Návrat do tréningového procesu je náročný pre hráčov aj trénerov

118

Po takmer polroku prísnych protipandemických opatrení vybehli minulý pondelok po uvoľnení na trávniky všetky mládežnícke družstvá MŠK Púchov. Tréningový proces sa rozbehol v oklieštenej podobe, mladí futbalisti trénujú v šesťčlenných skupinkách, tréneri nemôžu skúšať herné situácie s celým kádrom. I za to sú však tréneri a futbalisti vďační.
Skončil sa čas improvizácie a individuálnych tréningov, chlapci sa opäť stretli spoločne na ihriskách. Obavy z toho, že by dlhá prestávka chlapcov demotivovala a nedajbože na svoj obľúbený šport zanevreli, sa podľa trénera žiakov MŠK Púchov U15 Bohuša Žifčáka našťastie nenaplnila. Až na niekoľko výnimiek sa do tréningového procesu zapojila veľká väčšina púchovských futbalových talentov.
„Čakali sme, či niekto nebude po takom dlhom čase chýbať, ale prakticky vo všetkých vekových kategóriách bola tréningová účasť takmer maximálna. Aj my tréneri sme čakali, že dôjde k nejakým úbytkom hráčov, no už počas prvého týždňa sa s výnimkou chlapcov, ktorí boli ešte v karanténe, zapojili takmer všetci do tréningového procesu,“ skonštatoval Žifčák s tým, že väčšina chlapcov sa udržiavala v kondícii, niektorí z nich počas prestávky podrástli aj o 20 centimetrov.
Tréneri posielali svojim zverencom individuálne tréningové plány, no zabezpečiť na štyri mesiace takýmto spôsobom tréningy bolo podľa neho mimoriadne náročné. „Konečne nám povolili aspoň toto – ten skupinový tréning. Všetci sa z toho veľmi tešíme,“ pripomenul tréner starších žiakov. Ako dodal, hráčom posielali vždy počas víkendu individuálne tréningové plány na celý týždeň, s rodičmi komunikovali tréneri mailom. „Chalani trénovali úplne rôzne. Posielali nám videá, ako trénujú v lese, na lúke, na malých ihriskách, doma na dvore, ale napríklad aj v byte. Skrátka, kde sa dalo. Rodičia nás často kontaktovali aj telefonicky s otázkami, kedy sa začne trénovať v skupinách. Všetci sme čakali, kedy nám konečne tréningy povolia,“ doplnil Žifčák.
Nútená prestávka zmenila život nielen deťom, ale aj trénerom. Boli zvyknutí na určitú spoločnú komunikáciu, na stretávanie, spoločné trávenie víkendov počas majstrovských futbalových stretnutí. „Zrazu prišiel víkend a my, namiesto toho, aby sme cestovali na zápasy, sme museli zostať sedieť doma. Nebolo to ľahké ani pre trénerov. Bolo to ťažké obdobie,“ zdôraznil tréner. Deti podľa neho neboli psychicky zdeptané, ale už sa tréningov nevedeli dočkať. Každý týždeň kládli otázky, či sa už nezačnú tréningy, skúšali, čo sa dalo.
„Po opätovnom začatí tréningového procesu je taká špecifická situácia. Nemôžeme toho na nich odrazu navaliť veľa, museli sme začať úplne postupne. Začali sme hodinovými tréningami dvakrát do týždňa, postupne pridávame tréningové jednotky a predlžujeme čas tréningu. Ale úplne postupne, pretože ak by sme ich od začiatku zahltili nejakými ťažkými tréningami, bolo by to úplne zle,“ priblížil tréningový proces Žifčák.
Dnes ešte nevie povedať, ako sa bude situácia vyvíjať. Každý týždeň komunikujú so Slovenským futbalovým zväzom, ani tam im však ešte nedokážu povedať presné informácie. Aj zväz musí čakať na rozhodnutia pandemickej komisie. „Sú indície, že hneď ako to bude možné, prejdeme na spoločný tréningový proces a budú sa hrať aj súťaže. Na druhej strane sú aj informácie, že odohrať aspoň polovicu súťaže sa už asi nestihne. Keď sa to otvorí neskoro, súťaže zrejme nebudú pokračovať. Chalani v podstate už stratili skoro celý jeden rok. To, čo im najviac dávalo a kde sa najviac učili, boli tie zápasy. Za rok však odohrali iba nejakých šesť zápasov a to sa na nich musí prejaviť,“ povedal tréner.
Súťaže sú podľa neho v podstate uzavreté, niekto nezostupuje, čakajú už len na rozhodnutie, či sa prvá liga žiakov ešte reštartuje alebo nie. Podľa toho bude aj vyzerať príprava. „Stále nemôžeme začať prípravu na nový ročník. Ak nám povedia, že súťaže sa hrať idú ešte teraz na jar, budeme to musieť odohrať. Akonáhle padne rozhodnutie, že súťaže sú pre túto sezónu už definitívne ukončené, tak okamžite prejdeme na model prípravy na nový súťažný ročník. Moji zverenci sú väčšinou hráči, ktorí po skončení žiackej vekovej kategórie prechádzajú od novej sezóny do mladšieho dorastu, mnohí z nich prechádzajú zo základnej na strednú školu. Určite nejakí chalani odídu aj mimo Púchov, ale do mladšieho dorastu má tréner MŠK Púchov nachystaných nejakých 23 hráčov,“ uzavrel Žifčák.
Opätovného odštartovania tréningového procesu sa už nevedel dočkať ani štrnásťročný hrotový útočník starších žiakov MŠK Púchov Timotej Vavrík. Aj pre neho bola niekoľkomesačná povinná prestávka ťažkým obdobím. Napriek tomu sa udržiaval v kondícii formou individuálnych tréningov. „Chodil som každý deň na ihrisko s umelou trávou, kopal som si, chodil som behávať a takto som sa pol roka snažil udržiavať v kondícii. Chýbal mi futbal a všetko okolo neho – kolektív i cestovanie na zápasy. Už by som to viac nechcel zažiť, bolo to ťažké pre všetkých,“ doplnil Timotej.
Futbal je pre neho najväčšou láskou, počas pandemickej prestávky sa so spoluhráčmi navzájom „držali nad vodou“. Vždy si našli program, aby sa nenudili. Myšlienka, že by kopačky zavesil na klinec ho nikdy ani nenapadla. Rovnako, ako väčšinu jeho spoluhráčov. I keď sa našli aj dvaja takí, čo s futbalom skončili. „Ešte sa len rozbiehame, možno ešte nejakí spoluhráči skončia, uvidíme,“ skonštatoval mladý útočník.
Timotej ešte pokračuje v štúdiu na základnej škole, futbalovo sa však posunie zo žiackej do dorasteneckej kategórie. I keď v mladšom doraste bude konkurencia mimoriadne silná, chcel by sa prepracovať do základnej zostavy a futbalovo sa posúvať.

pok