Od 1. januára 2022 bude povinné zálohovanie PET fliaš a plechoviek

824

Čo prinesie zálohovanie PET fliaš a plechoviek? Zálohovanie PET fliaš a plechoviek výrazne zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov a pomôže životnému prostrediu. Je to jediný účinný spôsob ako dosiahnuť vysokú mieru vytriedenia nápojových obalov. Podľa skúseností zo zahraničia by mal podiel recyklácie týchto obalov presiahnuť 90 %. Len na Slovensku sa ročne predá približne miliarda plastových fliaš. Preto je dôležité aby nekončili v prírode, ale boli vhodne spracované.

Najčastejšie otázky

Aká bude výška zálohy?

Výška zálohy bude jednotná pre PET fľaše aj plechovky, 15 eurocentov.

Bude sa zálohovanie týkať všetkých PET fliaš a plechoviek?

Zálohovanie sa bude týkať všetkých nápojových obalov obsahujúcich viac ako 80 % vody, ktoré sú balené v plastových fľašiach alebo plechovkách s objemom 0,1 až 3 litre. Zálohovať sa nebudú plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.

Koľko PET fliaš sa ročne na Slovensku predá?

Podľa analýz ministerstva sa ročne na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš a približne 350 miliónov plechoviek od nápojov.

Budú sa zálohované obaly môcť vracať skrčené?

Zálohované obaly budú vratné na odberné miesto nestlačené, spolu s vrchnákom. Je potrebné dbať, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód.

Kde bude možné vrátiť zálohovaný obal od nápoja?

Zálohované obaly sa budú vracať na označené odberné miesta do automatov alebo v prípade ručného zberu pracovníkovi na prevádzke napr. pri pokladni. Zákon počíta s tým, že zaviesť zálohovanie bude povinné pre všetky obchody s predajnou plochou nad 300 m². V predajniach s menšou plochou bude zálohovanie dobrovoľné.

Bude obmedzená doba na vrátenie PET fliaš a plechoviek?

Pri obaloch, ktoré je možné vrátiť, nie je žiadne časové obmedzenie.

Možno vrátiť PET fľaše a plechovky, ktoré som zakúpil pred zavedením zálohovania?

Nie. Aby systém fungoval je nevyhnutné, aby sa vracali len fľaše označené symbolom zálohovania (Z v recyklačných šípkach) a textom zálohované. Teda PET fľaše a plechovky, za ktoré už bola zaplatená záloha.

Kedy sa spúšťa zálohový systém na Slovensku?

Zákon vstúpil do platnosti v roku 2020 a reálne zálohovanie sa spustí od 1.1.2022. Táto doba je potrebná na vybudovanie systému, inštaláciu automatov, registráciu obalov a ich označenie čiarovými kódmi a symbolom zálohovania

Kto bude systém financovať a riadiť?

Správca zálohového systému, nezisková organizácia, poverená Ministerstvom, vytvorená konzorciom 4 subjektov – AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR, ktoré zastupujú výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchod. Systém je financovaný z poplatkov výrobcov, predaja materiálu a z nevyzdvihnutých záloh. Štát bude mať dozornú funkciu. Do systému sa budú vracať aj zisky z predaja vytriedených zálohovaných obalov.

Čo s PET fľašou a plechovkou kúpenou v zahraničí?

Ak za fľašu nebola zaplatená záloha, tak ju treba dať do žltej nádoby na triedený zber.

Mýty o zálohovaní

Zavedenie zálohovania povedie k zníženiu používania PET a plechoviek.

Dobre zavedený systém záloh zaručí vysokú návratnosť, a teda výrazne menej fliaš pohodených vo voľnej prírode či na skládkach. Nikde vo svete zálohovanie nemalo zásadný vplyv na spotrebu nápojov v PET obaloch.

Obchodníci sa obávajú, ako zabezpečia hygienický výkup fliaš či nedostatočné kapacity na skladovanie.

Výkup sa realizuje aj v súčasnosti, a to sklenených obalov. Obchodníci vedia aké pravidlá musia dodržiavať. Svoje skúsenosti môžu poskytnúť reťazce, ktoré majú unifikovanú veľkosť predajní a pôsobia aj na trhoch, kde sa zálohovanie úspešne zaviedlo, prípadne zaviesť chystá. Napríklad v Litve sa väčšina PET fliaš vracia cez automaty na parkoviskách pred obchodom.

