Majstrovstvá sveta v riešení sudoku a logických úloh 2023

108
Ilustr. foto zo súťaže v r. 2022.

V dňoch 15.10. – 22.10. 2023 sa v kanadskom Toronte konali 16. majstrovstvá sveta v riešení sudoku a 30. majstrovstvá sveta v riešení logických úloh (WSC/WPC 2023). Toto významné podujatie, ktoré bolo vyvrcholením celoročných národných kvalifikácií, sa uskutočnili v príjemnom prostredí tanečnej sály hotela Toronto Don Valley Hotel and Suite.

Z dôvodu aklimatizácie a prispôsobeniu sa 6-hodinovému časovému posunu odcestovala do Kanady väčšina slovenskej výpravy už niekoľko dní pred samotnou súťažou. Príchodu predchádzala pomerne dlhá celodenná cesta z Bratislavy cez Viedeň, Frankfurt nad Mohanom a najmä 8,5 hodinový let do Toronta. Pobyt slúžil hlavne na prípravu na samotnú súťaž a voľný čas si spestrili aj výletom na známe Niagarské vodopády.

Súťaže v riešení sudoku, ktorá sa uskutočnila v pondelok a v utorok, sa zúčastnilo 180 riešiteľov z 32 krajín. Slovensko reprezentovalo 8 súťažiacich a medzi nimi už tradične nechýbala ani dvojica Púchovčanov – Natália Chanová v A-družstve a Štefan Gašpár v B-družstve.

Majsterkou sveta sa stala Číňanka Tantan Dai pred Tiitom Vunkom z Estónska a tretie miesto obsadil Japonec Kota Morinishi. Najúspešnejším slovenským riešiteľom bol Matúš Demiger na 18. mieste. Ďalší člen A-družstva Slovenska Peter Hudák obsadil v oficiálnom hodnotení 32. miesto, Natália Chanová 33. miesto a Pavol Jaselský 35. miesto (Natalkine zatiaľ najlepšie umiestnenie – v porovnaní s minulým rokom sa zlepšila o 13 miest). Štefan Gašpár obsadil celkové 50. miesto.

V súťaži družstiev zvíťazilo Japonsko pred Českou republikou a tretie miesto obsadili reprezentanti USA. Družstvo Slovenska v dôsledku menšieho zaváhania v posledných kolách nezvládlo boj o bronzové medaile a skončili „až“ na 6. mieste. Napriek tomu však dokázali, že v súťaži družstiev stále patríme medzi svetovú špičku.

Streda bola na majstrovstvách voľným dňom, ktorí naši reprezentanti využili na ďalší tréning pred nadchádzajúcimi majstrovstvami sveta v riešení logických úloh, ktoré sa konali vo štvrtok, v piatok a v sobotu dopoludnia. Slovensko reprezentovalo 8 súťažiacich vrátane Štefana Gašpára a Natálie Chanovej v A- družstve Slovenska. Majstrom sveta v riešení logických úloh sa znova stal Japonec Ken Endo pred Američanmi Walkerom Andersonom a Thomasom Luom. Najlepšie umiestnenie v oficiálnom hodnotení z A-družstva Slovenska dosiahol Peter Hudák – 23. miesto, Matúš Demiger obsadil 32. miesto, Štefan Gašpár 37. miesto a Natália Chanová obsadila 65. miesto z celkového počtu 176 zúčastnených. V súťaži družstiev zvíťazilo USA pred Japonskom a Nemeckom. A-družstvo Slovenska obsadilo 11. miesto z 29 zúčastnených krajín.

O majstrovstvá sveta bol v Kanade aj USA veľký záujem, o čom svedčí aj záber zo súťaže jednotlivcov, ktorý uverejnili populárne americké noviny The New York Times na svojej titulnej strane (v poradí štvrtá v druhom rade zľava je Natália).

Pre Natáliu to boli už v poradí ôsme majstrovstvá sveta, ktorých sa zúčastnila. Mohla si to dovoliť hlavne vďaka sponzorom, ktorí jej finančne prispeli na jej účasť. Preto sa chcem v mene svojej dcéry poďakovať vedeniu mesta Púchov, vedeniu fi Goms, s.r.o. Púchov, p. Jakubovi Jarabicovi konateľovi fi Blueweb Žilina a vedeniu fi Isadore Apparel Púchov. Veľmi si vážim ich prístup a ochotu, pretože bez týchto sponzorských príspevkov by jej účasť na svetových šampionátoch bola veľmi náročná.

Septembrovým turnajom v riešení sudoku v Žiline sa rozbehla národná kvalifikácia na majstrovstvá sveta 2024. Kvalifikácia, ktorá bude pokračovať v budúcom roku medzinárodnými internetovými súťažami a troma živými turnajmi v Košiciach, vo Zvolene, v Bratislave, vyvrcholí júnovými majstrovstvami Slovenska pravdepodobne v Púchove. Miesto konania WSC/WPC 2024 zatiaľ nie je určené – podľa získaných informácií sa bude rozhodovať medzi Čínou a Francúzskom.

Verím, že Natália zúročí ďalšie získané skúsenosti, že sa jej podarí nielen nominovať na toto významné podujatie, ale svojimi výsledkami bude dobre reprezentovať naše mesto a celé Slovensko.

Jozef Chano