Konečne…

177

Prvá septembrová nedeľa bola v posledných rokoch v Púchove spojená s jednou istotou. Tou istotou bolo daždivé počasie. A práve prvá septembrová nedeľa je termínom, kedy členovia púchovského Klubu slovenských turistov organizujú tradičný turistický pochod Púchovský okruh za zdravím – Memoriál MUDr. Vadoviča. Tento rok sa konal už 44. ročník a príroda sa im za túto vytrvalosť a neoblomnosť odmenila pekným a slnečným počasím. Preto ste mohli veľakrát z úst púchovských turistov počuť slovíčko konečne…

Ako je na tejto akcii zvykom, aj tento rok organizátori pripravili pre turistov tri trasy. Dve najdlhšie trasy previedli účastníkov cez Lachovec a lúky známe pod názvom Zábavy až na vrch Holíš, ktorý patrí medzi jeden z vrcholov s najkrajším kruhovým výhľadom. V tohtoročnom nádhernom počasí si turisti užili tento krásny výhľad v plnej miere. Najzdatnejší turisti pokračovali cez kúpele Nimnica a priehradný múr až na vrch Hviezda. Tí, ktorým sa už nechcelo stúpať do ďalšieho kopca, sa mohli popri Váhu vrátiť do cieľa v Púchove. Pre rodiny s deťmi, či menej zdatných turistov bola pripravená tzv. kočíková trasa, ktorá viedla po Vážskej cyklomagistrále do Nimnice a na blízky salaš. To, že táto akcia je určená hlavne na to, aby si návštevníci užili krásu prírody, svedčí aj fakt, že mnohí turisti si zvolili aj svoje vlastné trasy.

Napriek tomu, že sa jednalo o poslednú prázdninovú nedeľu, privítali púchovskí turisti medzi sebou viac ako 200 účastníkov nielen z Púchova a blízkeho okolia, ale aj z takých vzdialených miest ako je Žilina, Ružomberok, Trenčín, Trenčianske Teplice, Stará Turá, Nové Mesto nad Váhom, Trnava, Galanta, Nové Zámky, či Spišské Vlachy. Ani tento rok už tradične nechýbali turisti z druhej strany Javorníkov z Valašských Klobouk. Pripravili si pre nich na úvod malé občerstvenie, v cieli potom pekný pamätný list s odznakom, možnosť vyhrať zaujímavé ceny v bohatej tombole a možnosť posedieť si pri pravom turistickom guláši. V cieli im ešte viac spríjemňovala pohodu trampská hudba a vystúpenie senioriek z púchovského denného centra s country tancami. Bol to veľmi príjemný pohľad, keď ste videli unavených, ale usmiatych turistov, ako si pri družnej debate podupkávali do rytmu peknej hudby. Vďaka teplému počasiu a už zmienenej pohode sa veru servírky z blízkej reštaurácie mali čo obracať.

Hovorí sa: sto ľudí, sto chutí. Vedia to aj púchovskí turisti. Preto aj oni vedia, že možno sa našli nejaké chyby a že nie všetci boli spokojní. No s istotou môžeme povedať, že tohtoročný púchovský okruh sa vydaril. Za všetko hovoria slová skúseného turistu zo Starej Turej, ktorý sa prišiel organizátorom poďakovať so slovami, že je tu po prvýkrát, ale veľmi sa mu páčilo, že sa už dlho nestretol s tak dobre vyznačenou trasou a že celá akcia bola zorganizovaná na vysokej úrovni. A čo teší samotných organizátorov? Okrem veľkého počtu účastníkov najmä fakt, že sa opäť zvýšil počet rodiniek s malými deťmi, ktoré nesedeli doma, ale vybrali sa do prírody, ale aj to, že opätovne medzi sebou privítali turistov, ktorí sa tak radi vracajú do Púchova.

Ak by ste sa chceli pridať k púchovským turistom, netreba čakať do najbližšieho ročníka. Stačí sa jednoducho pridať a vybrať sa na nejaký ich výlet, nakoľko väčšina akcií je určená aj pre širokú verejnosť. Stačí sledovať ich webovú stránku, vývesku v blízkosti divadla alebo skupinu na známej sociálnej sieti. Čo dodať na záver? Veľké ďakujeme patrí vám všetkým, ktorí ste prišli, Mestu Púchov za spoluorganizáciu a finančnú podporu a tiež všetkým, ktorí nám venovali ceny do tomboly. Nezabudnite, o rok sa vidíme opäť….

Vladimír Jadrníček, KST Púchov