Bilancia výjazdov hasičov v súvislosti s nepriaznivým počasím

98

V súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol územia Slovenska, hasiči uskutočnili za uplynulých 24 hodín celkom 175 výjazdov.

Situácia bola vážna najmä na východe a severe Slovenska. Plošné výdatné zrážky máme na Slovensku od 12. októbra. Potoky a rieky sa vylievajú z korýt, voda zaplavuje obce, cesty a ďalšie objekty. V Košickom kraji boli hasiči privolaní k 41 udalostiam, v Žilinskom kraji zasahovali v súvislosti s nepriaznivým počasím 33-krát, v Prešovskom kraji boli vyslaní k 26 udalostiam, v Banskobystrickom kraji bola pomoc hasičov potrebná 23-krát, v Trenčianskom kraji zasahovali 18-krát, v Bratislavskom kraji boli privolaní k 17 udalostiam, v Trnavskom kraji zasahovali 10-krát a v Nitrianskom kraji v súvislosti s intenzívnym dažďom uskutočnili 7 výjazdov.

Obce riešia vzniknutú situáciu vlastnými silami a prostriedkami, v najviac zasiahnutých regiónoch pomáha Hasičský a záchranný zbor i dobrovoľní hasiči. Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, podchodov a pivníc rodinných domov. Ďalej vykonávali monitoring a kontrolu vodných tokov a odstraňovali popadané stromy zo striech a cestných komunikácii. V niekoľkých prípadoch stavali protipovodňové bariéry a zasahovali pri vybrežených riekach a potokoch. Hasiči na mnohých miestach naďalej zasahujú.

Zásahová činnosť hasičov v dôsledku počasia v Trenčianskom kraji

V priebehu včerajšieho dňa, resp. dnešnej noci zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru v súvislosti s pretrvávajúcim daždivým počasím v Trenčianskom kraji celkom 14 krát.

Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov, ktoré blokovali cestné komunikácie, prípadne strom, ktorý spadol na telekomunikačné vedenie. Taktiež boli príslušníci Hasičského a záchranného zboru vyslaní k riešeniu následkov po zosunutí časti svahu na Dlhej ulici v Prievidzi, resp. k odčerpávaniu vody zo zatopenej pivnice rodinného domu v obci Dolný Moštenec.

Celkovo v rámci Trenčianskeho kraja zasahovalo v súvislosti s počasím 52 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a bolo nasadených spolu 15 ks hasičskej techniky.

Prehľad výjazdov príslušníkov HaZZ podľa zásahových obvodov OR HaZZ: výjazdy príslušníkov HaZZ v okrese Trenčín: 3x, výjazdy príslušníkov HaZZ v okrese Ilava: 1x, výjazdy príslušníkov HaZZ v okrese Myjava: 1x, výjazdy príslušníkov HaZZ v okrese Bánovciach nad Bebravou: 2x, výjazdy príslušníkov HaZZ v okrese Prievidza: 2x, výjazdy príslušníkov HaZZ v okrese Považská Bystrica: 5x.

Zdroj: minv.sk, policiasr.eu