Očkovanie proti COVID-19: Kedy a ako sa objednať

165

Jednotlivé fázy očkovania sa spúšťajú otvorením prihlasovania pre príslušné skupiny obyvateľov vo formulári na prihlasovanie v centrálnom objednávkovom systéme. Ak spĺňate isté kritériá, zaregistrovať sa môžete aj ako náhradník v konkrétnej nemocnici alebo v očkovacom centre.

Ak patríte do jednotlivých fáz, môžete požiadať o očkovanie. Pred očkovaním sa však musíte najskôr zaregistrovať prostredníctvom formulára. Prihlásiť sa na očkovanie je možné aj telefonicky. Táto možnosť je prioritne určená pre seniorov, ktorí nemajú prístup na internet alebo im chýbajú dostatočné zručnosti. Ministerstvo zdravotníctva rozšírilo možnosti COVID-19 infolinky 0800 174 174 (zo zahraničia +421 270 074 174), ktorú môžete kontaktovať aj v prípade zmeny termínu očkovania či testovania v rámci odberných miest v pôsobnosti rezortu. Infolinka je k dispozícii nonstop 24/7. Najrýchlejšie sa dovoláte v neskorých nočných hodinách.

Ako môžem zrušiť termín na očkovanie?

Novinkou je možnosť zmeniť alebo zrušiť termín očkovania priamo v rezervačnom systéme. Nie je viac potrebné kontaktovať Call Centrum NCZI. Naďalej je však možné zrušiť termín aj telefonicky na čísle 02/32 35 30 30 (NCZI, denne od 7.00 do 20.00) alebo 0800 174 174, zo zahraničia +421 270 074 174 (MZ SR, nonstop).

Ak sa budem preobjednávať (pôvodný termín som zrušil), použijem COVID-19-PASS z prvého objednania?

Áno. Pokiaľ už pre daného človeka v systéme existuje COVID-19-PASS, bude ho mať naďalej. Každý človek má iba jeden na všetky úkony.

Ak pôjdem na preočkovanie, pôjdem na rovnaké miesto ako som bol prvý krát?

Na preočkovanie pôjdete na to isté miesto ako pri prvej vakcinácii, o termíne budete informovaný. Osoby na druhú dávku vakcíny nemusia byť znova zaregistrované. Kritériom je, že odo dňa podania prvej dávky očkovacej látky uplynulo aspoň 28 kalendárnych dní (v prípade vakcíny od AstraZenecy je to 10 týždňov).

Nedarí sa mi objednať sa na očkovanie, v čom je problém?

Najčastejším problémom pri registrácii na očkovanie býva, že sa pri prvej registrácii (napr. pri testovaní) dostali do systému chybné údaje. Teda napríklad zlý tvar mena, priezviska, uvádzanie titulu. V takýchto prípadoch systém vyhodnotí, že ide o inú osobu a registrácia na dané rodné číslo je neúspešná. Žiadateľ si tieto údaje môže opraviť sám na webe korona.gov.sk, prípadne môže kontaktovať Call Centrum NCZI (02/32 35 30 30).

Ako sa prihlásiť na očkovanie ako náhradník?

Nemocnice volajú náhradníkov v prípade, že sa nenaplnia všetky voľné miesta v danom termíne, alebo keď sa nedostaví niekto, kto bol zaregistrovaný na konkrétny termín.

Aktuálne sa môžu za náhradníkov hlásiť tieto skupiny:

  • ľudia nad 55 rokov,
  • osoby so zdravotnými indikáciami (ochorením podľa bodu F písm. b) prvého bodu alebo bodu H písm. b) druhého bodu (vyhlášku nájdete na webe Slov-Lex),
  • osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Zoznamy náhradníkov nie sú centralizované a vedú si ich jednotlivé nemocnice a očkovacie centrá samostatne. Ako náhradník sa môžete prihlásiť na miestach zverejnených na webe Ministerstva zdravotníctva SR či jednotlivých samosprávnych krajov.

Kto môže požiadať o očkovanie v jednotlivých fázach?

Požiadať o očkovanie môžu všetci, ktorí patria do aktuálne otvorenej fázy, a taktiež tí, ktorí patria do predchádzajúcich fáz očkovania.

Napríklad: Je otvorená 5. fáza a ja patrím do 1. fázy, môžem teda požiadať o očkovanie. Ak by som bol napríklad v 6. fáze, zatiaľ nemôžem požiadať o očkovanie.

Podrobný prehľad jednotlivých fáz a kritérií určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19 nájdete na webe Slov-Lex.

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií, foto: pixabay