Horúčavy jedlu škodia, skladujte ho správne

156

Možno aj vy radi v lete ochutnávate nové potraviny a skúšate netradičné recepty. Doprajte si lahôdky, no vždy dodržiavajte tri pravidlá. Používajte iba zdravotne bezpečné potraviny, pri príprave jedál dodržiavajte hygienu a správne ich skladujte.

Dovolenky, prázdniny, cestovanie, to všetko mení zvyklosti bežných pracovných dní a často i jedálny lístok. V horúčavách veľmi nechutia ťažké, vyprážané, mastné jedlá, leto je ideálna príležitosť na naštartovanie správnej životosprávy ako aj na trvalú zmenu zlých stravovacích návykov. Viete, ako správne uskladniť zvyšky jedál, aby nepodľahli rýchlo skaze?

KONZERVY, MӒSO, DRESINGY

 • Nespotrebovaný obsah z konzervy – huby, ryby v oleji, losos, ovocie, zelenina, pretlaky – skladujte pri teplote 0-4 stupne Celzia 24 hodín.
 • Zvyšky obsahu nenechávajte v plechu, dajte ich do vhodného uzavierateľného obalu, napr. zo skla, nerezu, alebo plastu; zvyšky paštét a mäsových konzerv radšej nekonzumujte.
 • Zostatky z majonéz, dresingov a studených omáčok – skladujte pri teplote 0-4 stupne Celzia 48 hodín, prípadne sa môžete orientovať podľa údajov výrobcu na obale výrobku.
 • Mleté a plnené mäsá – pri teplote 0-4 stupne Celzia 3 hodiny.
 • Chladené krájané mäso – pri teplote 0-4 stupne Celzia 24 hodín, pri teplote -18 stupňov Celzia 14 dní.
 • Vákuovo balené mäso po otvorení obalu – pri teplote 0-4 stupne Celzia 24 hodín.
 • Naložené mäso – pri teplote 0-4 stupne Celzia 48 hodín.
 • Pečené, varené, dusené mäso vcelku, vyprážané – pri teplote 0-4 stupne Celzia najviac 24 hodín.
 • Obaľované mäso, ryby, hydina, zelenina, huby – pri teplote 0-4 stupne Celzia 3 hodiny.

Zdravá rada: Mäso nechajte rozmraziť v chladničke, nie na kuchynskej linke a po rozmrazení ho už znova nezmrazujte!

ZELENINA, ZEMIAKY, SYRY, ŠALÁTY

 • Očistená, nakrájaná zelenina vydrží pri teplote 0-4 stupne Celzia 12 hodín, pri teplote 5-8 stupňov Celzia 3 hodiny. Ak ju chcete použiť ako ozdobu alebo do šalátov, spracujte ju čo najrýchlejšie, najlepšie do 3 hodín.
 • Zeleninové, strukovinové, cestovinové, rybacie a ovocné šaláty vydržia pri teplote 0-4 stupne Celzia 12 hodín, pri teplote 5-8 stupňov Celzia 6 hodín.
 • Varené cestoviny, zemiaky, ryža, strukoviny a vajcia na ďalšie spracovanie, ktoré boli prílohou k pokrmu skladujte pri teplote 0-4 stupne Celzia 12 hodín.
 • Obložené misy, mäsové nárezy, strúhané a krájané syry vydržia pri teplote 0-4 stupne Celzia 24 hodín, pri teplote 5-8 stupňov Celzia 12 hodín.

Zdravá rada: Jedlo uskladňujte v čistých kuchynských nádobách oddelene, aby sa nedostali do kontaktu suroviny a pripravené jedlá.

ČISTÉ RUKY I NÁČINIE

Pri príprave jedál myslite na to, že v mäse a v živočíšnych potravinách sa veľmi rady množia a rastú mikroorganizmy a letné horúčavy sú pre ne absolútne najlepším obdobím. Plesne a mikroorganizmy nemusíte na jedle zbadať, ale pre organizmus môžu byť nebezpečné a spôsobiť aj závažné zdravotné problémy. Mikroorganizmy sa prenášajú najmä rukami, ale aj utierkami a kuchynskými pomôckami.

Tipy do kuchyne

 • nielen pred prípravou jedla, ale aj pri varení si dôkladne, pravidelne umývajte ruky,
 • na mäso si vyčleňte jednu dosku a vždy ho krájajte iba na nej, ostatné potraviny, zeleninu a ovocie na inej vždy dôkladne umytej; zvlášť je potrebné dbať na čistotu pri krájaní a porciovaní už uvareného alebo upečeného mäsa, knedlí, porciovaní zákuskov, atď.,
 • udržiavajte v čistote pracovnú dosku a kuchynské náčinie,
 • vždy poriadne vyumývajte kuchynský drez a pomôcky na umývanie riadu,
 • kuchynské náradie nemiešajte, jednotlivé druhy potravín krájajte na to určenými strúhadlami, alebo nožmi.

5 tipov pre zdravé jedlo

 • používajte iba pitnú vodu,
 • zeleninu a ovocie dôkladne poumývajte pod tečúcou vodou,
 • nepoužívajte potraviny po dátume spotreby,
 • jedlá pripravujte bezpečnými kulinárskymi postupmi,
 • dodržiavajte čistotu pri spracúvaní potravín do pokrmov.

Vyhnite sa salmonelóze

Salmonelóza sa najčastejšie prenáša nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom – kuracím, morčacím, bravčovým, mletým hovädzím, marinovaným, ale aj tepelne neupraveným mliekom a mliečnymi výrobkami, ďalej tepelne nedostatočne upravenými slepačími vajcami a výrobkami z nich a tiež pokrmami, do ktorých sa často pri domácej príprave pridávajú surové vajcia, ako sú majonézy, krémy do zákuskov a podobne. Okrem použitia kontaminovaných surovín a nedodržiavania správnej technológie býva pri príprave jedla príčinou nákazy aj nedodržiavanie osobnej hygieny, zanedbanie pravidiel hygieny pri používaní pracovných pomôcok, nedostatočné čistenie pracovných plôch, nesprávna manipulácia so surovinami a jedlami, ako aj ich nesprávne skladovanie.

Na vznik akútneho bakteriálneho hnačkového ochorenia sú vnímavé všetky vekové kategórie, najčastejšie sa vyskytuje u detí v predškolskom veku a u starších ľudí. Nepríjemné príznaky sa môžu prejaviť už o 6 až 72 hodín po skonzumovaní kontaminovaného jedla. Nakazený človek máva vysokú teplotu, pociťuje nevoľnosť, zvracia, má kŕčovité bolesti brucha a časté vodnaté stolice. Nebezpečná pri salmonelóze je strata tekutín. Ťažká dehydratácia organizmu chorého si v mnohých prípadoch vyžiada hospitalizáciu a infúznu liečbu.

Salmonely v potravinách majú schopnosť sa množiť. Prežívajú aj pri chladničkovej teplote, dokonca i v mrazených potravinách. Ničí ich teplota 70 stupňov, pri varení sa vždy presvedčte, či ju jedlá dosiahli. Šťava správne pripraveného mäsa a hydiny musí byť číra, nie ružová.

Na zničenie salmonel vo vajíčkach stačí, ak ich pri teplote 70 stupňov varíte desať minút. Vajíčka namäkko radšej oželejte a volské oká osmažte z oboch strán. Pri zahraničných dovolenkových destináciách majte na pamäti, že zdrojom salmonel môžu byť aj vajíčka iných druhov hrabavej a vodnej hydiny a konzumácii takýchto rizikových potravín sa preventívne radšej vyhnite.

Zdroj: ÚVZ, foto: pixabay.com