Jakub Mudrák získal titul majstra sveta v cyklotriale

528

TALENTOVANÝ PRETEKÁR CYKLOTRIALOVÉHO KLUBU ZÁRIEČIE POTVRDIL SVETOVÚ EXTRATRIEDU

Na dvoch frontoch svetovej úrovne bojoval v auguste cyklotrialový majster sveta a Európy Jakub Mudrák z Cyklotrialového klubu Záriečie. V dňoch 3. – 5. 8. sa zúčastnil so slovenskou reprezentáciou Svetových hier mládeže UCI v Lazzate neďaleko Milána.

Na svetových hrách mládeže štartovalo rekordných 184 jazdcov zo sedemnástich krajín sveta. Jakub súťažil v kategórii Benjamin, v ktorej pretekalo 34 najlepších jazdcov. V sobotu bolo na programe semifinále. Organizátori postavili päť sekcií na dve kolá. Jakub do nedeľňajšieho finále postúpil ako jediný Slovák z deviateho miesta s 8 trestnými bodmi
– celkove postupovalo 12 najlepších jazdcov. Jazdilo sa v extrémnych horúčavách, čo pretekárov nesmierne vyčerpávalo, navyše v nedeľu pripravili usporiadatelia pre finálových jazdcov sekcie o kategóriu náročnejšie.

Jakub bol po prvom kole stále v hre o medaily, ale v druhom kole, aj keď veľmi bojoval, spravil dve chyby, ktoré ho stáli medailové umiestnenie a skončil celkovo na peknom piatom mieste. Prvý skončil Španiel Tulleuda Jordi, druhý Francúz Pasturel Luka a bronz vybojoval Japonec Yokota Kataro. Z Lazzate sa Jakub s tímom presunul do Livorna a odtiaľ trajektom cestovali na Sardíniu, kde sa v horách 15 kilometrov od Bolotany v Pabudskom
národnom parku v nadmorskej výške cca 1100 m konali majstrovstvá sveta v cyklotriale.

Preteky boli rozdelené do troch dní, detské kategórie súťažili v piatok a v sobotu, dospelí jazdili v sobotu a nedeľu. Sekcie boli v krásnom horskom prírodnom teréne a v sobotu sa jazdci popasovali so 7 sekciami, ktoré absolvovali dva razy. Jakub v piatok neurobil žiadnu chybu a skončil na prvom mieste bez trestných bodov, za čo dostal 25 bodov do celkového hodnotenia majstrovstiev sveta.

Druhý deň bol štart o hodinu neskôr, opäť dve kolá, ale až osem sekcií. Na Jakubovi už bola vidieť veľká únava, napriek tomu sa mu podarilo vybojovať druhé miesto s 12 trestnými bodmi tesne za Španielom Aleixom Farresom Ricartom, ktorý mal 10 trestných bodov.
Jakub dostal za výsledok druhého dňa 20 bodov do celkového hodnotenia a v konečnom výsledku sa stal majstrom sveta v cyklotriale. Druhý skončil Španiel Ricart a na treťom mieste Čech Vojta Vepřek. Pre talentovaného pretekára Cyklotrialového klubu Záriečie