Nosické Žabky sú majsterky Slovenska

1325

Dorastenky – Žabky z DHZ Nosice v súčasnosti patria medzi to najlepšie, čo slovenský aj moravský hasičský šport má. Vďaka svojej húževnatosti, rýchlosti a zohratosti nie sú len postrachom v ženskej kategórii, ale môžu sa pochváliť čerstvým titulom majsteriek Slovenska. 11. júla sa im v Turanoch podarilo získať dorastenecké zlato a kvalifikovať sa na najbližšie majstrovstvá Európy v Rakúsku.

V hasičskom športe ide naozaj o stotiny sekundy a rýchle reakcie. Oporou tímu bola práve v tejto oblasti počas 11. júla v Turanom pravá prúdarka Diana Gašpárková. Všetko som to videla, lebo som stála v strede a videla som, že neobiehajú. Súperka na prúdnici zaváhala, dostali sme sa do vedenia a už to išlo,“ opisuje dramatickú situáciu na MS v Turanoch len 17-ročná hasička. Titul majsteriek Slovenska im však len tak do lona nespadol. „My sme už odmala behávali. V roku 2012 sme sa stali vicemajsterkami za deti, čiže sme mali odskúšané, čo sú to „majstráky“. Potom sme už len dotrénovali. Trénovali sme aj v Lidčo, kde sme celý deň makali a stiahli sme čas o sedem sekúnd. Už vtedy sme vedeli, že to snáď vyjde,“ hovorí Diana Gašpárková o ceste družstva nahor. Sama si uvedomuje, že treba trénovať stále a pracovať na sebe i na tíme. „Isto na tej zohratosti, lebo tá stále chýba. Ale teraz sa hlavne sústredíme na ligu, pretože už máme po „majstrákoch“ a beháme druhý rok ligu. Prvý rok sme boli prvé a chceli by sme sa dostať aspoň do tej prvej trojky, aby sme nesklamali.“ Žabky nesklamali ani v 8. kole SMHL, kde obájili svoje prvenstvo. Do celkového zlatého skóre, ktoré zatiaľ držia Dežerice, im chýbajú len dva body.

Na Európe si musíme veriť.“

Každý úspech niečo stojí, v tomto prípade najmä voľný čas a množstvo tréningových hodín. „Celé víkendy doma vôbec nie som, na spoločné záľuby s rodinou nie je čas. Cez týždeň máme dvakrát tréningy, čiže je to dosť drina, hlavne v horúčavách,“ hovorí o neľahkom športovom živote Diana Gašpárková, ktorá vidí najväčšiu konkurenciu práve v našich bratoch Čechoch, pre ktorých je hasičský šport národným. Verí však v úspech aj na majstrovstvách Európy: „Musíme si veriť, čo nám iné ostáva! Je to je už obrovská konkurencia – z každého štátu Európy je niekto dobrý, ale dúfame, že to dáme čo najlepšie.“

Za úspechom je veľká drina.“

K tímovým oporám patrí aj ľavá prúdarka Erika Trníková. Bez partie a hasičského športu si svoj život nevie ani predstaviť. Za úspechom je aj podľa nej veľa odriekania. „Bola to veľká drina. Štafetu sme trénovali v Čechách, pretože v Nosiciach nie je kde. Trénovali sme aj Horenickej Hôrke, kde nás viedol Marián Kamenický, ktorý sa vyzná hlavne v tréningu na nástrekové terče. On nás pripravil, za čo sme mu vďačné,“ vyjadrila sa Erika v mene celého tímu. Aj ona si uvedomuje, že konkurencia na majstrovstvách Európy je veľmi tvrdá práve v podobe obávaných Češiek. Príprava na tieto majstrovstvá bude opäť len o tréningoch a diamantovej disciplíne.

Úspech priniesol ovocie uznania, no aj závisť. Žabky to však tragicky nevnímajú. „Niektorí na internete píšu, že sme namyslené, ale nie je to pravda, veď my sme baby z dediny. Trénujeme poctivo už päť rokov, tak preto sa nám asi darí. Náš život sa nejako nezmenil. Akurát že máme veľký fanklub v Nosiciach, oni nám to prajú a majú nás ešte radšej, keď sme našu dedinu teraz takto preslávili,“ vníma „dôsledky slávy“ Erika Trníková.

Mám pocit, že to klapne aj na európskom turnaji.“

Ich veliteľ Peter Rosina vidí ich úspech v nich samých: „S týmito dievčatami to šlo naozaj ľahko, pretože boli šikovné už odmalička a mali sme veľké vzory od našich žien, ktoré behali. Tieto dievčatá pri nás vyrastali, všetko si okukali a potom si to aj vyskúšali. Disciplína, správny prístup, dobrá partia a zohranosť je základom úspechu.“ Ako tréner vidí ich svetlé i tienisté stránky. „Určite u nás vynikajú naše prúdarky, ktoré sú naozaj rýchle a vysoké. Samozrejme, na každom jednom poste musí byť súhra,“ hodnotí Peter Rosina, ktorý s nimi trénuje štarty, šprinty, predávky štafetového kolíka, zapájanie i jednotlivé pozície, a najmä im verí. „Spolieham sa na ne. Sú šikovné a mám pocit, že by to mohlo klapnúť aj na tom európskom turnaji, lebo naozaj sú to talenty. Som na ne hrdý,“ prezrádza Peter Rosina. Občas musí byť nielen trénerom a veliteľom, ale aj psychológom a motivátorom. „Treba sa v tom vyznať a vedieť vykľučkovať, aby mali pohodu a zázemie, to je hlavné. Minulý rok Žabky dokázali vyhrať ako nováčik ligy. Ako dorastenky šokovali všetkých, že medzi ženami vyhrali ligu. Rok predtým sa to podarilo našim ženám a keď videli, aké majú nástupkyne, tak si povedali, že pokojne môžu skončiť,“ prezradil bývalý tréner žien a súčasný tréner Žabiek Peter Rosina.

Žabky sú po 8. kole SMHL v Dohňanoch druhé a od víťaznej zlatej priečky ich delia iba dva body. O najvyššiu pozíciu zabojujú aj 25. júla v Pravoticiach a o deň na to vo Svinnej. Seriál pretekov SMHL sa ukončí 12. septembra v Ďurďovom.

Monika Vajdová

23