Náramok záchrany prvý raz zachraňoval

884

Dvadsaťsedem osamelo žijúcich dôchodcov dostalo od mesta pomocníka – náramok záchrany. Ak si potrebujú súrne zavolať záchranku, stačí jediný dotyk a ozve sa im operátor a vyšle pomoc.

Po minuloročnej skúšobnej prevádzke 10 náramkov záchrany, mesto zakúpilo pre dôchodcov 30 náramkov. Náramky slúžia na monitorovanie stavu starších či chronicky chorých ľudí, na lokalizované signalizovanie potenciálne rizikovej situácie a na privolanie profesionálnej pomoci v prípade potreby. Na náramku, ktorý dôchodca neustále nosí na ruke, sa nachádza SOS tlačidlo, ktoré spoľahlivo privolá pomoc v prípade núdze či nebezpečenstva. Zariadenie zavolá dohľadové centrum aj v prípade náhleho pádu a následnej nehybnosti zariadenia. Náramky majú taktiež možnosť uložiť informácie o zdravotnom stave používateľa, ktoré uľahčia a urýchlia pomoc či záchranu. Mobilné zariadenie s jednoduchou obsluhou dáva používateľovi pocit istoty a bezpečia v každej situácii, doma aj kdekoľvek vonku, zaistí rýchlu a účinnú pomoc v prípade potreby, predĺži samostatnosť vo vlastnom domove, pomáha riešiť urgentné aj neurgentné stavy používateľa.

Jeden z náramkov záchrany dostala tento rok aj 93-ročná Mária Dlholucká, o ktorú sa síce 3 hodiny denne stará opatrovateľka, ale zvyšný čas žije sama. V minulosti sa jej viackrát stalo, že spadla a nebola schopná bez pomoci vstať. Buď sa musela s veľkými ťažkosťami odplaziť k susedom alebo čakala, kým ju niekto nájde a pomôže jej. Nedávno sa znovu pošmykla v kuchyni, spadla a udrela si hlavu. Vybavená náramkom záchrany si sama poľahky dokázala privolať pomoc. Našťastie sa vážnejšie nezranila a po týždňovom pobyte v nemocnici sa mohla vrátiť domov. Keďže si veľmi praje, aby mohla ostať vo svojom byte a nemusela byť v opatere sociálneho ústavu, nevie si vynachváliť náramok záchrany. Odporúča ju všetkým dôchodcom, ktorí sú v podobnej životnej situácii ako ona.

Slavomír Flimmel, zdroj: www.telekom.sk