Do Jarnej kvapky krvi sa môžete zapojiť aj vy

127

Koncom mája sa v priestoroch župného úradu v Trenčíne uskutoční už v poradí 9. spoločný odber krvi zamestnancov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a jeho obyvateľov. Vzácnu tekutinu bude možné darovať aj v  troch župných nemocniciach.

Od prvej župnej Kvapky krvi uplynulo už takmer 5 rokov, za toto obdobie sa podarilo Trenčianskej župe v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) Trenčín a považskobystrickou, myjavskou a bojnickou nemocnicou odobrať dobrovoľným darcom viac ako 200 litrov krvi. V tradícií pomáhať ľuďom pokračuje župa aj v tomto roku.

V tomto roku termín Jarnej kvapky krvi Trenčianskeho samosprávneho kraja pripadol na stredu 29. mája 2019. V tento deň môže verejnosť prísť do priestorov Úradu TSK a v čase od 8.00 h do 10.00 h odovzdať malý kúsok seba a pomôcť tak tým, ktorí potrebujú alebo v budúcnosti budú potrebovať transfúziu krvi. Aj tentokrát bude Jarná kvapka krvi dvojdňová. V utorok 28. mája od 6.00 hod. môžu darcovia navštíviť hematologicko-transfúzne oddelenie v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici.

Okrem dobrého pocitu sa dobrovoľní darcovia môžu tešiť aj na malý darček. Za svoj šľachetný čin dostane každý, kto príde na župný úrad darovať vzácnu červenú tekutinu, je limitovanú edíciu trička, ktoré dala župa vyrobiť práve pri príležitosti spoločného odberu krvi.

Príprava na darovanie krvi je dôležitá, nepodceňte ju!

Je nutné, aby každý darca bol pred odberom dostatočne hydratovaný. Dvadsaťštyri hodín pred samotným odberom je potrebné vypiť dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom ďalších 500 ml tekutín. Darca by nemal hladovať a na odber krvi chodiť nalačno. Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom sa neodporúča konzumovať tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá, ako je ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem a med.

Pred odberom krvi je zakázané fajčiť (minimálne 6 hodín), piť alkohol (aspoň 12 – 14 hodín) a vystavovať sa priveľkej psychickej a telesnej námahe (deň pred odberom). Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Každý darca musí dbať na to, aby bol oddýchnutý, čerstvý, po výdatnom spánku, pretože jeho fyzický stav sa odzrkadlí aj na kvalite krvi, ktorú daruje.

Príďte nám pomôcť urobiť dobrú vec! Možno práve vaša kvapka krvi niekomu zachráni život.

Viac informácií nájdete na webových stránkach Národnej transfúznej služby SR.

Zdroj: TSK, foto: pixabay.com.