Mimoriadna situácia a núdzový stav

509

Na riešenie situácie, kedy je bezprostredne ohrozená alebo narušená bezpečnosť štátu, existuje viacero postupov. Mimo času vojny a vojnového stavu možno na riešenie takejto situácie vyhlásiť mimoriadnu situáciu, núdzový stav alebo výnimočný stav.

Vláda Slovenskej republika vyhlásila 12.3.2020 v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území Slovenska mimoriadnu situáciu. Následne vyhlásenie upravila a od 15.3.2020 bol vyhlásený núdzový stav, najskôr pre niektoré okresy, neskôr pre celé územie Slovenska. Núdzový stav trvá doposiaľ.

Čo je mimoriadna situácia

Mimoriadna situácia bola na území Slovenskej republiky vyhlásená od 12.03.2020. Mimoriadna situácia sa vyhlasuje na nevyhnutný čas. Mimoriadnou situáciou sa rozumie obdobie ohrozenia alebo pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. Pri mimoriadnej situácii sa robia záchranné opatrenia, prípadná evakuácia, núdzové zásobovanie a núdzové ubytovanie, ako aj použitie základných zložiek integrovaného záchranného systému a ostatných zložiek integrovaného záchranného systému. Živelná pohroma, havária, katastrofa, ohrozenie verejného zdravia II. stupňa alebo teroristický útok sa súhrnne označujú ako mimoriadna udalosť.

Ohrozenie verejného zdravia II. stupňa (podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia) nastáva vtedy, ak je potrebné prijať opatrenia, okrem iného, pri výskyte prenosného ochorenia, podozrení na prenosné ochorenie alebo podozrení na úmrtie na prenosné ochorenie nad predpokladanú úroveň. Podstatné kompetencie v čase ohrozenia verejného zdravia II. stupňa vykonávajú úrady verejného zdravotníctva. Tieto kompetencie môžu zahŕňať okrem iného:

  • hygienickú očistu osôb a dekontamináciu terénu, budov, materiálu a dopravných prostriedkov,
  • zákaz alebo obmedzenie styku časti obyvateľstva s ostatným obyvateľstvom pri hromadnom výskyte závažného ochorenia,
  • zákaz alebo obmedzenie hromadných podujatí,
  • zákaz alebo obmedzenie prevádzky zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb,
  • zákaz používania potravín v zariadeniach spoločného stravovania,
  • profylaxia,
  • mimoriadny režim prevádzkovania kolektívnych zariadení,
  • odber a transport biologického materiálu, výdaj a používanie špeciálnych osobných ochranných pracovných pomôcok,
  • nútená izolácia osôb chorých na prenosné ochorenie, ktoré odmietajú nariadené opatrenie, vyčlenenie lôžok na zabezpečenie  ústavnej zdravotnej starostlivosti zvýšenému počtu chorých a pod.

V čase mimoriadnej situácie majú osobitné práva a povinnosti predovšetkým Ministerstvo vnútra SR, okresné úrady v sídle kraja, ostatné okresné úrady, samosprávny kraj, obce a mestá. Povinnosti možno ukladať aj ďalším právnickým a fyzickým osobám (napr. podnikateľom).

Čo je núdzový stav

Na Slovensku bol núdzový stav vyhlásený prvýkrát od 16.03.2020. Núdzový stav vyhlasuje vláda vtedy, ak je ohrozený (alebo ohrozenie bezprostredne hrozí) život a zdravie osôb, a to aj v súvislosti so vznikom pandémie, ak je ohrozené životné prostredie alebo značné majetkové hodnoty v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie (na základe ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu). Počas vyhlásenia núdzového stavu, ktorý môže byť vyhlásený maximálne na 90 dní možno obmedzovať základné práva a slobody, ako aj ukladať povinnosti, konkrétne je možné:

  • Obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
  • Uložiť pracovnú povinnosť – kvôli zásobovaniu, udržiavaniu pozemných komunikácií a železníc, vykonávaniu dopravy, prevádzkovaniu vodovodov a kanalizácii, výroby a rozvodu elektriny, plynu, tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku, odstraňovaniu vzniknutých škôd,
  • Obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam – na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb, uvoľňovacích a technických zariadení,
  • Obmedziť nedotknuteľnosť obydlia – pre ubytovanie evakuovaných osôb,
  • Obmedziť doručovanie poštových zásielok,
  • Obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
  • Obmedziť alebo zakázať zhromažďovacie právo, alebo podmieniť ho povoľovaním,
  • Obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
  • Zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie,
  • Zakázať právo na štrajk,
  • Vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.

Vláda Slovenskej republiky má niektoré osobitné kompetencie v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom, okrem iného napr. organizuje prípravu krajov a prípravu okresov. Poradným orgánom je Bezpečnostná rada SR, ktorá sa podieľa na vytváraní a realizácii bezpečnostného systému SR, pripravuje návrhy opatrení na zachovávanie bezpečnosti republiky, na predchádzanie krízovým situáciám, ako aj návrhy na riešenie vzniknutej krízovej situácie. Okrem toho sa zriaďujú bezpečnostné rady kraja a okresov.

Zdroj: srozvahou.sk, foto: pixabay