Ľ. Kamenický: SMHL bola kvalitnejšia

293
Ženy z Ihrišťa prišli o celkové striebro až v poslednom podujatí v Ďurďovom. Foto: Archív SMHL

Tohtoročný jubilejný 15. ročník Slovensko-moravskej hasičskej ligy mal opäť vyššiu kvalitu, ako tie predchádzajúce. Pre Púchovské noviny to uviedol šéf SMHL Ľuboš Kamenický. I napriek tomu, že vo finálových pretekoch v Ďurďovom sa v oboch kategóriách o víťazstvo bili už len ženské družstvá, súťaž mala dôstojné vyvrcholenie.

Prispeli k tomu nielen tradiční účastníci, ale aj nové družstvá a aj nové súťaže, ktoré do kalendára tento rok pribudli. V mužskej kategórii potvrdili úlohu favoritov všetci traja medailisti, príjemným prekvapením boli podľa Kamenického výkony a výsledky (štvrté miesto) Visolají. Medzi ženami bola oživením účasť nováčika z Kocurian. „Veľmi potešujúci bol počet ženských družstiev, ktoré sa do ligy zapojili. Tucet ženských družstiev sme tu ešte nemali. Nebolo to však iba o kvantite, tieto družstvá priniesli kvalitu a ženské súboje boli preto tento rok poriadne nabité,“ skonštatoval šéf nadnárodnej hasičskej súťaže.

Jubilejnému ročníku sa nevyhli ani nepríjemnosti, najväčšou boli podľa Kamenického problémy so štartom pretekárov za dve družstvá v jeden deň, ktorú museli riešiť hneď na začiatku súťaže. „Cesta k odstráneniu týchto problémov vedie jedine cez doladenie,
prípadne sprísnenie pravidiel a samozrejme ich dodržiavanie od všetkých zúčastnených strán,“ zdôraznil. Čo sa týka úrovne jednotlivých podujatí tohtoročnej edície SMHL, tradične veľmi dobre bola pripravená opäť súťaž v Tŕsti, veľmi milo prekvapili Visolaje, nad priemer mierne vyčnievalo aj Krásno, Podhorie či Brumov.

Dnes je ešte predčasné hovoriť o novinkách v budúcom ročníku. „V tejto chvíli neviem povedať, či nejaké budú. Nápady na zlepšenie a nové myšlienky
väčšinou prichádzajú od družstiev na Sneme SMHL. Ten však ešte len plánujeme, takže uvidíme. Zo strany výboru SMHL však budeme opäť chcieť skvalitniť spoluprácu s družstvami, priniesť možno nových sponzorov, či ešte viac vylepšiť informačný servis,“
doplnil Kamenický. Rovnako otáznikom je aj počet účastníkov v budúcom roku. „Toto z mojej pozície ovplyvniť neviem. Družstvá sa slobodne môžu do SMHL prihlásiť a v akom počte sa tak stane, sa vždy dozvieme až počas 1. kola nového ročníka, kedy sa väčšina družstiev prihlasuje. Nemáme povinnosť avizovať záujem súťažiť v SMHL vopred v nejakom časovom predstihu,“ uzavrel Kamenický s tým, že Snem SMHL sa uskutoční pravdepodobne v novembri, o mieste ešte rozhodnuté nie je.

Aj v jubilejnom ročníku potvrdili v Slovensko-moravskej hasičskej lige dominanciu družstvá z Púchovského okresu. Medzi mužmi sa okrem víťazného Podhoria prebojovali v konečnom poradí do elitnej desiatky ďalšie štyri mužstvá (Visolaje, Zbora, Nosice, Ihrište). V ženskej súťaži sa až do samého záveru o striebornú priečku bili Nosice a Ihrište.

Muži DHZ Visolaje patrili k najpríjemnejším prekvapeniam SMHL.

Celkové poradie 15. ročníka SMHL:
Muži: 1. Podhorie – 222 bodov, 2. Brumov B – 206 bodov, 3. Stupné – 204 bodov, 4. Visolaje – 117 bodov, 5. Zbora – 107 bodov, 6. Ďurďové – 104 bodov, 7. Krásno – 92 bodov, 8. Nosice – 85 bodov, 9. Lidečko – 77 bodov, 10. Ihrište – 74 bodov, 11. Nedašova Lhota – 71 bodov, 12. Lednické Rovne – 65 bodov, 13. Podlužany – 64 bodov, 14. Lehota pod Vtáčnikom – 60 bodov, 15. Svinná – 59 bodov, 16. Tŕstie – 55 bodov, 17. Beluša – 50 bodov, 18. Valašské Příkazy – 47 bodov, 19. Ruskovce – 45 bodov, 20. Dohňany – 24 bodov

Ženy: 1. Dežerice – 163 bodov, 2. Nosice –žabky – 148 bodov, 3. Ihrište – 146 bodov, 4. Nedašova Lhota – 106 bodov, 5. Kocurany – 89 bodov, 6. Ladce – 84 bodov, 7. Svinná – 84 bodov, 8. Dulov – 77 bodov, 9. Dohňany – 75 bodov, 10. Kvašov – 71 bodov, 11. Horná Poruba – 68 bodov, 12. Lehota pod Vtáčnikom – 57 bodov.

-pok-