Výroba fľaše stojí 6 centov, ak bude záloha 12 centov, bude tu motivácia vyfukovať prázdne fľaše, lepiť ich skopírovanou etiketou a získavať tak peniaze. Údajne sa to stalo v Estónsku.

Ak si vezmeme milión fliaš, hrubý výnos z takejto aktivity by bol 60 tisíc eur. To je nutné ale znížiť o prepravu fliaš (nepoškodených) i to, že niekto ich musí vkladať do automatu. Vrátenie milióna fliaš by pritom trvalo viac ako 830 hodín. Ak by špekulant vracal naraz stovky fliaš, určite by sa to neobišlo bez pozornosti obchodov.

Zavedenie zálohovania zničí triedený zber. Ľudia si povedia, že stačí, ak odnesú PET fľaše späť do obchodu a už nie je treba triediť.

Prieskum spotrebiteľov vykonaný v Litve 2 roky po zavedení systému zálohovania ukázal, že 97 % spotrebiteľov považuje systém za dôležitý a sú s ním spokojní. 95 % spotrebiteľov tvrdilo, že množstvo voľne pohodeného odpadu sa znížilo a 93 % priznalo, že zavedenie systému ich motivovalo k vyššej zodpovednosti pri triedení všetkých druhov odpadov. Rovnako v krajinách, kde sa zaviedlo zálohovanie po zavedení triedeného zberu nenastal takýto scenár.

V Nemecku po zavedení zálohovania plastových fliaš klesla celková miera recyklovania plastov.

To je síce pravda, lenže v rovnakom čase nastala systémová zmena v organizácii rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ako aj zásadné zvýšenie množstva energeticky zhodnoteného odpadu z obalov z plastov. V roku 2004 bol pokles miery recyklácie oproti roku 2003 (zavedenie zálohovania), ale nasledujúce roky začala miera recyklácie opäť rásť. Miera zhodnocovania v dôsledku zvýšenia spaľovania sa zvýšila o 27 % oproti roku 2002. S presvedčivým argumentom, ktorý by dokazoval kauzalitu, že za pokles recyklácie môže práve zálohovanie a nie podpora energetického zhodnocovania, sme sa nestretli.

Ako sú na zmenu legislatívy pripravené obchodné reťazce?

Hovorkyňa obchodného reťazca BILLA, s.r.o. Kvetoslava Kirchnerová Púchovské noviny informovala, že „zálohovanie plastových fliaš a plechoviek budeme mať pripravené na všetkých predajniach k 1. januáru 2022. Automat bude umiestnený buď priamo v predajni alebo budeme mať kontajner s automatom na parkovisku. V tom prípade bude vo vzdialenosti do 150 metrov od vstupu do predajne. Máme otestované obe riešenia podľa typu a možností danej predajne. Zálohovať bude možné plastové fľaše a plechovky s objemom 0,1 l – 3 l. Záloha bude na všetky druhy rovnaká vo výške 15 centov. Na predajniach sa spotrebitelia stretnú s tým, že na cenovke bude uvedená cena nápoju a v ďalšom riadku bude cena zálohy – t.j. vo výške 15 centov. Všetky obaly, ktoré budú podliehať zálohovaniu (plasty, plechovky) budú označené logom zálohovacieho systému“.

Tomáš Bezák zo spoločnosti Lidl na otázku Púchovských novín odpovedal:„Všetky naše predajne majú aspoň jeden automat na výkup zálohovaných obalov, veľká väčšina z nich bude mať od januára dva automaty. Vlastný test realizujeme od leta 2020, oficiálny od septembra 2021. V štyroch predajniach sa doteraz vyzbieralo viac ako 100.000 PET fliaš a plechoviek“.

Podľa hovorcu spoločnosti Kaufland prípravy na nový zálohový systém v Kauflande vrcholia. Aktuálne sa pripravujeme na množstvo povinností, ktoré nám vyplývajú zo zavedenia zálohovania. Na každej predajni prebieha inštalácia nového typu fľaškomatu. Fľaškomaty, ktoré budú vedieť prijímať zálohované PET fľaše a plechovky, máme nainštalované už na viac ako 90% našich predajní.“

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR, foto: Slavomír Flimmel