Divadlo a jeho „chybičky“

1426

Budova púchovského divadla má svoje nedostatky – o.i. ich spôsobuje aj neustále „sadanie“ stavby. Zatečená strecha i popraskané omietky sa medzičasom riešili v reklamačnom konaní.

Nekonečným príbehom sú aj dlhodobo pokazené a „nezatvoriteľné“ bočné dvere vedúce do kina: „Riešime to už pol roka. Dvere sú veľmi namáhané, je to vchod do kinosály a zároveň je to administratívna časť našej budovy. Sú tu kancelárie, v ktorých sa neustále niečo rieši, je tu predaj vstupeniek, dennodenne od popoludnia do večera tu mávame kurzy. Tento vchod je naozaj veľmi namáhaný a usúdili sme, že dvere, ktoré sa tu nachádzajú, nie sú takýto tok ľudí schopné prijať bez toho, aby sa poškodili. Zároveň má s týmito dverami problém aj dodávateľská firma, ktorá reklamácie rieši, náhradné diely by však mali mať už v novembri.“ hovorí riaditeľka púchovského divadla Milada Vargová. Podľa jej slov je „sadanie“ stavby zodpovedné aj za následné zatekanie strechy – výstupné odtoky totiž neodvádzajú vodu z nepochôdznych terás.

Najväčšou „boľačkou“ divadla je však chýbajúca klimatizácia – v letných mesiacoch sa teploty v budove šplhajú k štyridsiatkam: „Sú tu len tri okruhy vzduchotechniky – znamená to, že ide o klasickú výmenu vzduchu. Jeden okruh je zvlášť veľká sála, druhý reštaurácia napojená spoločne s vestibulom a tretí okruh je kino. Priestory však nedokážeme ochladiť, v letných mesiacoch sa budova stáva takmer nepoužiteľnou.“ vraví Milada Vargová. Divadlo zatiaľ z vlastných prostriedkov klimatizovalo kancelárie a tanečnú miestnosť, bez pomocnej ruky mesta sa však nezaobíde: „Bola by som veľmi šťastná, keby sa nám podarilo v rozpočte nájsť peniaze aspoň na postupnú klimatizáciu jednotlivých okruhov. Všetky sú dôležité rovnakým spôsobom – vo vestibule sa napríklad usporadúvajú výstavy, ktorých je čím ďalej tým viac, neustále sa nám hlásia umelci, ktorí chcú vystavovať. A o tom, aká dôležitá je veľká sála a kinosála snáď ani nemusím hovoriť.“

Najakútnejším zostáva práve priestor kinosály, na ktorú je napojená elektrorozvodňa: „Je to priestor, ktorý tiež nie je klimatizovaný. Neustále nám pribúdajú nájomníci, zvyšujú sa potreby okolitých prevádzok. Táto miestnosť sa veľmi prehrieva a spôsobuje nám to problémy. Ja si myslím, že ide o otázku finančných možností mesta, našťastie by nešlo o veľký zásah do budovy. Všetky technické cesty sú pripravené, je to len otázkou nových klimatizačných jednotiek a spojazdnenia systému. Je na zvážení mesta, či sa vôbec pustí do riešenia tohto problému, my by sme boli veľmi radi.“ dodáva Milada Vargová.

Investícia do klimatizáce si vyžiada nemalú čiastku, posledné slovo budú mať poslanci: „Teraz je obdobie prípravy rozpočtu na rok 2016. My ako správca objektu sme požiadali dodávateľa vzduchotechniky o návrh riešenia aj s ocenením. Vyšlo to na nejakých 70 tisíc eur, čo je dosť vysoká čiastka. Pripravili sme to teda do návrhu rozpočtu, do kapitoly, ktorú obhospodarujeme. Pokiaľ to poslanci schvália, bude nasledovať súťaž a príprava na realizáciu.“ dodáva riaditeľ Mestského bytového podniku Vladimír Motúz.

-Lucia Žatková-