História 100 rokov púchovského futbalu (6. časť)

572

Ligové striebro a senzačná remíza s FC Barcelonou boli ozdobou prvoligovej päťročnice

Ročník 2000/2001 – 6. miesto, 40 bodov

Trénerská dvojica Šuran – Tománek dala dôveru hráčom, ktorí sa o postup do prvej ligy pričinili. Mužstvo navyše doplnili o dve posily – kanoniera Perniša a zadáka Kováča. Po jesennej časti boli Púchovčania na ôsmej priečke, čo signalizovalo nutnosť posilnenia kádra. Do jarnej časti tak do kádra pribudli Mužlay, Talda, Závaterník a brankár Miščík. Dosiahnuté šieste miesto pre nováčika súťaže zodpovedalo kvalite hráčskeho kádra i podmienkam, v ktorých klub pracoval.

Mužstvo si veľmi úspešne počínalo v súťaži Fair Play a bolo nečakane zaradené do medzinárodnej súťaže UEFA CUP pre nasledujúci ročník. V priebehu ročníka mužstvo opustili Urge a Flašík. Po skončení sezóny odišli do Interu Bratislava Lembakoali a Kunzo. Najlepším strelcom bol s 15 gólmi Lembakoali, Perniš vsietil osem gólov, Revák a Mužlay po štyri.

Ročník 2001/2002 – 2. miesto, 62 bodov

Celkom vydarený prvý ročník účinkovania medzi slovenskou elitou i zaradenie mužstva do medzinárodnej súťaže motivovali k mobilizácii síl. Prospeli získané skúsenosti z premiérového ročníka ako i vydarené posily. Prišli Bernady, Ovad, Belák, Breška a v jarnej časti aj Jambor. Po piatom mieste v jesennej časti dosiahlo mužstvo úspešným záverom umiestnenie na druhom mieste a to zabezpečilo postup do ďalšieho ročníka účinkovania v pohárovej Európe.

Premiérové účinkovanie na medzinárodnej scéne, ktoré bolo Púchovu pririeknuté za Fair Play v predchádzajúcom ročníku vyznelo úspešne. Postup z predkola bol dosiahnutý po výsledkoch 3:0 a 1:2 nad súperom Sliema Wanderers z Malty. V prvom kole dostali Púchovčania atraktívneho súpera FC Freiburg z Nemecka. Ďalšou atraktivitou bolo, že stretnutie sa po prvýkrát v histórii Púchova hralo za umelého osvetlenia, ktoré zabezpečil prenosný zdroj. Bol to vyrovnaný súboj a súper postúpil po výsledkoch 0:0 a 1:2 gólom, ktorý padol v poslednej minúte stretnutia.

Popri inak najúspešnejšom ročníku prišlo sklamanie vo finále Slovenského pohára. Vo finálovom stretnutí v Považskej Bystrici proti druholigovému Sencu dosiahol Matador remízu 1:1 a na pokutové kopy prehral 2:4. Najlepším strelcom Púchova v tomto ročníku bol s 15 gólmi Perniš, Breška pridal deväť gólov, Škripec tri.

Ročník 2002/2003 – 5. miesto, 50 bodov

V tomto ročníku došlo k najväčšej obmene hráčskeho kádra. Odišli Štrba, Kováč a prvoligovú kariéru ukončili Šatka, Krauš i Buchta. Prišli Peter Hricko, Peter Čvirik a Almir Gegič, príležitosť v družstve dostali aj Brisuda a Peter Vavrík. Výsledky a herný prejav zodpovedali kvalite kádra. Piate miesto nebolo považované za neúspech. I účinkovanie v pohárovej Európe zodpovedalo slovenským trendom. V predkole Pohára UEFA vyradili Púchovčania kazažský klub FK Atyrau po výsledkoch 0:0 a 2:0.

