Majstrovstvá Slovenska v karate a kobodo – Šaľa 2017

464

V roku 2017 po prvý raz bola najvyššia slovenská súťaž v novom termíne a to na konci sezóny. Navyše na základe dohody o spolupráci medzi našou svetovou organizáciou WUKF a Ikkaido prebehla aj osobitná súťaž v kategórii zdravotne postihnutých .

Súťaž postihnutých karatistov v takomto rozsahu a navyše ako utvorená medzinárodná súťaž, prebehla na Slovensku po prvý raz a predstavuje pre všetkých novú skúsenosť. Na jednej strane má skutočne hlboký ľudský rozmer, a mnohí z účastníkov sa neubránili slzám dojatia, hlavne pri súťažiach vozíčkárov a ťažko telesne postihnutých. Na druhej strane sa tu v žiadnom prípade nedá aplikovať tradičné hodnotenie karatistov z hľadiska funkčnosti a bojovej účinnosti techník. To čo v nás pestuje táto súťaž je ľudskosť. A karate má nielen učiť bojovať, ale aj vychovávať z nás lepších ľudí.

Diskutovalo sa aj o novom termíne. Mnoho pretekárov, ktorí celú sezónu zápasili v jednej kategórii, z nej na konci roka vypadli a nastupovali vo vyššej vekovej alebo váhovej kategórii. Tým väčšinou stratili na konci roku šancu získať Slovenský titul. Nech už hodnotíme túto zmenu tak, alebo tak, k presunu dôjsť niekedy musí a vždy sú nejakí pretekári, ktorí tesne pred majstrovstvami postúpia do inej kategórie. Takže Púchovčania so zmenou nemali problém. Jediný, kto z pretekárov reprezentujúcich CVČ ZŠ Gorazdova Púchov mal trochu problém s vekom súperov, bol Tomáš Čvirik. Tomáš ako mladší dorastenec musel súťažiť v kategórii kobudo – dlhé zbrane s mužmi, čo ho zrejme stálo medailu, lebo cvičil pekne. Ale toto by termín majstrovstiev neovplyvnil lebo spojená kategória bola celý rok.

Výsledky Púchovčanov boli tradične na slušnej úrovni. Nová nastupujúca generácia urobila trénerom radosť. Pri absencii Majky Fedorovej v kumite dievčat sme medailu v športovom zápase kumite ani veľmi nečakali. Prekvapilo a potešilo, že zlato, po ťažkom boji a vďaka väčšej aktivite a nasadeniu vybojovala Nina Jandušíková. V kata dorastencov získal zase striebro Tomáš Čvirik. Títo dvaja spolu s Filipom Máčekom doviezli do Púchova ešte zlato v kategórii kata družstiev.

Tak ako na poslednom pohári SFKBU na stupňoch víťazov stál aj Maťko Behro, ktorý opäť získal bronzovú medailu. Pekne cvičila aj Viktória Rosinová, ktorá však v silnej kategórii v kata skončila štvrtá.

Púchovčania budú mať možnosť pretekárov vidieť 9.12.2017 na ZŠ Gorazdova, kedy CVČ ZŠ Gorazdova s podporou Tatrabanky organizuje Mikulášsky turnaj a športový deň. Tento deň je určený pre všetkých púchovských cvičencov, aj takých, ktorí sa na vyššie súťaže nedostali a ktorí s karate len začínajú.

Ing. František Komora