Katarína Heneková víťazkou aj vo voľbách pre mladých

900

Púchov má za sebou náročné obdobie predvolebnej kampane a pozná výsledky komunálnych volieb. Zvíťazila v nich Katarína Heneková, ktorá sa tak stane prvou primátorkou v našom meste. Získala 2.272 hlasov s veľkým náskokom pred ostatnými kandidátmi, čo tvorilo 28.35%. Takmer identický percentuálny počet hlasov získala budúca p. primátorka aj v hlasovaní mladých ľudí.

Reč je o projekte, ktorý blízko súvisí s komunálnou politikou v meste Púchov. Keďže predvolebná kampaň číha na každom rohu, dotýka sa aj mladých ľudí. Častokrát aj takých, ktorí ešte nemajú volebné právo. Hlasovať vo voľbách môžu len občania, ktorí majú 18 rokov a viac. Tí, ktorí sú mladší si tak musia počkať na odovzdanie svojho hlasu až do ďalších volieb. Avšak s jednou výnimkou, ktorá tu po minulé roky nebola. Rozhodol som sa, že poskytnem mladým možnosť skúsiť voľbu primátora na vlastnej koži. A preto som zorganizoval projekt s názvom „KOMUNÁLNE VOĽBY PRE MLADÝCH 2018“. V tomto projekte išlo o jednoduchú vec a to získať názor mladých Púchovčanov, ktorí ešte nemajú 18 rokov. Mládež mala možnosť hlasovať cez dotazníky, ktoré boli zverejnené na internete a na mojom facebookovom profile, alebo cez voľby, ktoré prebiehali v uliciach nášho mesta. Niekoľko dní som strávil medzi našimi obyvateľmi a zberal som hlasy mladých. Tí boli veľmi ochotní hlasovať a som im za to veľmi vďačný. Teší ma, že sa do týchto volieb zapojili.

Celkový počet odovzdaných hlasov bol 174. Z toho väčšinu tvorili hlasy pre Katarínu Henekovú, ktorá vyhrala okrem komunálnych volieb aj tieto simulované voľby pre mladých takmer s rovnakým percentom. Som rád, že prvý raz poznáme už aj názor mladých ľudí na to, koho by chceli za primátora. Ďakujem všetkým, ktorí mi akýmkoľvek spôsobom pomohli pri tvorení tohto projektu.

Okrem výsledkov z týchto volieb skúmam aj odpovede z dotazníkov, ktoré sa skladali z 10 otázok. Tie budú vyhodnotené neskôr a budú taktiež prístupné pre všetkých Púchovčanov. Cieľom týchto otázok bolo zistiť, čo vedia o politike v meste naši mladí.

Šimon Gabčo, organizátor volieb pre mladých