V prvom kole bol nad sily futbalistov Matadoru špičkový francúzsky klub Girodnes Bordeaux, ktorý zvíťazil v oboch stretnutiach (6:0 a 4:1). Kvôli televíznemu prenosu sa hralo pri umelom osvetlení v Žiline. Päťročné pôsobenie trénera Šurana pri mužstve sa skončilo po jesennej časti. Jeho miesto zaujal František Komňacký (pôsobil v Českej republike) a ten prispel v jarnej časti k zisku prvého víťazstva Púchova v Slovenskom pohári. Vo finálovom stretnutí 8. mája 2003 v Topoľčanoch porazili jeho zverenci Slovan Bratislava po predĺžení 2:1 gólmi Brešku a Perniša. Tento úspech posunul Púchovčanov tretíkrát v rade do medzinárodnej súťaže – Pohára UEFA. Najlepšími strelcami ročníka bol s desiatimi gólmi Perniš, Breška a Vavrík pridali po troch góloch.

Ročník 2003/2004 – 9. miesto, 39 bodov

Bol to najnevydarenejší ročník Matadoru Púchov v prvej lige. Takúto podobu začal nadobúdať necelý mesiac pred svojim začiatkom. Trénera Komňackého, ktorý sa pri mužstve adaptoval a získal s ním Slovenský pohár, zlákal český majster Baník Ostrava novoangažovaného trénera Štefana Zaťka to bola premiéra v prvej lige, rovnako, ako pre jeho asistenta a dlhoročného hráča Matadoru Stanislava Mráza. Zrejme nedostatok skúseností s nahusteným programom i problémovými hráčmi (Perniš, Mužlay, Talda, Čvirik, Nemec), ktorých vedenie vyradilo z kádra, boli dôvodom negatívneho hodnotenia ročníka.

Niekoľko pozitívnych udalostí však predsa len bolo. V treťom po sebe nasledujúcom štarte v Pohári UEFA postúpil Matador suverénne cez gruzínsky Sioni Bolnis po výsledkoch 3:0 a 3:0. Púchovčania sa postarali i o najväčšiu senzáciu v 85-ročnej histórii klubu, keď v stretnutí prvého kola Pohára UEFA dokázali v Trnave pred 18-tisícovou návštevou uhrať nerozhodný výsledok 1:1 so svetovým klubovým gigantom FC Barcelona. Výsledok sa ešte dlho rozoberal nielen v slovenských, ale i v zahraničných médiách.

Podobne veľmi pozitívne možno hodnotiť i jarný boj o holú ligovú existenciu. V takmer beznádejnej situácii stmelil nový tréner Milan Lešický mužstvo natoľko, že v jarnej časti si Púchovčania poistili záchranu už dve kolá pred koncom. Na post asistenta sa vrátil Štefan Tománek. Tých negatív však bolo tiež dosť. Matador sa ako obhajca prvenstva v Slovenskom pohári neprebojoval ani do druhého kola, keď ho vyradila druholigová Šaľa.

Ďalším bola nepríjemná prehra 0:8 v odvete Pohára UEFA v Barcelone. Laxný prístup a nedisciplinovanosť privodili taký stav, že mužstvo za sedem po sebe idúcich kolách získalo len bod a figurovalo na poslednom mieste prvoligovej tabuľky. Logickým dôsledkom bola radikálna obmena kádra. V priebehu ročníka a po jeho skončení mužstvo opustili Talda, Perniš, Mužlay, Gegič, Nemec, Ovad, Peter Vavrík a Papaj. Ich miesta zaujali Marek Bakoš, Ján Beliančin, Aleš Besta, Ján Chovanec, Adrián Guľa a Róbert Demjan. Najlepšími strelcami boli so šiestimi gólmi Breška, Belák a Nemec.

Ročník 2004/2005 – 6. miesto, 46 bodov

Zmeny, ktoré sa udiali v kádri v predchádzajúcom ročníku neboli konečné a pri vstupe do nového ročníka prišli ďalšie. Predovšetkým tréner Lešický odmietol ponuku na ďalšie pôsobenie pri mužstve, a tak jeho miesto na trénerskom poste zaujal Pavel Vrba. Ten predtým pôsobil v Ostrave. Jeho asistentom sa stal dlhoročný tréner pôsobiaci v Púchove Ján Jozefovič. Mužstvo ďalej opustili Mário Breška a po jesennej časti aj Ivan Belák. Hráčsky káder posilnili Michal Prokeš a Tomáš Labún. Pred jarnou časťou zaradili do kádra aj mladíkov Šnegoň, Novisedlák a Náther s perspektívou využitia v ďalších ročníkoch.

