Jakub Mudrák potvrdil úlohu favorita

229
Svetový šampión Jakub Mudrák z domáceho Cyklotrialového klubu Záriečie potvrdil úlohu favorita a triumfoval v kategórii Minime.

V sobotu 25. mája sa v Záriečí konali Slovenské hry mládeže – Slovenský pohár mládeže v triale.

Cyklotrialový klub Záriečie v spolupráci so Slovenským zväzom cyklistiky, Základnou školou Záriečie a Obcou Záriečie zorganizovali prvé z piatich kôl seriálu Slovenských hier mládeže v triale v rozľahlom areáli záriečskej školy. Prípravy prebiehali vo veľmi ťažkých podmienkach, pretože dva týždne pred súťažou intenzívne pršalo, a keď mali gradovať prípravy na pretek (šípkovanie, veľa nevyhnutných dokončovacích prác), bol pre Záriečie vyhlásený druhý povodňový stupeň. Tri sekcie sme postavili v trialovom parku a dve na trávnatých ihriskách v areáli školy.

To, čo nám príroda pri prípravách ubrala, to všetko nám vrátila v deň súťaže, pretože bolo krásne, slnečné počasie. Pripravili sme prvé preteky na Slovensku podľa nových pravidiel UCI, ktoré boli testované ostatné dva roky na majstrovstvách sveta v Číne. Nimi sa budú riadiť od tohto roku majstrovstvá sveta, svetové poháre aj svetové hry mládeže. To znamenalo nový spôsob stavania kontrolných úsekov a nový systém bodovania. Okrem toho slovenský trial začal uplatňovať online systém zaznamenávania bodov cez mobilné telefóny rozhodcov, umožňujúci okamžité zobrazenie bodov každého jazdca v každej sekcii na obrazovke časomiery.

Účastníci jazdy pre radosť.

Pre veľký počet prihlásených jazdcov sme jednotný štart detských a mládežníckych kategórií rozdelili na dva štarty s odstupom 150 minút. Spolu odštartovalo 60 pretekárov zo Slovenska, Česka a Poľska. Už v minulosti sme organizovali Jazdu pre radosť a v tomto roku sme ju opäť pripravili pre detičky z radov divákov. Tešila sa veľkej radosti detí, ktoré predviedli svoju jazdu v nenáročných sekciách na bicykloch, trojkolkách, odrážadlách, za výdatného povzbudzovania starých rodičov, rodičov, súrodencov, divákov. Za odmenu dostali kytičky z lízaniek a cukríkov.

SP a SHM v kategórii Promesa vyhral Ján Szlaga z Poľska, v Poussin zvíťazil Jiří Sehnal z Moravského krasu, v kategórii Benjamin sa postavil na najvyšší stupeň Marek Nagy z Lučenca. Jazdec domáceho záriečského klubu Jakub Mudrák v kategórii Minime sa tiež postavil na stupeň najvyšší. V kategórii Kadet vyhral Andrej Galovič, v Senioroch Ján Hulík, v Elite Women Erika Hlavatá, Samuel Hlavatý dominoval v kategórii Elite – všetci z Rudiny.

Trať bola náročná, takže vyhrali skutočne tí najpripravenejší. Veľa účastníkov pochválilo postavené sekcie, pri odchode ďakovalo za pekné preteky, čo nás teší, pretože našim cieľom je pripraviť preteky tak, aby boli jazdci, ich doprovod a všetci účastníci spokojní. Hlavní stavitelia trate boli Peter Mudrák a Peter Ofúkaný. Pomáhali však všetci rodičia jazdcov a ich rodinní príslušníci. Vytvorili veľmi zaujímavé a nápadité sekcie z kmeňov stromov, paliet, cievok, pneumatík, konusov, kladín, lego kociek. Žiaci ZŠ Záriečie ich oživili dôvtipnými maľbami, a tak jazdci pretekali na dúhach, hradoch, drakoch, harlekýnoch, legách. Ďalšie kolá sa uskutočnia v Rudine, Veľkom Záluží, Lučenci a Poprade.

Stupeň víťazov v kategórii Promesa (deti do osem rokov). Na bronzový stupienok vystúpil Matúš Ofúkaný z CTK Záriečie.