa súťažiacim a hosťom prihovorili riaditeľka Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Púchove Mgr. Iveta Mináriková, predsedníčka klubu cukrárov SZKC Mgr. Jozefína Zaukolcová a predseda hodnotiacej komisie Michal Baniar a zástupca primátorky mesta Púchov Ing. Lukáš Ranik.

Tradícia tejto súťaže odštartovala už pred 11 rokmi nultým ročníkom pod názvom Najkrajšia torta Považia. O súťaž prejavili záujem súťažiaci z celého Slovenska a tak získala kredit súťaže „O Najkrajšiu tortu Slovenska“. Na 10. ročníku súťažili talentovaní cukrári z Liptovského Mikuláša, Žiliny, Piešťan, Bošáce, Zvolena, Trenčína, Pruského, Púchova, Martina, Čadce, Popradu, Bolerázu, Krupiny a Považskej Bystrice. 32 súťažiacich vytvorilo krásne umelecké diela, pri ktorých použili nové postupy zdobenia, umelecké techniky v kombinácii so zaujímavo doladenými chuťami jednotlivých surovín.

Návštevníci mali možnosť obdivovať vystavené diela, odborná porota hodnotila prácu ich tvorcov. Hodnotila originalitu, nápaditosť, precíznosť, používanie moderných prvkov, viaceré technológie zdobenia, módne trendy, vhodné chuťové a farebné doladenie, celkový dojem, dodržanie časového limitu, čistota, dodržiavanie hygienických zásad a samotnú prezentáciu. Bolo zakázané používať nejedlé časti a polystyrénové podstavce. Porotcovia boli certifikovaní profesionáli a hodnotili podľa kritérií WACSu. Profesionálni i amatérski cukrári súťažili v 4 kategóriách. Podľa počtu získaných bodov boli súťažiaci zaradení do hodnotiacich pásiem – zlaté, strieborné a bronzové. V každej kategórii boli udelené prvé tri miesta a o absolútnom víťazovi rozhodla chuť torty.

Víťazi v jednotlivých kategóriách:

K/1 – senior – Viktória Mikolajová, Žilina,
K/2 – junior – do 21 rokov – Júlia Staníková, Bianka Badíková, Žilina,
K/3 – zvláštna kategória – netradičné torty – Lucia Mizerová, Ostrov pri Piešťanoch,
K/4 – špeciálna kategória – torty drip, nahé, raw – Petra Masárová, Bystrička.

Laura Vnuková (SOŠ OaS Púchov) získala Cenu diváka a Cenu primátorky mesta Púchov Kataríny Henekovej a Alena Loduhová (SOŠ OaS Púchov) získala Cenu Divadla Púchov a Cenu riaditeľky SOŠ OaS Púchov. Absolútnou víťazkou sa stala Viktória Mikolajová zo Žiliny, ktorá si okrem vecných cien od sponzorov odniesla a aj finančnú odmenu 500 eur.

Fotografie súťažných tort sme zverejnili včera.

Jozefína Zaukolcová, predsedníčka klubu cukrárov SZKC
Foto: Slavomír Flimmel