Majstrovstvá sveta WUKF 2019

582

Majstrovstvá sveta v karate a historicky prvé Majstrovstvá sveta v kobudo WUKF boli v tomto roku 20.-23.6. v Bratislave.

Rekordný počet účastníkov a štartov v jednotlivých kategóriách z nich urobili naozaj sviatok karate a kobudo.Po prvý raz sa mohla na svojich majstrovstvách prezentovať väčšia skupina najmenších Slovákov a Sloveniek, ktorí sa na predchádzajúcich zúčastniť nemohli. Ale to isté, vzhľadom na nižšie ceny ubytovania a dopravy pre väčšinu tímov, platilo pre ich konkurentov, ktorých do Bratislavy prišiel rekordný počet.

Predstava osemročného majstra sveta je trochu diskutabilná, lebo deti v tomto veku väčšinou trénujú pomerne krátko. Na druhej strane vnímanie základných princípov karate sa prejaví už aj u 6 ročných detí a v ďalších rokoch sa zdokonaľuje technika, kondícia a schopnosť rýchlo a správne reagovať. Zúčastnené krajiny v tejto kategórii spravidla neposielajú takýto drobizg súťažiť pokiaľ nemá mimoriadnu úroveň, vzhľadom na vysoké náklady na dopravu, ubytovanie a pod.

Ďalšou príčinou prečo napríklad aj Slovensko túto kategóriu neobsadzuje v zahraničí príliš často je, že štáty za túto vekovú skupinu často nedávajú odmeny a preto sa zdroje používajú na štart podporovaných, ale zároveň aj viac rešpektovaných, vekových skupín. Napriek menšiemu počtu krajín, pravidlo, že v najnižších vekových skupinách štartujú všetky štýly spolu, má za následok, že súťaže sú početne dobre obsadené a pomerne náročné. Na druhej strane sa stráca hlavná výhoda WUKF, a to hodnotenie tvrdých externých a interných štýlov osobitne podľa školy karate, tým presnejšie hodnotenie v kata.

Čo Slovákov potešilo, že v najviac hodnotenej kategórii kumite družstiev dospelých mužov sanbon shobu vyhral náš tým a v oboch súťažiach jednotlivcov v kata ženy, v Ruey ryu a Goju ryu kata vyhrali Slovenky.

Úspech púchovských pretekárov

Ani pretekári z CVČ ZŠ Gorazdova z Púchova sa na MS nestratili. Najlepší z finalistov v kata bol Michal Kunst, ktorý sa podieľal aj na príprave mladších katistov ako tréner. S družstvom Slovenska v Open kata kategórii získal zlato. Vo finále, medzi poslednými šiestimi pretekármi bol aj v kata Goju ryu.

Vo veľmi silne obsadených zmiešaných kategóriách skončil vo finále kata detí do 8 rokov Maťko Jancík na krásnom 6.mieste a Nikol Arany na 7.mieste. Čo najviac tešilo, bolo ich nasadenie, ale hlavne tvrdosť a čistota techník.

Viktória Rosinová s družstvom Slovenska v kata mladších dorasteniek získali bronz a Nikol Arany s družstvom mladších žiačok boli štvrté. Viki a jej sestra Terka sa prebojovali do finále, kde skončili na 6. mieste. Majka Fedorová bola vo svojej kategórii piata. Tomáš Čvirik bol v kata na 4.mieste a v kobudo skončil pred bránami finále.

V kumite najlepší výsledok dosiahla Zuzka Revická, ktorá vyhrala kategóriu kumite nad 35 rokov, a v kata družstiev získala s družstvom Slovenska ženy bronz. Potešili aj dve bronzové medaile Niny Jandušíkovej v kumite družstiev sanbon a rotácia.

To čo bolo na partii z Púchova najlepšie bol tímový duch. Vzájomná podpora a spolupráca. To, že sa niekto na novom tatami pošmykne , alebo, že tesne pred majstrovstvami má dva týždne v sadre sa podpíše na výsledku, ale v Púchove vieme ako cvičí, ako sa pripravoval a napriek smole má náš rešpekt. Práve duch, dobrá partia a vzájomná podpora toto je to, čo udrží ľudí pri cvičení kata vo vysokom veku a zabezpečuje možnosť dosahovať výsledky aj ďalším generáciám. A toto si najviac ceníme aj na organizátoroch MS WUKF, ktorí po týždni ťažkej roboty (súťaže niekedy končili o polnoci, vzhľadom na počet prihlásených) mohli povedať: „Podarilo sa!“

František Komora, foto: FB

Poďakovanie trénerom

Nedosiahli by sme také úspechy, nebyť našich úžasných trénerov: Lukáš Čvirik (na fotke vľavo), František Komora (v strede) a Michal Kunst (vpravo). Týmto by sme sa vám chceli poďakovať za vašu trpezlivosť, ochotu a čas, ktorý nám venujete. Vďaka vám tvoríme jeden tím a veľkú rodinu.

Vaši žiaci.