Po nevydarenom vstupe do sezóny (tri prehry po sebe) prišlo víťazstvo v Trenčíne. Mužstvo sa chytilo a prakticky počas celého ročníka si udržiavalo postavenie v strede prvoligovej tabuľky. Tréner Vrba prejavil veľký cit v tom, že našiel pre daný hráčsky káder vhodný herný systém, ktorý vo väčšine prípadov mužstvo aj realizovalo. Slabinou bola streľba. Matador postupne stratil takých kanonierov akými boli Lembakoali, Perniš, Breška, Belák, a preto 31 strelených gólov v tomto ročníku bolo najmenej z päťročného pôsobenia v prvej lige. Mužstvo bolo veľmi disciplinované a v tomto, ako i vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch bolo v popredí súťaže Fair Play. Najlepším strelcom bol s deviatimi gólmi Bakoš, päť presných zásahov pridal Demjan, štyri Jambor a tri Besta.

Zaujímavosti z piatich rokoch účinkovania Matadoru Púchov v I. lige

Najvyššie víťazstvá:

Jar 2001 – Matador Púchov – Trenčín 5:1 (Perniš 2, Lembakoali 2, Talda)

Jeseň 2003 – Matador Púchov – Ružomberok 5:1 (Perniš 2, Peter Vavrík 2, Pavol Vavrík), jeseň 2001 – Matador Púchov – Trenčín 4:0 (Perniš 3, Škripec)

Najvyššie prehry:

Jar 2005 – Artmedia Bratislava – Matador Púchov 6:1,

Jar 2004 – Žilina – Matador Púchov 4:0

Jar 2004 – Banská Bystrica – Matador Púchov 4:0

Jeseň 2004 – Artmedia – Matador Púchov 4:0

Ligové góly Matadoru Púchov:

V 180 prvoligový stretnutiach strelili futbalisti Púchova 206 gólov.

Prvý ligový gól Matadoru strelil 22. 7. 2000 v 28. minúte stretnutia Púchov – Trnava Dmitrij Krauš. Bolo to druhé ligové stretnutie.

Stý gól strelil 10. 8. 2002 v 56. minúte stretnutia Púchov – Trenčín Pavol Vavrík, bolo to 77. ligové stretnutie.

Dvestý gól strelil 15. 5. 2005 v 33. minúte stretnutia Púchov – Trenčín Adrián Guľa. Bol to nevídaný, kuriózny gól, ktorý strelil kapitán Matadoru strelou z trestného kopu z vlastnej polovice ihriska do siete brankára Buchtu. Bolo to 174. stretnutie v lige.

Na strelení 2006 gólov sa podieľalo 32 hráčov Matadoru, päť gólov si strelili hráči súpera sami. Desať najlepších strelcov Matadoru Púchov v I. lige má nasledovnú podobu: Perniš – 34 gólov, Breška – 23 gólov, Lembakoali – 15 gólov, Belák – 14 gólov, Peter Vavrík – 11 gólov, Bakoš – 10 gólov, Mužlay – 9 gólov, Jambor – 8 gólov, Škripec, Nemec, Pavol Vavrík – po 6 gólov, Demjan, Štrba – po 5 gólov, Krauš, Revák, Kováč, Bugala, Talda, Guľa a Besta po 4 góly.

Mužstvo Matadoru Púchov odohralo v lige celkom 180 zápasov. Nastúpilo v nich spolu 57 hráčov, sedem hráčov dosiahlo v drese Matadoru 100 a viac zápasov. Najviac na konte ich má Bernady – 123. Nasledujú Holčík – 121, Belák – 113, Pavol Vavrík – 104, Breško – 102, Jambor – 101, Perniš – 100. Na ďalších miestach sú Mužlay – 86, Zavaterník – 82, Škripec – 81, Talda – 80, Štrba – 78, Hricko – 72, Šatka – 70, Ovad – 69, Peter Vavrík – 63, Brisuda – 61, Majerník – 59, Bakoš – 56, Kováč – 50.

(Pokračovanie v budúcom čísle)

Pozri 5. časť TU

Zdroj: Vavro Slovák – 85 rokov púchovského futbalu (2005)