Jarné upratovanie prírody v Ihrišti

107

Aj tento rok sa nášmu Dobrovoľnému hasičskému zboru v Ihrišti podarilo usporiadať ekologicky orientovanú akciu verejnoprospešného charakteru pri príležitosti blížiaceho sa sviatku Dňa Zeme. V nedeľu 7.4.2019 sme sa zamerali na upratanie obce a okolitej prírody za pomoci miestnych dobrovoľníkov a predovšetkým členov zboru. Keďže nám počasie naozaj prialo, počet aktívnych ľudí sa oproti minulému roku značne zvýšil, z čoho sme mali neskutočnú radosť, pretože sme mohli rozsah upratovacích prác rozšíriť a posunúť svoje hranice opäť o niečo ďalej.

Rozdelili sme sa do skupín, následne si rozdali vrecia na odpadky a pustili sme sa s chuťou do plnenia svojich úloh. Do zberu sa zapojili všetky vekové kategórie, dokonca aj kompletné rodiny s deťmi, ktoré vedú svoje ratolesti už v mladom veku k pozitívnemu vzťahu k prírode. Občania tentoraz poskytli aj dopravné prostriedky na zvoz plných vriec a transfer ťažších odpadov na konečné stanovište, čo nám značne uľahčilo a najmä urýchlilo brigádnickú činnosť. Konkrétne sa nám podarilo vyčistiť okrem celej obce aj poľný chodník smerom k Dohňanom, vedľajšiu cestnú komunikáciu k časti Rybníky, ale aj hlavnú prístupovú cestu k Hoštinej po tzv. Káčerovskú a tomu prislúchajúce priľahlé porasty.

Našlo sa aj niekoľko kuriozít v podobe starodávneho umývadla, drevených okien so žalúziami, nefunkčných žiaroviek, zaváranín, vyležaný matrac, puklice na kolesá a spozorovali sme aj rozličné zvyšky izolácií po kábloch, plechovú strešnú krytinu, či poškodené obkladové panely. No musíme poznamenať, že nás úplne odrovnali vyhodené polyetylénové tašky plné sklenených a plastových fliaš, pričom farebné zberné nádoby určené na separáciu odpadu sú umiestnené takmer na každom rohu v mestách aj obciach a predmetný človek si musel dať tú námahu a priniesť ich až na inkriminované miesto.

Za jeden rok sme tak dokázali svojím laxným prístupom vyprodukovať a zhromaždiť neuveriteľné množstvo odpadu v našom okolí, ktoré reprezentuje jeden veľký kontajner, čo je skutočne zarážajúce, ako neúctivo pristupujeme k našej krajine a životnému prostrediu. Práve preto by sme radi zdôraznili úlohu ekologického zmýšľania človeka v modernej spoločnosti a predovšetkým apelovali na ľudí, aby sa nezbavovali nepotrebných a znehodnotených predmetov takýmto nevhodným spôsobom.

Vo finálnej fáze nás čakalo stretnutie skupín na hasičskom areáli spolu s pripraveným občerstvením, kde sme sústredili zozbieraný odpad a ukončili svoju užitočnú púť. Odmenou nám bol príjemný pocit z kvalitne vykonanej práce a oku lahodiaci pohľad na čistú prírodu. Na záver nám zostáva už len poďakovať všetkým ochotným účastníkom za pomoc a dúfame, že sa takáto akcia stane našou každoročnou tradíciou!

DHZ Ihrište