Majstrovstvá Slovenska mužov v kulturistike

1337

Fitnes Gabrhel Trenčín z poverenia Slovenskej asociácie kulturistiky, fitness a silového trojboja usporiadal v sobotu 23. apríla 2017 v púchovskej Športovej hale Majstrovstvá Slovenska mužov v kulturistike.

Viac než stovka najlepších kulturistov rozdelených do 14 skupín sa pobila o cenné zlato, ktoré znamenalo postup na Majstrovstvá Európy. Riaditeľom súťaže bol Milan Gabrhel a hlavným rozhodcom Peter Uríček. Plnú halu privítali predseda VÚC Jaroslav Baška a primátor Púchova Rastislav Henek.

Že kulturistika nie je len šport, ale priam až životný štýl, ktorý si vyžaduje veľa odriekania si, presvedčila divákov viac než stovka tých najlepších z celého Slovenska. Majstrovstvá Slovenska mužov v kulturistike, klasickej kulturistike, fitnes a men´s physique sa tento rok presťahovali v rámci Trenčianskeho regiónu z Dubnice nad Váhom do neďalekého Púchova.

Slováci si na podobných šampionátoch na nadnárodnej úrovni dokázali vybojovať už viacero ocenení. „Máme niekoľkonásobného majstra Európy Igora Kutiša, ktorý sa momentálne pripravuje na jesennú sezónu. Spomedzi starších môžem spomenúť Štefana Havlíka či Mariána Čambala, ktorí prispeli k tomu, že kulturistika je na Slovensku veľmi úspešná. Majstrovstvá Slovenska sa organizujú už viac ako 20 rokov a u nás, resp. ešte v Československu, ju najväčšmi preslávil Pavol Jablonický,“ vyslovil Pavol Guga, spoluorganizátor tohtoročných majstrovstiev Slovenska.

Príprava na samotné majstrovstvá predstavovala pre súťažiacich náročné obdobie. A to nielen po fyzickej, ale i po psychickej stránke. „V mojom prípade to bolo ťažké skĺbiť s prácou, nakoľko pracujem vo výskume. Počas sacharidovej diéty sa hľadali myšlienky v práci občas ťažšie,“ priznal Peter Bella poukazujúc na skutočnosť, že ľudský mozog potrebuje pre svoju činnosť práve prísun sacharidov. „Napriek tomu som to zvládol, pretože je to len na človeku ako si veci usporiada a zariadi. Všetko treba plánovať,“ pokračoval Bella, ktorému sa podarilo zvíťaziť v kategórii klasická kulturistika nad 180cm.

Súťažilo sa v kategóriách:

  1. kulturistika mužov – kategória do 70kg, kategória do 80kg, kategória do 90kg, kategória do 100kg, kategória nad 100kg,
  2. klasická kulturistika mužov – kategória do 175cm, kategória do 180cm, kategória nad 180cm,
  3. men ́s physique mužov – kategória do 173cm, kategória do 176cm, kategória do 179cm, kategória do 182cm, kategória nad 182cm,
  4. fitness mužov – kategória otvorená.

Na záver pretekov sa vyjadril Pavol Guga: „S majstrovstvami Slovenska sme ako organizátori spokojní. Dokázali sme naplniť sálu športovej haly MŠK, mesto Púchov napomohlo k zdarnému priebehu podujatia a my sme veľmi vďační. Ďakujeme nielen pánovi predsedovi TSK Jaroslavovi Baškovi, ale aj primátorovi mesta Rastislavovi Henekovi za otvorenie podujatia, pomoc a podporu. Na podujatí sa stretlo cez 120 špičkových pretekárov, mnohí z nich sú reprezentanti Slovenska. Týmto pretekom sa nominovali na majstrovstvá Európy. V štrnástich kategóriách sme videli skvelé súboje o titul majstra Slovenska, skvele pripravení pretekári privádzali publikum do varu a sme teda naozaj spokojní. Ďakujeme všetkým partnerom, podporovateľom a hlavne celému organizačnému tímu M-SR v kulturistike mužov.“

Zdroj: www.tsk.sk, foto: Slavomír Flimmel